Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat
   

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Osmanlı Tarihi > Osmanlı Kültür ve Medeniyeti

Osmanlı Kültür ve Medeniyeti Osmanlı Kültür ve Medeniyeti İle İlgili Tüm Bilgiler bu Bölümde..

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11-07-2011, 15:53   #1 (permalink)
Yeni Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: Nov 2011
Mesajlar: 1
Teşekkürler: 0
1 Mesajına 1 teşekkür edildi.
mucox2 is on a distinguished road
Standart Arkadaslar acil yardım lütfen( tebrik kartları hakkında)!!!

arkadaslar osmanlıda 1873-1923 arası tebrik kartlarının tarihi hakkında bilgi toplamam lazım.bu konu hakkında bana yardımı dokunacak belgeleri nerden temin ederim bi kac kutuphanede bulamadım..sımdıden yardımlarınız icin tesekkurler....

mucox2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Mesaj için mucox2 kullanıcısına teşekkür edenler:
SuLTaN (02-20-2012)
Alt 11-07-2011, 16:33   #2 (permalink)
Root Administrator
Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Mesajlar: 19
Teşekkürler: 7
8 Mesajına 19 teşekkür edildi.
Admin isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart

merhabalar tebrik kart satışları gittigidiyor siteside olduğu gibi buna benzer bilgileri de internette araştırarak yapabilirsiniz. Örneğin istanbul civarında veya ankara civarında yaşıyorsanız size yakın kütüphanelerden öncelikle internette katalog tarama ile sizin amacınıza hizmet edecek verileri ve bilgileri kaydedip o ilgili kütüphaneye gidip ulaşabilirsiniz. Bilgi çerçevesinde bir şeyler düşünüyorsanız az buçuk sizin işinize yarayabileceğini düşündüğüm bir iki bilgiyi sana sunmak istiyorum. Bu bilgiler bir çok internet sitesinde olduğunu da belirtmek isterim.
----
ilk tebrik kartı

1843 yılında Londra’ da başlayan yılbaşı kutlama için gönderilen tabrik kartları ilk önce elle özel olarak yapılıp elden verilirken bir süre sonra posta ile gönderilmeye başlanmıştır. İngiliz işadamı Sir Heny Cola, zamanın ünlü sanatçısı John Calcott Horsley’e ilk kartı çizdirerek dostlarına göndermek üzere bin adet bastırdı. 1895 yılında ise Osmanlı da yaygınlaşmıştır. Özellikle dini bayramlarda gönderilen tebrik kartları, İstanbul manzaralı olmuştur.

---------------------

Başka kaynaktan aşağıdaki bilgilerden de yararlanabilirsiniz.


Bayram kartlarındaki tarih


Bayramda eşe dosta tebrik kartı yollamak, hala süren geleneklerden biri. Tabii şimdi faks, e-mail gibi yeni araçlarla da bayram tebriği yollanıyor ama, kartlar yok olmuş değil. Tebrik kartı, Osmanlı toplumuna Batılı bir alışkanlık olarak girmiş pek çok gelenekten biri. Bugün o eski kartlardan çoğu koleksiyon malzemesi sayılıyor. İşte Sertaç Kayserilioğlu'nun 17 yıldır sürdürdüğü bir faaliyet bu: Kutlama kartlarını toplamak!

Kayserilioğlu'nun kart koleksiyonuyla yakın tarihte kısa bir tur atılabılır.

Osmanlı toplumu kartlarla ilk kez Avrupa'dan İstanbul'daki levantenlere gönderilen kartlar sayesinde karşılaştı. Bunlar ilk dönemde Batı icadı, hatta günah sayıldı. Ne var ki akım anlam ve estetik olarak öylesine cazipti ki, Avrupa'da eğitim görmüş kişiler hemen benimsedi. Yabancı tebrik kartlarının üzerine Türkçe kutlama mesajlarını yazıp yolladılar. Kimileri suluboya resimler yaptı, kartların üzerine kendi fotoğraflarını yapıştırdı. Ama bu yeni kutlama yöntemine kimse alışık olmadığı için, ilk yıllarda gizliden gizliye sürdürülen bir faaliyetti bu. Kartlar kalın zarfların içine yerleştiriliyor, dışardan görülmesi engelleniyor, hatta posta idaresi el koymasın diye elden ele ulaştırılıyordu.

Bu yüzden Osmanlı'da uzun yıllar basılı kutlama kartpostalı bulunmadığı gibi, doğrudan postadan geçmiş, pullu bayram kartlarına rastlanmıyor.İydiniz said olsun! Kurban ve Ramazan Bayramı'nda tebrik kartı yollamak ise 20. yüzyılın başında bir adet haline geldi. O dönemde Osmanlı'da Avrupa'daki kalitede kartlar yoktu. Fransa, İtalya ve diğer Avrupa ülkelerinden kart ithal ediliyor, üzerine ‘‘iydiniz said olsun’’ (bayramınız mutlu olsun) şeklinde bir sürşarj vuruluyor, kartlar piyasaya sürülüyordu. Artık o eski gizlilik de yoktu. Zarfa konulmayan kartlar açık olarak postalanıyordu. Bu alışkanlık yıllarca sürdü. Örneğin 1920'de Feridun adlı bir kişinin ablasına yolladığı tebrik kartını okuyalım:

‘‘Muhterem ablam efendim! Gelişi ile müşerref olduğumuz iydi said-i fıtriyi (Ramazan Bayramı'nı) tebrik eder, bütün efrad-ı ailenizin temadii afiyet (iyiliklerinin devamı) ve saadetlerine dua ederek, harem hanıma ihtiramlar ederek maaile (bütün aile) ellerinizden öperiz efendim.’’ Feridun. 2 mayıs 1340 (1920).Bayramınızı kutlularım! Bayram kartları yalnız dönemin gündelik yaşamını yansıtmakla kalmıyor. Büyük olaylar, egemen zihniyet de kartlardan apaçık görülebiliyor. Örneğin, Birinci Dünya Savaşı dönemini ele alalım. 1915-1916 arasında, savaş ve vatanseverlik propagandasının ayyuka çıktığı bir dönemde, kartpostallarda savaş motifleri ön plandaydı. Osmanlı ay-yıldızının içine süslü hatla bayram dilekleri yazılıyordu. Hatta Kayserilioğlu'nun koleksiyonundaki bir kartta, yalnız Osmanlı değil, müttefikleri Alman ve Avusturya bayraklarının da yer aldığı tam bir propaganda kartpostalı bile bulunuyor. Cepheye giden askerin ardından göz yaşı döken sevgilisinin fotoğraflı bayram kutlama kartı da bir başka örnek.

Savaşın bitmesi ve Cumhuriyet'in kurulmasıyla birlikte kartpostallarda çiçek, kuş, doğa motifleri, şık, genç ve güzel kadın resimleri belirdi.

Ancak vatan ve millet ögesi, devrimci cumhuriyetin ilk yıllarında kartpostallara da yansımıştı. Eski harflerle ‘‘iydiniz anud olsun’’ biçimindeki tebrik ifadesi yok olmuş, yerine yazı ve dil devrimini yansıtan cümleler belirmişti: Bayramınız şen olsun! Bayramınızı kutlularım! Cumhuriyet'in ilk yıllarında ‘‘tebrik etmek’’ kelimesinin karşılığı olarak ‘‘kutlu-lamak’’ kelimesi geliştirilmişti; daha sonra ‘‘lu’’ eki düşerek ‘‘kutlamak’’ halini almıştı. İşte dildeki böyle bir evrim bile, eski kartpostallara yansımış durumda...

Cumhuriyetin ilk yıllarında hazır basılı kartlarda resim konuları kış, bahar manzaralarından, çiçek demetlerine ya da köylünün yüceltildiği bu döneme özgü köylü kadın ya da çobanlı köy görüntülerinden asker görüntülerine kadar uzanıyordu.

1930'lardan itibaren 5x9 santimetrelik küçük boyutlardaki siyah-beyaz fotoğraf kartları moda oldu. Bir başka eski adet daha var: Kartpostalların büyük bölümünü şehir fotoğrafları süslüyor. Osmanlı zamanındaki bayram tebrik kartlarında da Manastır'dan Beyrut'a, Selanik'ten Harput'a kadar birçok kentin görüntüsünü görmek mümkün. Bu alışkanlık, cumhuriyet döneminde de sürdü.Kartlarla siyaset Tek Parti döneminde bayram kartlarında Atatürk'ün, daha sonra Cumhurbaşkanı İnönü'nün resmi olurdu. CHP'nin altı oku, sonraki yıllarda Demokrat Parti'nin amblemi ve Celal Bayar'ın resimleri de kartlara geçti.

Kalkınmaya önem verilen bu yıllarda fabrikalar, zırhlar, tanklar, uçaklar, üniversiteler, köprüler, limanlar da kartlarda bol bol kullanıldı. Mutlu aile görüntüsü ise hep vazgeçilmez bir motifti...

Her neyse, hepinizin bayramını kutlarız...


Hepsi bir duygu ve anıyı taşıyor

Sertaç Kayserilioğlu, 17 yıldır kartpostal biriktiriyor. Koleksiyonunu şöyle anlatıyor: ‘‘Onları beş-on milyona satın aldım. Ama kartların üzerindeki duygu yüküne bedel bulamazsınız. Hepsi bir duygu ve anıyı taşıyor. Hepsinin üzerinde yılların birikimi ve emeği yazılı. Unutulmuş eski dosttan bir merhaba getiren, bir dosta bir sevgiliye gönderilen bu kartlar, eğer alındığı gün atılsaydı, hatıralarına saygı duyan, koleksiyoner ruhlu kişiler tarafından saklanmamış olsalardı, o zamanlardan günümüze kadar ulaşabilen bu değerli tablo niteliğindeki geçmişin elçilerine rastlayamayacaktık...’’


Osmanlı'dan günümüze bayram kartlarını incelediğimizde tarihte de küçük bir tur atmış oluyoruz


Türkiye'de kaliteli kartpostal üretilmediğinden hep yurtdışından ithal edildi. Bazen boş kartlara suluboya resimler yapılır, ya da kartta boş bırakılan yerlere özel fotoğraflar yapıştırılırdı.


Hem Osmanlı'nın son dönemlerinde, hem de Cumhuriyet'in ilk yıllarında vatanseverlik teması tebrik kartpostallarında işleniyordu. Bu temayı işlemek üzere kullanılan en geçerli yöntem de asker resimleri ve bayraktı.


Tek Parti döneminde ‘‘Ebedi Şef’’ Atatürk ile ‘‘Milli Şef’’

İsmet İnönü, bayram tebriklerinin vazgeçilmez resimleri arasındaydı. CHP'nin altı oku da kartlarda sık sık görülürdü. 1950'den sonra yerlerini DP amblemi ve Celal Bayar aldı...


Tebrik kartlarında bugün olduğu gibi eskiden de en sık rastlanılan iki tema vardı: Şehir ve doğa. İnsanlar yaşadıkları kent ve kasabaların resimlerini yollarlardı. Kır, çiçek ve hayvan görüntüleri ise evrenseldi.

---------------------------

Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Mesaj için Admin kullanıcısına teşekkür edenler:
SuLTaN (02-20-2012)
Cevapla

Etiketler
acil, arkadaslar, hakkinda, hakkında, kartlari, kartları, lutfen, lütfen, tebrik, yardim, yardım

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are KapalıWEZ Format +2. Şuan Saat: 09:52.


Powered by: vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.0
Türkçeleştirme : Tarih.gen.tr

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Tarih.gen.tr Tarih Forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Tarih.gen.tr sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Tarih.gen.tr yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve gerekli işlemler neticesinde size dönüş yapılacaktır.

site ekle
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341