Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Duyuru - İstek - Tanışma Bölümü > Tarih Tartışmaları

Tarih Tartışmaları Tarih alanında merak ettiğiniz tartışmaları bulabilir veya tartışmaya açmak istediğiniz konuyu buraya yazabilir farklı bilgiler öğrenebilirsiniz

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 09 Aralık 2011, 19:24   #1
Özel Üye

Konular: 316
Aldığı Beğeni: 2
Beğendikleri: 0
EmpiRes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Thumbs up Okullara Osmanlıca Dersi Konulmalı

Divan Araştırmaları Derneği eğitmeni Yrd.Doç.Dr. Ömer İşbilir, Osmanlıca'nın liselerde en azından seçmeli olarak mutlaka okutulması gerektiğini söylüyor.
Batı dillerine ilgi her geçen gün artıyor. O kadar ki iş verenler en azından İngilizce'yi ana dilimiz gibi bilmemizi istiyorlar. İngilizce, Almanca, Fransızca derken liste böyle uzayıp gidiyor. Biz bunları öğrenmek için çabalarken, Osmanlı Devleti gibi köklü bir imparatorluktan bize kalan bilgi ve belgeleri anlayabilecek altyapıya sahip değiliz. Bu yüzden öğrenmemiz gereken başlıca diller arasında Osmanlıca geliyor. Birçok dernek ve vakfın açtığı kurslarda Osmanlıca okumalar yapılıyor, bu şekilde kültürel mirasımız tanıtılıyor ama Osmanlıca'ya ilgi tarihçilerin de desteğiyle artsa da söylenenlere göre bu pek yeterli değil. Divan Araştırma ve Eğitim Derneği de bu ilgiyi arttırmak ve insanları sahip oldukları kültürel mirasla buluşturmak için bir proje uyguluyor. 2010 Avrupa Kültür Başkentinde Kültür ve Tarih Mirasımızla Buluşmak adı altında yürütülen projede Osmanlı Türkçesi Eğitim Programı uygulanarak, toplumun bilinçlenmesi amaçlanıyor. Eğitim programı çerçevesinde Osmanlıca dersi veren eğitmen Yrd.Doç.Dr. Ömer İşbilir, İstanbul'un 2010 Kültür Başkenti olmaya hızla yaklaştığı bu zamanlarda İstanbulluları kültürel miraslarından haberdar olmaya çağırıyor. “En büyük amacımız yeni nesilleri geçmişiyle bir araya getirmek. Kültürümüzü, tarihimizi onlara tanıtabilmek” diyen Ömer İşbilir'e göre, liselerde Osmanlı dersinin en azından seçmeli olarak mutlaka okutulması gerekiyor.

Birçok öğrenci dedelerinin imam tayinini bildiren imametleri, dedelerinden kalma belgeleri merak edip, okutmak için Ömer İşbilir hocaya danışıyormuş. Her sene mutlaka öğrencilerinin bu gibi ricalarla kendisine geldiğini anlatan İşbilir, 100 yıl öncesinin lisanını anlamanın bu yüzden çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Kurslardaki eğitimini tamamlayanların her türlü kitabeyi, yazma eseri okuyacak seviyeye geldiğini vurgulayan İşbilir, “Bünyesinde birçok kütüphaneyi barındıran Süleymaniye Kütüphanesi'nde yazma koleksiyonu var. Dünyanın en zengin yazma koleksiyonu bizde bulunuyor. Avrupa'da 300-500 yazma eseri bulunan krallar övünürken, biz sahip olduğumuz binlerce yazma eserden haberdar değiliz. Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde birçok önemli belge var. Mesela sosyologlar Osmanlı dönemindeki boşanma davaları, şeriye sicilleri, komşular arasındaki arazi itilafları gibi birçok olayı sosyolojik yönüyle inceleyebilmeli. Bunun için de mutlaka Osmanlıca'ya ilgi gösterilmelidir” diyor.

KİTABELERİ TURİSTLER OKUYOR, YA BİZ
İşbilir'in bir öğrencisi cami ziyaretinde, kitabeleri okuyup anlayabilen bir turistle karşılaşmış ve ardından Osmanlıca öğrenmeye karar verip, kurslara katılmış. Turistler bile Osmanlıca'ya ilgi gösterirken, Türkiye'de kitabelere yabancı bir lisanmış gibi bakıldığını söyleyen İşbilir, Topkapı Sarayı'nın önünde bulunan 3. Ahmed Çeşmesi'ni örnek veriyor: ”Kitabelerde çeşmenin ne zaman ve niçin, kim tarafından yapıldığı yer alıyor. Hatları da 3.Ahmed'e ait. Burada 'Aç besmeleyle iç suyu, Han Ahmed'e eyle dua' yazıyor. Bu kitabe Ebced hesabına göre Hicri 1141 tarihini yani çeşmenin yapıldığı tarihi göstermektedir. Her harfin farklı rakam değeri var. Bu rakamların toplamı çeşmenin yapım tarihini veriyor. Bu şekilde tarihe not düşülmüş.

PROJENİN AMACI BİLİNÇLENDİRMEK
-2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul'da altı yüz yıldır üretilen zengin kültür hazinesi ile iletişim kurulmasını temin etmek,

-Osmanlı Türkçesi ile yazılmış matbu ve tarihi eserlere karşı merak duyan İstanbullulara cevap verebilmek,

-İstanbul başta olmak üzere ülkemizin tarihi ve kültürel mirasına dikkat çekmek,

-Her seviyeden Osmanlı Türkçesi kursları düzenleyerek Osmanlı Türkçesi okuyabilen ve bu konuda çalışmalar yapabilecek bireyler yetiştirmek,

-İstanbul'daki tarihi eserler üzerindeki Osmanlı Türkçesi kitabe ve yazıların envanterini çıkartıp kursiyerler ve katılımcılarla okumak ve değerlendirmek

alıntıdır

SuLTaN ve Mervee bu mesaja teşekkür etti
EmpiRes isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12 Aralık 2011, 21:47   #2
Founder
Tarih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 920
Aldığı Beğeni: 6
Beğendikleri: 27
Tarih isimli Üye şuanda  online konumundadır

Evet kesinlikle Osmanlıca dersi konulmalıdır. Özellikle sosyal sınıflarda ağırlıklı olması gerekir. Ancak atladığımız bir nokta da var. Osmanlıca dersleri Fen Edebiyat Fakültelerinde ders olarak okutulmaktadır. Ancak Lise gibi okullarda tarih alanında öğretmenlik yapanlar Eğitim Fakültesi mezunlarıdır. Haliyle Osmanlıca dersini eğitim fakültelerinde görmemektedirler. Çünkü eğitim fakültesindeki tarih öğrencisi; "nasıl daha iyi bir tarih eğitimi verilebilir" fikri çerçevesinde eğitim verilirken, fen edebiyat fakültesindeki tarih öğrencisi ise "nasıl daha iyi bir tarih öğrenimi yapılabilir, nasıl tarih bilim adamı olunabilir" fikri çerçevesinde eğitim almaktadır.
Bu karışıklığın olmasıyla birlikte yine de bu halledilebilir ve Osmanlıca dersi konulmalıdır. Daha tonca osmanlı vesikaları, belgeleri okunmamış halde raflarda durmaktadır. Yaklaşık 10 kilometre uzunlukta bir osmanlı belgeleri okunmamış olduğunu düşünürsek bu gibi bir çalışmanın üniversiteye gitmeden tarih alanında bir ön hazırlık oluşturması çok yararlı olacaktır. Tabi şimdiye kadar tarih çerçevesi içinde olaya baktık. Ancak Edebiyat ağırlıklı lise bölümlerinde Osmanlıca dersi de verilmeli ve böylelikle eski şiirler gibi evraklar da okunmuş olur.
Ancak şunu da söylemek gerekirse Türkiye eğitim sistemi o kadar çarpık, bozulmuş, her yeri yamalanmış halde ki bu fikir 20 yıl sonra bile yürürlüğe konulsa bile ben memnun kalırım. Çünkü Kpss, lgs, lys gibi sınav türevleri oldukça ve verilen eğitimde öğrenci hayatı 5 şıktan ibaret olduğu sürece bu gibi eğitim sorunları hep varolacaktır. Kağıt üstünde yapılandırmacılık sistemi üzerinde durulması yerine eğitimi baştan inşaa etmek gerekir. Bunu yapmak zor ama yetiştirilecek nesil için vazgeçilmez ve hayati derecede önemlidir.

EmpiRes, SuLTaN, SimHa ve 2 diğerleri bu mesaja teşekkür etti

-
Tarih isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12 Aralık 2011, 23:10   #3
Özel Üye

Sonuna kadar katılıyorum söylediklerinize özellikle de; Kpss, lgs, lys gibi sınav türevleri oldukça ve verilen eğitimde öğrenci hayatı 5 şıktan ibaret olduğu sürece bu gibi eğitim sorunları hep varolacaktır. kısmına o fen edebiyat kısmı da çözülemeyecek bi sorun değil ki illa tarih öğretmenlerinin girmesi gerekmez osmanlıca dersi için ingilizce hocası gibi osmanlıca hocası da alınabilir okullara bence

Tarih bu mesaja teşekkür etti
Alt 12 Aralık 2011, 23:33   #4
Founder

Şuan Osmanlıca dersi veren üniversite fakültesi, fen edebiyat fakültesidir. Eğerki Osmanlıca bölümü açılacaksa hangi sınav soruları ile bu üniversite osmanlıca bölümüne öğrenci alınacak.
İngilizce öğretmeni olurken yabancı dil sınavına giriliyor ancak osmanlıca için nasıl bir sınav düşünülebilir ki? Asıl problem zaten bu. Malum zaten öğrenci tarih, türkçe, matematik, coğrafya soruları ile osmanlıca bölümüne girmesi saçma olacak. Çünkü bu adı geçen derslerde başarılı değil diye osmanlıca alanında kötü olacak diye bir şart yok. Kalkıp bir osmanlıca sınav tipi hazırlansa dahi önceki eğitiminde osmanlıca dersi görmediği için yine sıkıntı yaşayacak.

Sorun aslında dediğim gibi eğitim sistemi. Avrupa'da sınav kavramı yok. Öğrenciler hangi bölümde okumak istiyorlarsa (derslerdeki başarışılar da gerçekçi olup göz önünde alınarak) o bölüme yerleştiriliyor ve o şekilde eğitimini istediği bölümde bitiriyor.

Bunun neden önemli olduğunu söylemeye çalışmamın nedeni; Adolf Hitler, sanat okuluna başvuru yapmış ancak reddedilmiş tabi daha sonra 1917de aktif bir şekilde siyaset ile uğraşmış ve dünyaya verdiği zararı hepimiz az çok biliyoruz. Eğerki biz daha 1900lü yıllardaki gibi yaşıyorsak ve kişinin kendi bölümünü kendisi isteği ile seçmiyorsa özellikle ekonomik bir güdüm ile bölüm seçiliyorsa tabi doktorlarımız vücudun içinde makas da unutur tabiki konuşma becerisine sahip olmayan kişi de sınav sorularını çözerek hitabet sanatı gerektiren meslek olan öğretmen olup tabiri caizse öğrencilerin geleceğini öldürür.

Bu yüzden sistemin baştan düzenlenmesi ve düzenlerken bu osmanlıca kriteri yeniden ele alınması gerekir.

SuLTaN bu mesaja teşekkür etti

-
Alt 12 Aralık 2011, 23:57   #5
Özel Üye
Rita - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 1877
Aldığı Beğeni: 12
Rita isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Fikirlerinize katılılıyorum ama osmanlıca zamanımızda kullanılmayan bir dil diye biliyorum. Kullanılmayan bir dil için kürsü açılacağını hiç sanmam. Ama ders olarak okutuldugunu duydum. Üniversite okumadıgım için pekte yorum yapamıcam.. Yanlışım varsa düzeltilsin lütfennn

Alt 13 Aralık 2011, 00:01   #6
Founder

Zamanımızda kullanıp kullanmamaktan öte, geçmişimizi araştırabilmemizdeki tek aracın osmanlıca olduğunu bilmemiz. Mesela örnek vereyim. Varsayalım ki 100 yıl önce ataların Trabzon sancağında bulunuyordu. Sen atalarının nerden geldiğini bilmek istiyorsun. Osmanlı Devleti her şeyin defterlerini tutuyordu. Salnameler, Şerriye defterleri vs. İşte gidip kendin okuyup bulman için bir dile ihtiyacın olacaktır. Ben evrakı bulayım birilerine okuturum diyebilmen için evrakın o evrak olduğunu da bilmen için dil lazım. Geçmişini bilmeyenler gelecekleri ne kadar aydınlık olur ki? Ben araştırma fırsatı buldum zamanında az çok netice aldım.

Ayrıca Osmanlıca dünyanın en basit dili. Öğrenme açısından. 15 kurala dayanır onun ötesinde pek de zorlanılacak bir şey yok. Bir insan netten 1 ay içinde dahi öğrenebilir. (Heceleyerek okuma)

Rita ve SuLTaN bu mesaja teşekkür etti

-
Alt 13 Aralık 2011, 00:03   #7
Özel Üye
Rita - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 1877
Aldığı Beğeni: 12
Rita isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Tamam hemen öğrenecem ben D:

Alt 14 Aralık 2011, 13:57   #8
Özel Üye

Alıntı:
Rita Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Tamam hemen öğrenecem ben D:
kolay gelsin

Alt 05 Nisan 2013, 12:32   #9
Yeni Üye
Undefeated_Anatolian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 61
Aldığı Beğeni: 1
Undefeated_Anatolian isimli Üye şimdilik offline konumundadır

çoluğu çocuğu sıkıntıya sokmayın durduk yerde
bilmiyorum matbu okutulacaksa neyse de o rikalar, gelecek neslin miyop olmasına sebep olur

st petersburg sefaratı seniyyelerinden girer eminönünden çıkar..
hele bir de sözlük diye Kamus-u Türkiyi aldınız mı Allah kolaylık versin efendim

certyle bu mesaja teşekkür etti

Konu Undefeated_Anatolian tarafından (05 Nisan 2013 Saat 12:36 ) değiştirilmiştir.
Undefeated_Anatolian isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12 Nisan 2013, 12:50   #10
Yeni Üye

Konular: 6
Aldığı Beğeni: 0
denizrua isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Seçmeli ders olarak kona bilir zorunlu olması öğrencileri tarihten soğutur....

denizrua isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
dersi, konulmali, konulmalı, okullara, osmanlica, osmanlıca

Seçenekler
Stil