Şubat, 2013 | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

» 2013 » Şubat

 • KPSS Tarih Alan Sınavı Soru Örnekleri
  Yazar Tarih Şubat 26th, 2013 | Yorum Yok Yorum var

  NOT: Tarih Alan Sınavı Soru Örnekleri aşağıdadır.

  Öncelikle merhabalar. KPSS Tarih Alan Sınav soruları Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı 26 Şubat 2013 tarihinde TRT yayın kanalı aracılığı ile Alan Sınavı soru örneklerinin kamuoyu ile ne zaman paylaşılacağı konusunda bilgi verip tarihi kesinleştirdi. Yani 27 Şubat 2013 tarihinde sizlere KPSS Tarih Alan Sınavı soru örneklerini ulaştırmış olacağız. Ayrıca ÖSYM bu yapılacak alan sınavı konusundaki ismi de belirlemiş oldu ve böylelikle ismi “Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi” olarak yayımlandı. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sınavı 13 Temmuz 2013 tarihinde yapılacaktır.

  OSYM’nin açıkladığı bilgilere baktığımızda Tarih Öğretmenlik Testi’nin hangi konularda ağırlık olduğunu da vermiştir. Bu tablo şu şekildedir.

  OSYM Tarih alanı ile ilgili 3 tane örnek soru vermiştir. OSYM tarafından verilen örnek sorular ise şu şekildedir:

  1) Osmanlı maliyesinde muhasebe kayıtlarında kullanılan yazı çeşidi aşağıdakilerden hangisidir?
  A) Rika
  B) Nesih
  C) Talik
  D) Sülüs
  E) Siyakat

  2) Aşağıdakilerden hangisi, XIX. ve XX. yüzyıllarda bilim ve teknikteki ilerlemelerin dünya toplumları üzerindeki etkilerinden biri değildir?
  A) Endüstri ve ticaretin büyük ölçüde gelişmesi
  B) Yeni siyasal rejimlerin doğması
  C) Din savaşlarının sona ermesi
  D) Kültür alışverişlerin artması
  E) İşçi sınıfının doğması

  3) Öğrenciler tarihsel empatinin bir düzeyinde geçmişte yaşanmış insanların, bugünden farklı düşündüklerini anlayamazlar. Tarihte geriye gidildikçe insan zekasının da geriye gittiğini varsayarlar.
  Bu öğrenciler, aşağıdaki empati düzeylerinin hangisindedir?
  A) Aptal geçmiş
  B) Günlük empati
  C) Klişe genelleme
  D) Sınırlı tarihsel empati
  E) Bağlama uygun tarihsel empati

  Sorular bu şekildedir. Bilgi ağırlıklı ve düşünmeye yönelik sorularla karşılaşmış oluyoruz. 3. soru zaten eğitimsel bir soru niteliği taşır. İlk iki soru ise tarihsel bilgileri yoklamaktadır.

  Tarih Öğretmenlik Alan Testi’nde tüm tarih öğretmen adaylarına şimdiden başarılar diliyoruz.

  NOT: OSYM’nin verdiği dosyayı indirmek için >> TIKLAYINIZ <<

 • Şovenizm Nedir?
  Yazar Tarih Şubat 19th, 2013 | Yorum Yok Yorum var
  Şovenizm
  Şovenizm; Ulusal üstünlüğün ön planda olduğu ve özellikle abartılı bir şekilde saldırgan bir vatan severliğin olduğu düşünce biçimidir. Şovenizm kavramı, Fransa’nın Napolyon döneminde üst üste  17 kere yaralanmasına rağmen savaşmaya devam eden, kendisini Fransa için feda etmekten geri  durmayan Napolyon askeri olan Nicolas Chauvin’den gelir. Bu düşünce biçimi, Nicolas Chauvin’i örnek alan ve bundan sonraki süreçte vatanseverlik için artık “şovenizm” kavramı kullanılmaya başlanmıştır. Aşırı ve ölçüsüz bir milliyetçi düşüncedir. Bu görüşte olana Şovenist denilmektedir.
  Türk Dil Kurumunda Şovenizm’in tanımı şu şekildedir: “Kendi ulusunu öne çıkararak değişik ırk ve uluslar arasında düşmanlık yaratmayı amaçlayan ve bu yolda kışkırtmada bulunan aşırı akım.”
  Bu siyasi anlamın dışında bir de sanatta yani mimari anlamda da kullanılmaktadır. Mimaride Şovenizm, bir halkın sahip olduğu kültürel değerleri ile ortaya çıkan mimari yapısıdır. Bu bağlamda “bu benim mimarim.” demektir. Kendi özünü yansıtmaktır. Ancak günümüz koşullarında genellikle siyasi anlamda kullanılmakta ve aşırı ırksal tepkilerde Şovenizm kullanılmaktadır.

  Yazar: Tarih (Site yönetimi)

 • Uygur Yazıtları
  Yazar Tarih Şubat 16th, 2013 | Yorum Yok Yorum var

  Uygur Yazıları

  1. Şine-usu Kitabesi
  Bu kitabe Moğolistan’da Şine-usu Gölü, Moğoltu ırmağı ve Orgotu dağı havalisinde bulunmuştur.
  1909’da Ramstedt ve Sakari Palsi adlı iki fin bilgini bu bölgede yaptıkları kazılar neticesinde, adı geçen kitabeyi keşfetmişlerdir.
  Ramstedt 1918 yılında Finlandiya’da “Fin-Oğur cemiyeti” dergisinde bu kitabeyi neşretmiştir.
  Uygur Devletinin kuruluş ve zaferlerinden bahseden bu kitabenin diğer bir adı da Moyen-Çor kitabesidir. Moyen Çor Kağan’ın 759’da ölümü üzerine onun adına diktirilmiştir.
  2. Karabalsagun Kitabesi
  Karabalsagun şehri Uygur Hakanlığı’nın parlak zamanlarında devlete başşehir olmuş bir bölgedir. 826’da dikilen bu kitabede Şine-usu kitabesi gibi Uygurların kuruluş ve zaferlerinden bahseder. Mani dininden de detaylı olarak bahsettiği için tarihi değeri çok büyüktür.
  Üç dilde yazılmış olan bu kitabede (Göktürkçe, Soğdça, Çince) esas okunabileni Çince olanıdır. (daha&helliip;)

sitemap