Eylül, 2014 | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

» 2014 » Eylül

 • Pankuş Nedir?
  Yazar Tarih Eylül 25th, 2014 | Yorum Yok Yorum var

  Pankuş Nedir?

  Pankuş, Anadolu uygarlıklarından biri olan Hititlerdeki meclislerine verilen isimdir.

  Hitit dilinde Pankuş, “topluluk, kurul, grup” anlamına gelmektedir. Hititlerin ilk dönemlerinde Hitit kralların yetkileri, soylulardan (asillerden) meydana gelen Pankuş Meclisi tarafından sınırlandırılmıştır. Yani kral istediği her şeyi uygulama yetkisine sahip değildi. Bazı kararları Pankuş Meclisi ile birlikte almak zorundaydı. Ancak Hititlerin imparatorluk devrine geçişiyle kralın yetkileri sınırsızlaşmış Pankuş Meclislerin yetkileri azalmıştır. Zamanla Pankuş meclislerin yetkileri tamamen kralda toplanmıştır.

  Pankuş Meclisinin üyeleri devamlı, sabit değildi. Pankuş Meclisi hakkında bilinen bilglerin büyük bir kısmı eski Hitit dönemi olarak adlandırılan imparatorluk evresinden önce olup özellikle I. Hattuşili’nin analında (yıllığında) ve Telipinu fermanında geçmektedir.

  Pankuş Meclisinin varlığıyla birlikte tarihte ilk kez meşrutiyet sistemi olarak adlandırılan ve devleti yönetmede kralla birlikte bir meclisin bulunmasıdır. Pankuş Meclisine Hititlerde kralın eşi de katılabilmekteydi. Hititlerde kralın eşine Tavananna adı verilmiştir.

 • Ziggurat Nedir?
  Yazar Tarih Eylül 25th, 2014 | Yorum Yok Yorum var

  Ziggurat Nedir?

  Ziggurat, Mezopotamya uygarlıklarından Sümer, Asur ve Babillerde piramite benzeyen tapınaklara verilen isimdir. Zigguratlar çok amaçlı olarak inşa edilmiş ve kullanılmıştır. Zigguratların alt kısımları ambar, üst kısımları da ibadethanedir. Aynı zamanda Zigguratlar okul ve gözlemevi olarak da kullanılmıştır.

  ziggurat-nedir

  Zigguratlar genellikle şehrin ortasında inşa edilmiştir. Zigguratların ambar olarak kullanılması ve ürünlerin burada toplanmasıyla birlikte ürünlerin sayılarını, adlarını belirtmek için şekil ve semboller kullanılmıştır. Zaman içerisinde bu gelişerek yazının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yani Zigguratta ürünlerin toplanmasıyla birlikte bir yazının icadını ortaya çıkarmıştır.

  Irak'ta bir Ziggurat tapınağı

  Irak’ta bir Ziggurat tapınağı

 • Satraplık Nedir?
  Yazar Tarih Eylül 25th, 2014 | Yorum Yok Yorum var

  Satraplık Nedir?

  Satraplık, İran medeniyetlerinden biri olan Pers İmparatorluğu’nda ülke eyaletlere bölünmüş ve her bir eyalete sapraplık adı verilmiştir. Bu Satraplıkları yöneten valilere de satrap denilmiştir. Pers İmparatorluğu’nun 1. Darius döneminde bu sistem geliştirilmiştir. Satraplar genellikle Pers İmparatorluğu’ndaki soylulardan seçilmiştir. Bu Satraplılar her yıl kralın görevlendirdiği kişiler tarafından denetlenilirdi. Eğer ki yönetimde yetersiz görülen bir satrap tespit edilirse görevinden ya alınırdı ya da cezalandırılırdı. Bir satrap bazen ölüm cezasına bile çarptırılırdı.

  Kısacası Satraplık, Perslerde eyaletlere verilen isimdir.


sitemap