Austerlitz Muharebesi | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

» Austerlitz Muharebesi

 • Napolyonun Austerlitz Muharebesi
  Yazar Tarih Eylül 29th, 2011 | Yorum Yok Yorum var

  Austerlitz Muharebesi

  Austerlitz Muharebesi Çekce: Bitva u Slavkova ya da Üç İmparatorun Savaşı, Napoleon Bonaparte’ın kesin zaferi ile sonuçlanmış ve Napolyon Savaşlarının ilk muharabesidir. Savaş Çek Cumhuriyeti’nin Moravya eyaletindeki Austerlitz kasabasında olmuştur. Bu savaş taktiği halen modern savaşın en iyi taktiği olarak kabul edilir.

  Savaştan önce
  Fransız İhtilalinden sonra Fransa büyük bir ordu ile Avusturya’nın üstüne yürüdü. Böylece Napolyon Savaşlarının İlk Koalisyon Savaşının başlandıcı olarak kabul edilir. Amiens Antlaşmısından sonra Fransızlar intikam ateşi ile yanıyorlardı. Bonapart’a göre Avusturyalılar askerlik
  vasıfından yoksun insanlardı.

  Savaş Dönemi
  Fransızların saldırıya geçtiği haberini alan Avusturya İmparatoru II. Franz hemen harekete geçti ve müttefiği olan Ruslara mesaj yollayıp yardım talep etti. Ruslar yardıma geleceklerini söyleyip harekete geçtiler. Avusturyalılar müttefiklerini beklemeye koyuldu. Ancak Fransızlarla karşılştılar ve bozguna uğrayıp geri çekildiler. Sonra Fransızlar beklemeye koyuldular. Avusturyalılar Ruslarla birleşip 85.000 kişilik büyük ordu ile Fransızlara karşı harekete geçtiler. Ruslar ve Avusturyalılar barutlu silahların çıkmasıyla atlıları terketiler.
  (daha&helliip;)


sitemap