ay tengride kut bulmış alp külüg bilge kağan devri | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

» ay tengride kut bulmış alp külüg bilge kağan devri

 • Ay Tengride Kut Bulmış Alp Külüg Bilge Kağan Devri
  Yazar Tarih Şubat 9th, 2013 | Yorum Yok Yorum var

  Ay Tengride Kut Bulmış Alp Külüg Bilge KağanDevri (832-839)

  832’de Ay Tengride Kut Bulmış Bilge Kağan öldürülünce yerine Hu Tegin Kağan oldu. Kağanlık unvanı, Ay Tengride Kut Bulmış Alp Külüg Bilge Kağandır. Bu Kağan’ın ismi enteresandır. Hu kelimesiyle Çinliler bütün barbarları ifade ederlerdi. Bu devirde ise daha ziyade Soğdlular için kullanılmıştır. Bu aklımıza hemen şu suali getirmektedir. Eski Kağan’ın yeğeni olan Hu Tegin bir Soğdlu olabilirmiydi? Bu üzerinde durulacak önemli bir meseledir. Bu mevzuda bize ışık tutacak şu bilgilere sahibiz. Uygur başkentinde bu sırada pek çok Soğdlu vardı. Uygurların Soğdlulardan kız alıp vermeleri ihtimal dışında değildir.
  832’de Uygur elçileri Çin sarayına gidip Ay Tengride Kut Bulmış Bilge Kağan’ın ölümünü haber verdiler. Çin sarayında üç günlük matem ilan edildi. Yüksek dereceli memurlar baş sağlığı dileğinde bulundular.
  833’de Çin İmparatoru yeni Kağan’a tebrik için elçiler gönderdi.
  Yalnız TCTC, 244’de mevcut olan kayıtdan öğrendiğimize göre; 833 senesi Haziran ayında Ho-tun garnizon kumandanlığına becerikli ve kurnaz bir general olan Li Tsai-i tayin edildi. Eskiden Uygurlar muhtelif vesilelerle Çin’e gelirken geçtikleri yerleri yağmalıyorlardı. Vali ve kaymakamlar konuşmaya cesaret edemiyorlardı. (daha&helliip;)

sitemap