Bögü Kağan Devri | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

» Bögü Kağan Devri

 • Bögü Kağan Devri
  Yazar Tarih Haziran 11th, 2012 | Yorum Yok Yorum var

  Bögü Kağan Devri

  759 senesinde Moyen-Çor Kağan ölünce yerine küçük oğlu geçti. Uygurlardaki veraset geleneklerine göre büyük oğulun kağan olması lazımdı. Fakat o bilmediğimiz bir suçundan dolayı daha önce öldürülmüştü. Moyen-Çor’un küçük oğlunun bir kaç tane adı vardı. Bunların en bilinenleri Bugu, Bögü, Tengridir. Onun hanımı P’u-ku Huaı’-en’ın kızı idi. Moyen-Çor Kağan tarafından küçük oğlu için imparatordan bir gelin istendiğinde bu kız gönderilmişti. Bu şekilde o hatun oldu.

  Moyen-Çor Kağan öldüğü zaman Ning-Kuo Prensesi Çin adetlerine göre yas tuttu. Çin adetlerine göre, bir kadının kocası öldüğünde üç yıla yakın zaman yas elbiseleri giyer. Sabah akşam ağlardı. Ning-Kuo Prensesinin oğlu yoktu. Sonunda vatanına dönmek için izin istedi.

  Tai-tsung tahta çıktığı zaman, isyancı Shih Ch’ao-i daha mağlup edilmemişti. İmparator yardım istemek için Uygurlar’a elçi gönderdi.

  Elçiden önce Shih Ch’ao-i “T’ang şimdi yasta, karışıklık var. Hükümet reisi yok. Birlik olup bu fırsattan istifade edelim. Sayısız zenginliklere sahip olan hazineleri ele geçirelim.” diye haber göndermişti. (daha&helliip;)


sitemap