feng cheng kagan devri | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

» feng cheng kagan devri

 • A-Ch’O (Feng-Ch’eng) Kağan Devri
  Yazar Tarih Haziran 12th, 2012 | Yorum Yok Yorum var

  A-Ch’O (Feng-Ch’eng) Kağan Devri

  790’da henüz çok genç iken Uygur büyüklerinin yardımı ile tahtı gaspeden amcası öldürülüp kağan ilan edildi.

  Uygur Başbakanı Hsieh Yü-chia-ssu bu sırada Tibet seferinde idi. Beşbalık mağlubiyetinin intikamını almış başarılı olarak dönüyordu. Kuvvetli ve nüfuzlu bir şahsiyetti. Nazırlar tahtdan indirme işi dolayısıyla ondan çekiniyordu.

  Başbakan döndüğü zaman Kağan ve diğerleri sınıra kadar gidip onu karşıladılar. Devlet mühürleri ve Çinli elçinin getirmiş olduğu hediyelerin tamamını ona sundular. Eski Kağan’ı indirip şimdiki Kağan’ı tahta geçirme sebebini anlattılar. Kağanda, henüz çok genç ve tecrübesiz olduğunu, başbakanın desteğine ihtiyacı olduğunu anlatarak, onun öz oğlu gibi ona hizmet edeceğine dair söz verdi. Genç Kağan’ın bu davranışı Hsie Yü-Chia-ssu’nın hoşuna gitti. Onu kucaklayarak kendi öz oğlu olarak ilan etti. Hediyeleri de Tibet seferinde kendisi ile birlikte başarılı olan subaylarına dağıttı. Bundan sonra Uygur ülkesi az çok huzura kavuşmuş oldu.

  Şubat ayında Çinliler yeni Kağan’ı tebrik için elçiler gönderdiler.

  791 yılı Ekim ayında genç Ning-kuo Prensesinin ölümünü haber vermek üzere Çin sarayına elçiler gönderildi.

  Su-tsung (756-762) Ning-kuo prensesini gelin olarak Uygurlara gönderdiği zaman Yung Beyi’nin kızı ona refakat etmişti. Ning-kuo prensesi Çin’e döndükten sonra da Yung Beyi’nin kızı Hatun olmuştu. (daha&helliip;)


sitemap