pankuş meclisi hakkında bilgi | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

» pankuş meclisi hakkında bilgi

 • Pankuş Nedir?
  Yazar Tarih Eylül 25th, 2014 | Yorum Yok Yorum var

  Pankuş Nedir?

  Pankuş, Anadolu uygarlıklarından biri olan Hititlerdeki meclislerine verilen isimdir.

  Hitit dilinde Pankuş, “topluluk, kurul, grup” anlamına gelmektedir. Hititlerin ilk dönemlerinde Hitit kralların yetkileri, soylulardan (asillerden) meydana gelen Pankuş Meclisi tarafından sınırlandırılmıştır. Yani kral istediği her şeyi uygulama yetkisine sahip değildi. Bazı kararları Pankuş Meclisi ile birlikte almak zorundaydı. Ancak Hititlerin imparatorluk devrine geçişiyle kralın yetkileri sınırsızlaşmış Pankuş Meclislerin yetkileri azalmıştır. Zamanla Pankuş meclislerin yetkileri tamamen kralda toplanmıştır.

  Pankuş Meclisinin üyeleri devamlı, sabit değildi. Pankuş Meclisi hakkında bilinen bilglerin büyük bir kısmı eski Hitit dönemi olarak adlandırılan imparatorluk evresinden önce olup özellikle I. Hattuşili’nin analında (yıllığında) ve Telipinu fermanında geçmektedir.

  Pankuş Meclisinin varlığıyla birlikte tarihte ilk kez meşrutiyet sistemi olarak adlandırılan ve devleti yönetmede kralla birlikte bir meclisin bulunmasıdır. Pankuş Meclisine Hititlerde kralın eşi de katılabilmekteydi. Hititlerde kralın eşine Tavananna adı verilmiştir.


sitemap