şovenizm kelime anlamı | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

» şovenizm kelime anlamı

 • Şovenizm Nedir?
  Yazar Tarih Şubat 19th, 2013 | Yorum Yok Yorum var
  Şovenizm
  Şovenizm; Ulusal üstünlüğün ön planda olduğu ve özellikle abartılı bir şekilde saldırgan bir vatan severliğin olduğu düşünce biçimidir. Şovenizm kavramı, Fransa’nın Napolyon döneminde üst üste  17 kere yaralanmasına rağmen savaşmaya devam eden, kendisini Fransa için feda etmekten geri  durmayan Napolyon askeri olan Nicolas Chauvin’den gelir. Bu düşünce biçimi, Nicolas Chauvin’i örnek alan ve bundan sonraki süreçte vatanseverlik için artık “şovenizm” kavramı kullanılmaya başlanmıştır. Aşırı ve ölçüsüz bir milliyetçi düşüncedir. Bu görüşte olana Şovenist denilmektedir.
  Türk Dil Kurumunda Şovenizm’in tanımı şu şekildedir: “Kendi ulusunu öne çıkararak değişik ırk ve uluslar arasında düşmanlık yaratmayı amaçlayan ve bu yolda kışkırtmada bulunan aşırı akım.”
  Bu siyasi anlamın dışında bir de sanatta yani mimari anlamda da kullanılmaktadır. Mimaride Şovenizm, bir halkın sahip olduğu kültürel değerleri ile ortaya çıkan mimari yapısıdır. Bu bağlamda “bu benim mimarim.” demektir. Kendi özünü yansıtmaktır. Ancak günümüz koşullarında genellikle siyasi anlamda kullanılmakta ve aşırı ırksal tepkilerde Şovenizm kullanılmaktadır.

  Yazar: Tarih (Site yönetimi)


sitemap