tarihin faydalandığı bilim dalları | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

» tarihin faydalandığı bilim dalları

 • Tarihe Yardımcı Bilim Dalları
  Yazar Tarih Eylül 25th, 2014 | 3 Yorum var3 yorum Yorum var

  Tarihe Yardımcı Bilim Dalları

  Tarih biliminin alanı çok geniştir. Bu yüzden bu alan içerisindeki olayları, belge ve bulguları açıklarken diğer bilimlerden yararlanır. Böylelikle araştırın konu, tarihi daha gerçekçi bir sonuca ulaştırmaktadır. Şimdi tarihe yardımcı olan bilim dallarını listeleyip tek tek tanımlarını yapıp örneklerle açıklayalım. Bu bilim dallarını açıklarken dikkat etmeniz gereken asıl nokta ise, o bilimin tarihe nasıl yardımcı olduğudur. Örneğin bir tarihçi tarihi bir belge bulduğunda dilini bilmeyebilir bu yüzden bu eski yazmaları okuyan bilim dalıyla etkileşim haline geçip o belgeyi tercüme edip tarihe kazandırır. İşte bu gibi durumlarda birden fazla bilim dalı tarihe yardımcı olur.

  1. Coğrafya
  2. Arkeoloji
  3. Antropoloji
  4. Etnografya
  5. Hukuk
  6. Kronoloji
  7. Edebiyat
  8. Felsefe
  9. Paleografi
  10. Epigrafi
  11. Sosyoloji
  12. Filoloji
  13. Diplomatik
  14. Nümizmatik
  15. İstatistik
  16. Ekoloji
  17. Kimya
  18. Sanat Tarihi
  19. Heraldik


  Şimdi tarihin faydalandığı bilim dallarını tek tek açıklayalım.

  1- Coğrafya

  Bilindiği üzere her tarihi olan bir mekanda (yerde) geçer. Bu mekanın yer şekilleri, iklimi, yapısı orada meydana gelen olayda ne kadar etkili olduğunu açıklamada tarihe yardımcı olur. Tarih olaylarında coğrafya önemli bir yere sahiptir. Eğer ki bir yerde bir olay olmuş ise ve o yerin coğrafi özellikleri bilinirse ilgili olay ile ilgili daha iyi anlaşılmasında, tüm yönlerin aydınlatılmasında önemli katkı sağlar.

  Örnek: Sarıkamış Harekatı’nı ele alalım. Sarıkamış Harekatı, 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin Rusya’ya karşı düzenlediği ve amaç olarak düşmanı arkadan kuşatarak etksizleştirmeyi hedef alan başarılı bir plandı. Ancak günümüz Kars iline bağlı olan Sarıkamış’ın kış soğukluğu çok aşırı derecede düşüktür (-40 derece). Harekatın uzaması ve askeri teçhizatın kış şartlarına karşı yetersiz olması ile kışın bastırmasıyla birlikte cephedeki Osmanlı ordusunun yaklaşık tümü donarak hayatlarını kaybetmişlerdir. Görüldüğü gibi iklim şartları yani coğrafya, tarihi olay üzerinde etkili olmuştur. (daha&helliip;)


sitemap