uygurlarda alp bilge kağan devri | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

» uygurlarda alp bilge kağan devri

 • Ay Tengri’de Kut Bulmış Alp Bilge Kağan Devri
  Yazar Tarih Şubat 8th, 2013 | Yorum Yok Yorum var

  Ay Tengri’de Kut Bulmış Alp Bilge Kağan Devri (808-821)

  808 senesinde Uygur elçileri önce Hsien-an prensesinin ölümünü biraz sonrada Kağan’ın ölümünü bildirdiler. Çin imparatoru baş sağlığı dilemek ve yeni Kağan’ı tebrik etmek için elçiler gönderdi.
  Bilindiği gibi savaşçı ve asi kabilelerin en meşhuru olarak tanınan Şato (Çöl)’lar Tibetlilere tabi olduktan sonra, Tibetliler tarafından Kan Chou’ya yerleştirilmişlerdi. Sadece TCTC, 237’deki bir kayıttan öğrendiğimize göre, Tibetliler her savaşta Şato (Çöl)’ları öncü olarak kullanıyorlardı. Uygurlar Tibetlilere saldırıp Liang-Chou’yu ele geçirdikten sonra Tibetliler Şato (Çöl)’ların Uygurlarla işbirliği yaptıklarından şüphelenmeğe başladılar. Ve onları Sarı Irmağın dışına yerleştirmeği düşünüyorlardı. Şato (Çöl)’lar da Ötüken’e gelip Uygurların hakimiyetini kabul ettiler. Bu bize o devirdeki Uygur otoritesinin büyüklüğünü gösteren en büyük delillerden biridir.
  Yalnız TFYK, 979’dan öğrendiğimize göre, 808’de ayrıca Uygur Kağanı Mani rahibinden Uygur inanç elçisi olarak Çin’e gitmesini rica etti. Çin İmparatoru da Mani rahiplerinin elçi olarak gönderilmesinin sebeblerini aramak üzere elçi gönderdi.
  Yalnız TCTC, 238’deki bir kayıttan öğrendiğimize göre, 809 senesinde 10.000 kişilik Tibet süvarisi Ta-shih vadisinde Çin’i ziyaret edip memleketlerine dönmekte olan Uygur elçilerini soydular. Anlaşıldığına göre, Tibetliler mağlubiyetlerinin acısını unutamıyorlar. İntikam için fırsat kolluyorlardı. Uygurlar buna çok sinirlendiler.
  Yalnız TCTC, 239’da mevcut olan kayıttan öğrendiğimize göre, 812 senesi Ekim ayında Uygur askerleri Gobi sahrasının güneyinden geçerek batıdaki Tibetlilere saldırdılar. Bu durum karşısında Çin de telaşlandı. Ve hudut garnizonlarında sıkı tedbirler alındı.
  813 senesinde Uygur Kağanı Çin’e İ-nan-chu başkanlığında bir elçilik heyeti gönderip, evlilik ricasında bulundu. (daha&helliip;)

sitemap