uygurlarda alp küçlüg bilge kağan devri | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

» uygurlarda alp küçlüg bilge kağan devri

 • Kün Tengri’de Ülüg Bulmış Alp Küçlüg Bilge Kağan Devri
  Yazar Tarih Şubat 8th, 2013 | Yorum Yok Yorum var

  Kün Tengride Ülüg Bulmış AlpKüçlüg Bilge Kağan Devri (821-824)

  821 yılı Şubat ayında Ay Tengride Kut Bulmış Alp Bilge Kağan öldü. Çin Sarayı üç gün matem ilan etti. Çin Sarayı’nın ileri gelenleri başsağlığında bulundular.
  Çin İmparatoru yeni Uygur hükümdarı Kün Tengride Ülüg Bulmış Alp Küçlüg Bilge Kağan’a (Güneş Tanrısından kısmet bulmuş, kahraman, güçlü, alim kağan) tebrik için elçiler gönderdi.
  Uygurlar Hsien-an Prensesi’nin ölümünden beri defalarca iyi akrabalık münasebetlerinin devamını rica etmişlerdi. Fakat uzun zamandan beri İmparator bu isteği kabul etmemişti. Uygurların istekleri baskısını artırarak devam etmişti. Neticede İmparator evet demek zorunda kalmıştı. Gelin olarak Çinli prenses göndermeye söz veren İmparator Hsien-tsung öldü (821). Yerine Mu-tsung tahta geçti. Bir sene sonra da 10. kız kardeşini T’ai-ho Prensesi olarak Uygur Kağanı ile evlendirmeğe hazırlandı.
  Kün Tengride Ülüg Bulmış Alp Küçlüg Bilge Kağan, İ-nan-chu, Tudun, bazı nazırlar Prenses Chien ve Prenses Yabgu başta olmak üzere binlerce kişiyi T’ai-ho Prensesini karşılayıp Uygur ülkesine getirmek üzere gönderdi.
  Mu-tsung, T’ung hua kapısının sol kulesinde bekledi. Subaylar rütbelerine göre Chang-cheng mabedinin karşısında sıralandılar. Onların nişanları pek çoktu. Teftişten sonra kadınlar ve erkekler şehri gezmek için dağıldılar.
  Uygur Kağanı’na gelin olarak bir Çinli prensesin gönderilişi Tibetlilerin hoşuna gitmemişti. Zorluk çıkarmak için Ching-sai iç kalesine akınlar yapıyorlardı. Yen-chou valisi onları kovmaya çalıştı. Çinli prensesin gelişine çok sevinen Uygurlar hemen imdada yetiştiler. 10.000 süvari Pei-‘t’ing’e, 10.000 süvari de An-hsi’ye gönderildi.
  T’ai-ho prensesinin evliliği için çok büyük merasimler yapıldı. Ecdattan kalma mabedlerde dualar edildi. Uygur başkentinde yapılacak olan düğün merasiminin her türlü teferruatı için ayrı bir elçi tayin edildi.
  İmparator, prensesi geçirmeye T’ung-hua kapısına kadar geldi. Memur kalabalığı dizilip yol boyunca prensesi uğurladılar. (daha&helliip;)

sitemap