Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14 Haziran 2013, 23:01   #23
burhanozen29
Moderator
burhanozen29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 118
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
burhanozen29 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yahu Allah aşkına, sizde nasıl bir mantık var anlayamıyorum ben. Siz olayları bugünün şartları ile mi değerlendiriyorsunuz ? Bir devrim süreci diyoruz, yeni harfler diyoruz. Kısa süreli de olsa yakın tarihten kopmak diyoruz -ki bu gerekliydi-.
Latin alfabesine geçilmişken birileri gelip bu alfabeye itiraz edip Arapça öğretiyorsa, bu işte bir terslik vardır. Ancak Arapça yazmakta sıkıntı yoktu. Yanılmıyorsam Halil İnalcık hocamız anlatıyordu, okuldayken bazı notları hala Arapça alındığından. Ayrıca benim elimde 1933 tarihli bir kitap var o dönemin talebesi kitabın kenarlarına hem Osmanlıca hemde Türkçe(latin) notlar almış. Bunda sıkıntı yok, ancak gidip Türkçe öğretmeden Osmanlıca, Arapça öğretirse burada bir sıkıntı vardır.
-----------
Vakit gazetesinde ki o küpüre gelinceee. Bu sözler gazetenin kendisine aittir. Kişilerle alakalı değildir. Ayrıca Arapça tekbir, Atatürk devrimlerine aykırı mıdır ? Açıkcası Atatürk'e bırakılsaydı tekbirinde Türkçe olmasını isterdi ki bence bir sakınca yoktur. Bundan daha doğal birşeyde olamaz. Bunu propaganda gibi düşünüyorsan;
İlk Türkçe Hutbe Okunduğu zaman, Cumhuriyet: Süleymaniye'de Türkçe hutbe - Cami lebalep dolmuştu, hutbe okunurken bir taraftan da tekbir alınıyordu. ( Türkçe hutbe Atatürk'ün çok istediği birşeydi, Atatürk'ün emri ile oldu. ) ( O gece Atatürk'ün emri ile Hafız Yaşar Okur, Türkçe Kuran okumuştur. Ayrıntılar için, Hafız Yaşar Okur, Atatürkle On Beş Yıl Dini Hatıralar )
Türkçe Ezan Okunduğu zaman, Cumhuriyet: Türkçe Kur'anla mukabele - Kadın erkek on binlerce halk Sultanahmet Camii'nde hıncahınç dolmuştu. ( Türkçe ezan, buda Atatürk'ün emri ile oldu. )
Açarız nazmı celilin bakarız yaprağına,
Yahut üfler geçeriz, ölünün toprağına,
İnmemiştir hele Kur'an, bunu hakkıyla bilin,
Ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için. Mehmet Akif Ersoy
--------------
Askere merhaba asker dedirtmedi mi falan diyorsun. Çok saçmalıyorsun. Atatürk'ün emriyle basılan bir kitap var. Temin edebilirsin. Askere Din Kitabı diye. Al oku Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti ile beraber askerler içerisinde müslümanların olduğu gibi ateistlerin yada hristiyanların olduğunu da unutmamak lazım.
Mustafa Kemal Atatürk hangi camiileri kapattı ? Bunu da yaz, öğrenelim. Ayrıca Adnan Menderes, Tayyip Erdoğan'da camii kapattı, yerine AVM yaptı. Bunlar müslüman değil mi ?