Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14 Temmuz 2013, 21:33   #11
kitapçı
Özel Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2013
Konular: 16
Mesajlar: 99
Aldığı Beğeni: 1
Beğendikleri: 0
kitapçı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

"Elimizdekilerle ancak bu kadar oldu" söylemi doğru değildir ve bu söylem kasti olarak yaratılmaktadır.

Lozan görüşmelerinde İsmet Paşa hakkımız olan yerleri istememiştir bile.

Eğer Lozan ihanetine karşı olan mebuslar öldürülmese ve meclisten tasfiye edilmeselerdi bu ihanet vesikası kattiyen imzalanmayacaktı.

İngiltere ve Yunanistan konusuna gelirsek. Evet, başta İngiltere Yunanistan'ın arkasında destekçi idi fakat İngiltere daha sonra politikasını değiştirmiştir, Yunan Ankara'ya kadar boş hayallere kapılarak gelirken İngiltere çoktan Yunanistan'ı terk etmiş ve Kemal Paşa'nın yanında yer almıştı.

İngiltere İstanbul'a niye geldi ve daha sonra tek kurşun atmadan İstanbul'u neden terk etti? Bunun mantıklı bir açıklaması yoktur. Bunun nedenleri de halen gizlenmektedir.

İngilizler İstanbul'u terk ederken binaları yavaş yavaş boşaltmıştır, hiç acele etmeden ve şehri Osmanlı paşalarına teslim ederek terk etmişlerdir. Günler sonra Kemal Paşa'nın güçleri şehre gelmiştir; aynen İzmir de böyle oldu; Yunan İzmir'i terk ettinten sonra gelmişlerdir. Denize dökme olayı bir efsanedir. Şehirden kutlamalarla ayrılmışlardır, bir de üstüne üstlük tüm İzmir'i yakma fırsatı da bulmuşlardır.

kitapçı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla