Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14 Temmuz 2013, 23:25   #14
kitapçı
Özel Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2013
Konular: 16
Mesajlar: 99
Aldığı Beğeni: 1
Beğendikleri: 0
kitapçı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

"Öncekiler"den kastınız nedir, anlayamadım fakat sizin "diğerleri"nden bir farkınız yok benim nezdimde.

Yukarıda verdiğiniz "copy-paste"lere gelirsek, Falih Rıfkı Atay'ın ideolojisi ve siyasi konumu malum, tarihi bu tarzda yorumlaması gayet normaldir, yaşanılanları anlatmak başka, onu süsleyerek püsleyerek anlatmak başka, hatıratların hepsini okuyup süsünü püsünü ayırarak okusak daha iyi olur, şişirmece övgüleri, efsaneleri bir kenara itip gerçekçi yaklaşmalıyız tarihe.

Armağan'dan verdiğiniz "copy-paste"e bakarsak ve bunu kaynak olarak gösterdiğinizi baz alırsak o vakit sorarım padişahı, şeyhülislamı İngilizci iftiraları ile suçlamak ile İngiltere'nin geçici işgal yaptığı sözüne inanmak nasıl yan yana durabiliyor, bu samimi midir?

Ayrıca Mustafa Armağan'dan alıntı yapmamanızı tercih ederim çünkü ondan alıntılar yapmaya başlarsam pişman olabilirsiniz, o vakit de işinize geleni alıntıladığınızı işinize gelmeyeni alıntılamadığınızı söylerim.

Armağan'ın işinize gelen yanları var ise %1'dir. O tarihçinin söylediklerinin çoğu işinize gelmez.

Misal Çanakkale Savaşı 9-10 ay sürdü ve 250.000'i aşkın insan öldü.

Türk-Yunan Savaşları 2 buçuk sene sürdü. Birkaç ayda bitebilecekken, 2 buçuk seneye uzattılar. Anadolu'nun yarısını neredeyse savaşmadan terk ettiler, geri çekildiler. Ayrıca tüm bu savaşlarda 9.000 küsûr insan öldü. Çanakkale ile kıyası bile kabul edilemez.

Anne tarafımdan büyük ninem anlatır. Kemal Paşa ve İsmet Paşa'nın güçleri Bursa'dan tek kurşun atmadan çekilmiştir ve Yunan Bursa'ya girmiştir. Ninem o ara sanırım çocuk daha, 7 yaşlarında olsa gerek, bir Yunan askeri başını sevmiş, Allah'tan zulüm etmemiş fakat şunu biliyoruz ki Ankara'ya kadar biz çekilip de Yunan Anadolu'nun yarısını ele geçirdiğinde halka feci şekilde zulüm etmiştir, evliya kabirlerini, padişah kabirlerini tekmelemişlerdir, kadınlara tecavüz etmişlerdir.

Deniyor ki taktik icabı Ankara'ya kadar çekilindi. Affedersiniz de buna ancak kargalar güler.

Ayrıca Yunanlıların dediğine göre, Türk ordusu bütün Yunanistan'ı geri alabilirdi çünkü Yunan ordusu bitmişti.

"İlk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri" diyen Kemal Paşa ikinci hedef olan Trakya'yı geri almaya tenezzül bile etmedi.

Lozan'da da zaten masa başında talep bile etmeden bu topraklarımızı sattık.

Yüzlerce sene senin bir eyaletin olmuş bir yere karşı sadece 9.000 insanın öldüğü bir savaşı bu kadar büyütmenin, şişirmenin ve buradan on tane bayram çıkarmanın tek bir maksadı olabilir, o da tek adam rejimini desteklemek içindir.

Şanlı Milli Mücadelemiz savaş sonrası ülke içi politikalar ile istismar edilmiştir.

Birilerinin hezimetlerinin üzeri örtülüp normal başarıları şişirilmiştir ve sayısız kahraman da tasfiye edilip hain ilan edilmiştir ne yazık ki fakat tarihi hakikatler belgeler, hatıratlarla ortaya çıktığı için, tarihçiler artık daha özgüvenli olduğu için kahraman sanılan hainlerle hain sanılan kahramanlar aşikâre çıkmıştır. Ne mutlu.


Konu kitapçı tarafından (14 Temmuz 2013 Saat 23:27 ) değiştirilmiştir.
kitapçı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla