Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12 Aralık 2011, 21:47   #2
Tarih
Founder
Tarih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 920
Aldığı Beğeni: 7
Beğendikleri: 32
Tarih isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Evet kesinlikle Osmanlıca dersi konulmalıdır. Özellikle sosyal sınıflarda ağırlıklı olması gerekir. Ancak atladığımız bir nokta da var. Osmanlıca dersleri Fen Edebiyat Fakültelerinde ders olarak okutulmaktadır. Ancak Lise gibi okullarda tarih alanında öğretmenlik yapanlar Eğitim Fakültesi mezunlarıdır. Haliyle Osmanlıca dersini eğitim fakültelerinde görmemektedirler. Çünkü eğitim fakültesindeki tarih öğrencisi; "nasıl daha iyi bir tarih eğitimi verilebilir" fikri çerçevesinde eğitim verilirken, fen edebiyat fakültesindeki tarih öğrencisi ise "nasıl daha iyi bir tarih öğrenimi yapılabilir, nasıl tarih bilim adamı olunabilir" fikri çerçevesinde eğitim almaktadır.
Bu karışıklığın olmasıyla birlikte yine de bu halledilebilir ve Osmanlıca dersi konulmalıdır. Daha tonca osmanlı vesikaları, belgeleri okunmamış halde raflarda durmaktadır. Yaklaşık 10 kilometre uzunlukta bir osmanlı belgeleri okunmamış olduğunu düşünürsek bu gibi bir çalışmanın üniversiteye gitmeden tarih alanında bir ön hazırlık oluşturması çok yararlı olacaktır. Tabi şimdiye kadar tarih çerçevesi içinde olaya baktık. Ancak Edebiyat ağırlıklı lise bölümlerinde Osmanlıca dersi de verilmeli ve böylelikle eski şiirler gibi evraklar da okunmuş olur.
Ancak şunu da söylemek gerekirse Türkiye eğitim sistemi o kadar çarpık, bozulmuş, her yeri yamalanmış halde ki bu fikir 20 yıl sonra bile yürürlüğe konulsa bile ben memnun kalırım. Çünkü Kpss, lgs, lys gibi sınav türevleri oldukça ve verilen eğitimde öğrenci hayatı 5 şıktan ibaret olduğu sürece bu gibi eğitim sorunları hep varolacaktır. Kağıt üstünde yapılandırmacılık sistemi üzerinde durulması yerine eğitimi baştan inşaa etmek gerekir. Bunu yapmak zor ama yetiştirilecek nesil için vazgeçilmez ve hayati derecede önemlidir.

-
Tarih isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla