Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29 Şubat 2012, 00:36   #20
certyle
Super Moderator
certyle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 166
Aldığı Beğeni: 2
Beğendikleri: 0
certyle isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alıntı:
Tarih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bence yeterince açıklayıcı bir soru değil. Şıklara baktığımızda bir çok şıkka doğru cevap seçeneği verilebilir. Ancak sorudaki;

devlet teşkilatının temellerini oluşturan kısma dikkat edersek teşkilatlanmanın tek bir amacı olabilir bu da merkezi otoriyeti güçlendirmektir. Sorunun sorulma amacı merkezi otoriyeti vurgulamaktı haliyle cevap C seçeneği olacaktır. Ancak soru yeterince iyi sorulmamış.

E şıkkı diyenlere de katılmıyorum. Hatta E şıkkını asla işaretlemem. Cevabın e şıkkı olması da ihtimaller içinde değil. Çünkü isyan edecek veya etmesi muhtemel bir millet veya millete askeri güc kazandırırsam onların isyan etmemesi içten bile değil. Zaten isyan etme düşüncesi olan millete silah sağlarsam güçlenip isyan etmeyecekler de ne yapacaklar ki? Tarihte bunu örnekleyecek çok olay vardır. Tıpkı Ermenilerin isyan etmesi için Rusların askeri destek sağlayıp asker yapmaları.
--

Nizamülmülk'e gelince; Nizamülmülk'ün Türk olmaması Türklerden nefret ettiğini veya sevmediği sonucunu çıkarmaz. Nizamülmülk Selçuklular için çok büyük şeyler yapmış ünlü siyasi alimlerden biridir. Sorunun Nizamülmülk'ün Türk olmaması ile hiç alakalı olamaz. (Büyük Selçuklu Tarihi açık ve net) Zaten Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük devlet adamlarından biri olarak kabul edilir. Büyük Selçuklu Devleti'nin yıkılma nedenine baktığımızda zaten çoğunluk Batınî fikridir.
evet vermiş olduğunuz cevap beni ikna etti ve olayı anladım çok teşekkür ederim. bu sorunun bu kadar uzayacağını tahmin etmedim kusura bakmıyın bi daha ki soru için yeni konu açarım