Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat
   

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Selçuklular > Anadolu Selçuklu Devleti

Anadolu Selçuklu Devleti Anadolu Selçuklu Devleti İle İlgili Tüm Bilgiler..

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 21 Mayıs 2014, 13:54   #1
Zin
Baktın Olmay Bakma!
Zin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14 Mayıs 2014
Konular: 517
Mesajlar: 533
Aldığı Beğeni: 6
Beğendikleri: 0
Zin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart Anadolu Selçuklu Devletinin Kuruluşu, Büyümesi ve Yıkılması Hakkında Bilgiler Kaynak

Anadolu Selçuklu Devletinin Kuruluşu, Büyümesi ve Yıkılması Hakkında Bilgiler


Kutalmışoğlu Süleyman Şah için 1075′te kuruldu . 107bir’deki Malazgirt Savaşı’ndan hemen sonra Türkler’in yerleşmeye başladığı Anadolu toprakları , 1318′e dolaylarında varlığını sürdüren Anadolu Selçuklu Devleti’nin egemenliğinde bir Türk yurdu haline geldi .
Süleyman Şah , babası Kutalmış’ın Alp Arslan ile giriştiği taht mücadelesinde yenilerek öldürülmesi üst kısmına kardeşleriyle beraber 1064′te Diyarbakır – Urfa yöresine sürülmüştü .
Alp Arslan’ın ölümünden hemen sonra çıkan karışıklıklardan yararlanarak Anadolu’nun içlerine girdi ve Konya’yı alarak batıya dosdoğru ilerledi . 1075′te İznik’i ele geçirince Anadolu Selçuklu Devleti’ni kurdu; İznik’i de başkentimiz yaptı .

Böylece Bizans’ın hudut komşusu olan Süleyman Şah bir gün hemen sonra bu devletin taht kavgalarına karışmaya başladı . 1078′de Botaniates’in tahta çıkmasına destekçi olduğu amaçlı karşılığında Batı Anadolu’yu aldı .
Anadolu Selçukluları’nın güçlenmesi Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ı endişeli ediyordu . 1078′de ordusunu Süleyman Şah’ın üst kısmına gönderdiyse de Anadolu Selçukluları’nı yenmeyi başaramadı .
Anadolu’daki egemenliğini ve gücünü giderek artıran Süleyman Şah Bizans’taki taht kavgalarından yararlanarak devletinin sınırlarını genişletti . Bizans 108bir’de yapılmış olan bir antlaşmayla Maltepe’yi hudut olarak takdir etmiş , böylece Anadolu’yu Süleyman Şah’a bırakmıştı .
Bunun üst kısmına Abbasi halifesi de benzer tarihte Süleyman Şah’ın hükümdarlığını tanıdı . Fazladan hemen sonra Güney ve Güneydoğu Anadolu’ya yönelen I . Süleyman Şah 108iki’de Adana ve Tarsus kentleriyle beraber bütün Kilikya’yı ele geçirdi; 1084′te Antakya’yı aldı .
Anadolu Selçukluları’nın yayılmasını önlemek isteyen Musul Emiri Müslim , Süleyman Şah’ın üst kısmına yürüdüğünde sırf savaşı değil hayatını da yitirdi . Bu zaferden hemen sonra Süleyman Şah , Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ın kardeşi ve Suriye meliki olan Tutuş’un topraklarındaki Halep’e yöneldi .
Ama 108altı’da Tutuş’un ordusuna yenilerek hayatını yitirdi . Oğulları Kılıç Arslan ile Kulan Arslan da tutsak düştüler .
Süleyman Şah doğu seferine çıkarken adına Ebu’l – Kasım’ı bırakmıştı . Melikşah , Süleyman Şah’ın ölümünden hemen sonra Anadolu Selçukluları’nı araştırma altına alabilmek umuduyla Porsuk * komutasındaki bir orduyu İznik üst kısmına gönderdi . Ama Bizans ile anlaşan Ebu’l – Kasım’ın direnmesi karşısında Porsuk *’in kuvvetleri geride çekilmek zorunda kaldı .
Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ın ölümünden sonraki karışıklıklardan yararlanarak tutsaklıktan kurtulan Kılıç Arslan 109iki’de Anadolu Selçuklu tahtına oturdu . I . Kılıç Arslan’ın ilk işi Bizanslılar’ı Marmara kıyılarından uzaklaştırmak oldu . Ardından Bizans ile anlaşarak , İzmir yöresinde giderek güçlenen Çaka *’i ortadan kaldırdı .
Batı sınırlarını böylece itimat altına aldıktan hemen sonra doğuya yöneldi . 109altı’da Malatya’yı kuşattı , ama Haçlı ordularının İznik kapılarına dayandığını bilgi alınca geride döndü . Haçlılar karşısında heziyete uğrayan Kılıç Arslan İç Anadolu’ya çekilmek zorunda kaldı ve Konya’yı başkentimiz yaptı .
.....
Bu durumdan yararlanan Bizans İznik’i alınca , iki devlet arasındaki hudut Antalya – Eskişehir çizgisine dosdoğru geriledi .
Kılıç Arslan Haçlılar karşısındaki yenilginin sarsıntılarından kurtulmaya çalışırken , Danişmend Gazi 1100′de Haçlılar’ı gösterişli bir heziyete uğrattı . Bunun üst kısmına ertesi yıl Anadolu’ya iki. bir Haçlı ordusu gönderildi .
Anadolu beyleriyle birleşen I . Kılıç Arslan bu defa Haçlı ordusunu bozguna uğrattı . Ama zaferden neredeyse sonra Türk devletleri arasındaki birlik bozuldu . Danişmendliler’in Malatya’yı , I . Kılıç Arslan’ın da Elbistan’ı alması üst kısmına iki devlet aralarında savaş başladı .
I . Kılıç Arslan’ın Danişmendliler’i yenmesiyle Anadolu’da egemenlik mutlaka olarak Anadolu Selçuklularının eline geçti .
Doğu illerini ele geçirerek Büyük Selçuklu Devleti ile komşu olan I . Kılıç Arslan , bu devletin iç karışıklıklarından yararlanarak Büyük Selçuklu tahtına göz dikti . Bu amaçla 1107′de Musul’a girdi ve üst kısmına gönderilen Büyük Selçuklu ordusuyla Habur Suyu kıyısında karşılaştı .
Ama beklediği destek güçlerin gelmemesi ve bir takım komutanlarının kendisine ihanet etmesi üst kısmına mağlup oldu . Atıyla Habur Suyu’nu geçmeye çalışırken boğulan I . Kılıç Arslan’ın genç yaşta ölümüyle Anadolu’da yeni bir depresyon çağı başladı . Bitiminde üstünlük Danişmendiler’in eline geçti .
Bir süre boş olan Anadolu Selçuklu tahtına 1110′da I . Kılıç Arslan’ın oğlu Şahin Şah oturdu . Kardeşi Mesud ile iktidar kavgasıyla geçtiğimiz altı seneden hemen sonra tahtı Danişmendliler’in desteklediği I . Mesud’a bıraktı .
I . Mesud yitirilen toprakları geride almak amaçlı Antalya , Batı Anadolu ve Marmara çevresine sürekli olarak akınlar düzenledi . Bir süre Danişmendliler’in gölgesinde olan bu padişah , Fikret Adanır 114iki’de Danişmendli Mehmed *’in ölümü üst kısmına çıkan taht kavgalarından yararlanarak Anadolu’da tekrardan üstünlük sağladı .
114altı’da Konya önlerinde Bizans ordusunu yendi ve Anadolu’ya düzenlenen II . Haçlı Seferi’nin kuvvetlerini bozguna uğrattı . Bu zaferler Anadolu Selçuklu Devleti’nin gücünü artırdı .
Mesud ölmeden bir önce ülkesini üç oğlu aralarında paylaştırmış ve tahtını II . Kılıç Arslan’a bırakmıştı . Ama onun ölümünden neredeyse sonra oğulları aralarında taht kavgaları başladı . Bundan yararlanmak isteyen Danişmendliler , Bizanslılar , Musul Atabeyi Nureddin Mahmud Zengi ve Ermeni Derebeyi Toros birleşerek Anadolu Selçuklu Devleti’ni 4 taraftan kuşattılar .
Güç vaziyette olan II . Kılıç Arslan bütün düşmanlarıyla benzer anda baş edemeyeceğinin farkındaydı . Danişmendliler’e yenilmiş , doğuda ve batıda toprak yitirmişti . Bunun amaçlı bir önce Bizans ile barışı sağlamanın yollarını aradı ve İstanbul’da üç ay kalarak bir antlaşma imzaladı . Fazladan hemen sonra kardeşi Şahin Şah ile Danişmendliler’in birleşik ordularını heziyete uğratarak 1175′te Danişmendliler’in varlığına son verdi .
Anadolu Selçuklularının Anadolu’da birliği sağlayarak güçlenmesi Bizans’ı endişeli etmeye başlamıştı . Öteki taraftan Bizans sınırlarına yığılmış olan Türkmenler bu devletin topraklarına sürekli olarak akınlar düzenliyorlardı .
Bu akınları ve Danişmendliler’den edinilen bir takım kalelerin kendilerine verilmemesini bahane eden Bizans büyük bir orduyla Anadolu’ya yürüdü . II . Kılıç Arslan 117altı’da Sandıklıyla Dinar’ın doğusunda Miryokefalon denen bir vadide Bizans ordusunu pusuya düşürerek bozguna uğrattı .
Barış isteyen Bizans imparatoru Eskişehir’deki askeri üslerini kaldırmayı ve yoğun bir tazminat ödemeyi takdir etti .
Malazgirt’ten hemen sonra Miryokefalon’da iki. defa büyük bir heziyete uğrayan Bizans şuandan sonra Türkler’i Anadolu’dan çıkartabileceği umudunu tümüyle yitirdi . O tarihten hemen sonra sürekli olarak savunmaya geçerek elinde olan son toprakları korumaya çalıştı .
Kılıç Arslan Miryokefalon Savaşı’ndan hemen sonra doğuya yönelerek Malatya’yı aldı , ardından batıya dosdoğru ilerledi . Ege ve Marmara kıyılarına dolaylarında uzanarak birkaç kaleyi ele geçirdi . Ama şuandan sonra iyice yaşlanmıştı .


__________________

.. Şaştınmı ki
nerelerden geliyor bu şeytani üçgen
Sana sunulan seçenekten
iki yol seçip yol al.
Zin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28 Haziran 2014, 16:03   #2
Yeni Üye
selcukbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 28 Ağustos 2012
Konular: 64
Mesajlar: 378
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
selcukbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

Konu uygun bölüme taşınmıştır.

selcukbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31 Temmuz 2017, 10:24   #3
Yeni Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 31 Temmuz 2017
Konular: 0
Mesajlar: 10
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
aykutarasöztürk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

teşekkürler

aykutarasöztürk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
anadolu, bilgiler, buyumesi, büyümesi, devletinin, hakkinda, hakkında, kaynak, kurulusu, kuruluşu, selçuklu, yikilmasi, yıkılması

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıWEZ Format +2. Şuan Saat: 18:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2020, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Tarih.gen.tr Tarih Forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Tarih.gen.tr sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Tarih.gen.tr yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve gerekli işlemler neticesinde size dönüş yapılacaktır.