Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı

Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı (https://www.tarih.gen.tr/forum/)
-   Arkeoloji (https://www.tarih.gen.tr/forum/arkeoloji/)
-   -   2 bin yıllık aşk (https://www.tarih.gen.tr/forum/arkeoloji/9372-2-bin-yillik-ask.html)

xena 12 Kasım 2014 21:27

2 bin yıllık aşk
 
DENİZLİ'nin antik Laodikya Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında birbirlerine sarılmış durumda erkek ve kadın iskeleti bulundu. Kuzey Nekropolü'nde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan 2 bin yıllık mezardaki iskeletler görenleri hem heyecanlandırdı, hem hayrete düşürdü.
Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Anadolu’nun en büyük ve en önemli antik kenti Laodikya'nın dört tarafını çevirdiği mezarlarda zaman zaman aşk ve nefretin izlerini gördüklerini söyledi.
Mezarların kurtarılarak içindeki hediyelerle birlikte müzelere kazandırılmasını amaçladıklarını belirten Şimşek, şunları söyledi:
“Laodikya'da ölü gömme geleneklerini öğrendiklerini öğrendik, mezarlara konulan hediyeler bulduk. Son olarak 2 bin yıllık bir mezarda birbirlerine sarılmış durumda erkek ve kadın iskeletleri bulundu. Kadın ve erkek birbirlerini öyle sevmiş ki öbür dünyada da aynı sevgiyi yaşamak için öldüklerinde aynı mezara konulmak istemiş. Bazı mezarlarda da çiftlerin başları farklı yöne gelecek şekilde gömüldüğüne tanık olduk. Bu durum da yaşarken birbirlerini çok seven, ancak zaman zaman kavga eden çiftlerin de aynı mezara gömülmek istediklerini gösteriyor. Bu tür mezarlar aşk ve nefreti anlatıyor.”

2 BİN YIL ÖNCE BEYİN AMELİYATLARI YAPILIYORMUŞ

2008 kazı sezonunda 95 mezar açtıklarını kaydeden Şimşek, şunları söyledi:
"Özellikle de kiremit çatma mezarlar, örgü tekne, tuğla çatma ya da kiremit çatma mezarlar, tolozlu mezarlar ve şu anda bulunduğumuz alandaki gibi avlulu mezar komplekslerini ortaya çıkardık. Özellikle yaklaşık 2 bin 100 yıllık
olduğunu tespit ettiğimiz mezarda karı-kocanın birlikte gömüldüğünü gördük. Ayrı zamanlarda öldüğünü belirlediğimiz çift, vasiyet üzerine birlikte gömülmüş. 2 bin 100 yıllık bu aşkın kalıntılarını bulmak bizi heyecanlandırdı." Bölgede ayrıca dönemin sporcularına ait olduğu sanılan mezarlar tespit ettiklerini söyleyen Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Laodikya çok zengin bir antik kent. Burada özellikle sporcuların olduğunu tahmin ettiğimiz mezarlarda ilginç verilere ulaştık. Sporcuların antrenman faaliyetleri, temizlik malzemeleri ve süslenmeyle ilgili makyaj
malzemelerine, takılarına varıncaya kadar o dönemin kültürünü aktaran birçok bilgi ve belgeye ulaştık.
2 bin yıl önce Laodikya Antik Kenti’nde beyin ameliyatlarının yapıldığını ve bu beyin ameliyatları sonunda hastaların iyileştiğini, yaşadığını da antropologlar bizlere aktardı. Biliyoruz ki antik dönemde, burada tıp çok önemliydi. Laodikya’da bir Tıp Fakültesi vardı. Burada yetişen doktorlar, değişik yerlerde hizmetler veriyorlardı. Bu bilgileri destekleyen verilere de ulaştık." Şimşek, kazı alanı yakınında 1994 yılında yapılan yol çalışmasının birçok mezara zarar verdiğini, bu mezarları kurtarmaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi.


WEZ Format +2. Şuan Saat: 08:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2020, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0