Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat
   

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > İnkilap Tarihi > Atatürk İlkeleri

Atatürk İlkeleri Atatürk'ün ilkeleri olan, cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, laiklik, inkılapçılık hakkında bilgileri görebileceğiz veya paylaşabileceğiniz inkilap tarihi bölümü

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 02 Şubat 2015, 23:46   #1
Super Moderator
certyle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 21 Ocak 2012
Bulunduğu yer: Ankara
Konular: 166
Mesajlar: 567
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
certyle isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart Kıyafet Devrimi Üzerine Atatürk'ün Sözleri

Atatürk'ün 28 Ağustos 1925'de İnebolu Türk Ocağı'nda yaptığı konuşmadır.

"Ey memleketini seven, memleketi ve milleti için hayatını fedadan çekinmemiş bulunan kıymetli vatandaşlar! Hep beraber bütün cihana açık bir şekilde ifade edelim ki, yapılan inkılapların şuurlu kahramanı olan bu millet, medeniyet güneşinin bütün hararetini almıştır. Şüphe etmeye mahal var mıdır ki, bu hareketin iyi sonuçları elbette emrivaki halinde feyizli olarak fışkırmaktadır. Muhterem arkadaşlar, gerçi çok kısa zamanda seri ve kesif denilecek kadar siyasi, idari, sosyal inkılaplar yaptık. Bu yaptıklarımızın sür'at ve yoğunluğundan ancak memnuniyetle ve bahtiyarlıkla bahsolunabilir. Çünkü bu böyle olmasaydı, kurtuluş ihtimali tehlikeye düşebilirdi. Emniyet etmek muvafıktır ki ve böyle yapmak zarureti olduğu içindir ki, böyle yaptık.


Efendiler, Türkiye Cumhuriyeti'ni tesis eden Türk halkı medenidir. Tarihte medenidir, hakikatte medenidir. Fakat ben, sizin öz kardeşiniz, arkadaşınız, babanız gibi medeniyim diyen Türkiye Cumhuriyeti halkı; fikriyle, zihniyetiyle medeni olduğunu isbat etmek ve göstermek mecburiyetindedir. Medeniyim diyen Türkiye Cumhuriyeti halkı aile hayatıyla, yaşayış tarzıyla medeni olduğunu göstermek mecburiyetindedir. Sonuç olarak medeniyim diyen Türkiye'nin hakikaten medeni olan halkı başından aşağıya dış görünüşüyle bile medeni ve olgun insanlar olduğunu fiilen göstermeye mecburdurlar. Bu son sözlerimi, açık ifade etmeliyim ki, bütün memleket ve cihan ne demek istediğimi kolayca anlasın. Bu izahatımı heyet-i aliyenize, heyet-i umumiyyenize bir sualle tevcih etmek istiyorum, soruyorum:

Bizim kıyafetimiz milli midir? (Hayır sadaları)
Bizim kıyafetimiz medeni ve beynelmilel midir? (Hayır, hayır sadaları)

Size iştirak ediyorum. Tabirimi mazur görünüz. Altı kaval, üstü şeşhane diye ifade olunabilecek bir kıyafet, ne millidir ve ne de beynelmileldir. O halde kıy afetsiz bir millet olur mu arkadaşlar? Böyle tasvif olunmaya razı mısınız arkadaşlar? (Hayır, hayır kat'iyen sesleri). Çok kıymetli bir cevheri çamurla sıvayarak dünyaya göstermekte mana var mıdır? Ve bu çamurun içinde cevher gizlidir, fakat anlayamıyorsunuz demek isabetli midir) Cevheri gösterebilmek için çamura atmak elzemdir; tabiidir. Cevheri muhafaza için bir mahfaza yapmak lazımsa onu altından veya platinden yapmak icap etmez mi? Bu kadar açık hakikat karşismda teredüt caiz midir? Bizi tereddüde sevkedenler varsa onların ahmaklık ve budalalığına hükmetmekte hala mı tereddüd edeceğiz? Arkadaşlar, Turan kıyafetini araştınp ihya eylemeye gerek yoktur. Medeni ve beynelmilel kıyafet bizim için çok cevherli, milletimiz için layık bir kıyafettir. Onu giyineceğiz. Ayakta iskarpin veya fotin, bacakta pantalon, yelek, gömlek, kıravat, yakalık, caket ve bittabi bunların tamamlayıcısı olmak üzere başta siper-i şemsli serpuş (güneşten korumalı şapka), bunu açık söylemek isterim. Bu serpuşun ısrnıne şapka denir. Rodingot gibi, bonjur gibi, smokin gibi, frak gibi ... İşte şapkamız diyenler vardır. Onlara diyeyim ki çok gafilsiniz ve çok cahilsiniz ve onlara sormak isterim: Yunan serpuşu olan fesi giymek caiz olur da, şapkayı giymek neden olmaz ve yine onlara, bütün millete hatırlatmak isterim ki, Bizans papazlarının ve Yahudi hahamlarının hususi giyimi olan cübbeyi ne vakit, ne için ve nasıl giydiler? Bu nokta-i nazara ait beyanatımı bitirmezden evvel birkaç kelime daha söylemek isterim.


Efendiler, içtimai hayatın başlangıcı, aile hayatıdır. Aile izaha hacet yoktur ki, kadın ve erkekten mürekkeptir. Kadınlarımız hakkında, erkekler hakkında söz söylediğim kadar fazla izahatta bulunmayacağım. Bu mevcudiyet-i heyet-i ulviyeyi bilhassa huzurlarında müsamaha ile geçemem. Müsaade buyurulursa bir iki kelime söyleyeceğim ve siz söylemek istediğimi kolayca anlayacaksınız. Seyahatim esnasında köylerde değil, bilhassa kasaba ve şehirlerde kadın arkadaşlarımızın yüzlerini ve gözlerini çok kesif ve itina ile kapatmakta olduklarını gördüm. Bilhassa bu sıcak mevsimde bu tarz kendileri için mutlaka azap ve ızdırap sebebi olduğunu tahmin ediyorum. Erkek arkadaşlar, bu biraz da bizim hodbinliğimizin eseridir. Çok afif ve dikkatli olduğumuzun icabıdır, fakat muhterem arkadaşlar, kadınlarımız da bizim gibi anlayan ve düşünen insanlardır. Onlara mukaddesat-ı ahlakıyyeyi telkin etmek, milli ahlakımızı anlatmak ve onların dimağını nur ile, nezahetle techiz etmek esası üzerinde bulunduktan sonra fazla hodbinliğe lüzum kalmaz. Onlar yüzlerini cihana göstersinler. Ve gözleriyle cihanı dikkatle görebilsinler. Bunda korkulacak bir şey yoktur. Arkadaşlar, suret-i mütahakkıkada [kesinlikle] telaffuz ediyorum. Korkmayınız bu gidiş zaruridir. Bu zaruret bizi yüksek ve mühim bir neticeye ulaştırıyor. İsterseniz bildireyim ki, bu kadar yüksek ve mühim bir neticeye varmak için lazım gelirse. bazı kurbanlar da verelim. Bunun ehemmiyeti yok* tur. Mühim olarak şunu ihtar ederim ki, bu halin muhafazasında taannüt ve taassup, hepimizi her an kurban koyun olmak istidadından kurtaramaz ... Medeniyetin coşkun seli karşısında mukavemet beyhudedir. Ve o, gafil ve itaatsizler hakkında çok acımasızdır"


Kaynakça; İbrahim Kafesoğlu - Mehmet Saray, Atatürk İlkeleri ve Dayandığı Tarihi Temeller, İ.Ü. Basımevi, İstanbul 1999,

__________________
certyle isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30 Ekim 2016, 18:54   #2
Yeni Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 30 Ekim 2016
Konular: 0
Mesajlar: 11
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
ahmetmkurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

başarılı

ahmetmkurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
ataturkun, devri, devrimi, kiyafet, sozleri, uzerine

« Atatürk İlkeleri | - »
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıWEZ Format +2. Şuan Saat: 09:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Tarih.gen.tr Tarih Forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Tarih.gen.tr sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Tarih.gen.tr yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve gerekli işlemler neticesinde size dönüş yapılacaktır.