Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı

Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı (https://www.tarih.gen.tr/forum/)
-   Biyoloji (https://www.tarih.gen.tr/forum/biyoloji/)
-   -   Tarsess Kemiğinde Cinsiyetin Sırları (https://www.tarih.gen.tr/forum/biyoloji/5455-tarsess-kemiginde-cinsiyetin-sirlari.html)

Afrodit 01 Mart 2013 23:23

Tarsess Kemiğinde Cinsiyetin Sırları
 
http://rsm.haber365.com/H/1330702255...ess_kemigi.gif

İnsan cinsiyetinin anlaşılmasında önemli ip uçları sağlayan 7 kemikten oluşan Tarsess kemiğinin uzunluğunun ölçülmesiyle bu bilgiye kolayca ulaşılabileceği keşfedildi.
Amerikalı araştırmacılar, ayak kemikleri üzerinde yaptıkları cinsiyet tespitinin %93.6 oranında doğru sonuç verdiğini, adli tıp yetkililerinin cesetlerin cinsiyetini belirlemek konusunda çaresiz kaldığı zaman, ayak bileklerine başvurabileceklerini belirtti.

Ayağın arka kısmında bulunan Tarsess kemikleri, eğitimsiz gözlere hiçbir ipucu sergilemeyecek olsa da, cinsiyetin belirlenmesi adına önemli özellikler barındıyor.

İlk olarak, vücut ağırlığımızı destekleyen Tarsess kemiklerinin asimetrik yapısı bu faktöre göre belirleniyor ve vücut yoğunluğu kadın ve erkekler arasında büyük farklılık gösteriyor. Tarsess kemiklerinin bir diğer özelliği, ölümden sonra çok büyük olasılıkla bulundukları yerde kalmaları. Ayakkabının içinde kalan bu kısım, dış etkenler ve hayvanların saldırılarına karşı da genelde korunmuş oluyor. Üçüncü bir özellikleri de, bir arada yapışık gibi duran bu kemikler, ayak çıplak olsa bile birçok kazanın ardından tek parça halinde kalmayı başarıyor.

Kaynak : Ntv***bc


WEZ Format +2. Şuan Saat: 22:36.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2021, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0