Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat
   

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Türk Tarihi > I. Dönem Anadolu Beylikleri > Çobanoğulları Beyliği

Çobanoğulları Beyliği Çobanoğulları Beyliği hakkında detaylı tarih bilgisi ve kültür ile medeniyeti

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 20 Mart 2013, 21:18   #1
Özel Üye
Rita - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 13 Nisan 2010
Konular: 1877
Mesajlar: 2.019
Aldığı Beğeni: 13
Beğendikleri: 0
Rita isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart Çobanoğulları

Çobanoğulları Beyliği

Kastamonu ve civarindaki topraklar, Selçuklu Sultanlari tarafindan Bizans Imparatorluguna karsi devamli mücadelede bulunmak karsiliginda Çoban ailesine ikta bi şekilde verilmistir. Bu ailenin bölgede kurdugu Çobanogullari Beyligi Kuzeybati Anadoluda Selçuklu siyasî ve idarî anlayisini sürdürmüsler ve XIII. asra kadar varliklarini sürek ettirmislerdir. Kayi soyuna mensup oldugu kabul edilen bu beyligin kurucusu Emir Hüsameddin Çoban Beydir.

a- Hüsameddin Çoban Bey:

Kastamonu beylerbeyi ya da valisi olan Emir Hüsameddin Çoban Bey, Anadolu fatihi bi şekilde bilinen Süleyman Sah 1000 Kutalmisin kumandanlarindan olan Emir Karatekin soyundan gelmektedir.

Ilk kez 608 (1211-12) yilinda Kastamonu beyi oldugu görülen Hüsameddin Çoban Beyin beyligi Selçuklu Sultani II. Kiliç Arslan zamanina kadar gitmektedir. Yine I. Izzeddin Keykavusun saltanati sirasinda Bizansa karsi gazalar düzenleyen ve pekçok basari elde eden Hüsameddin Çoban Bey, I.Alaaddin Keykubadin Selçuklu tahtina çikisi sirasinda (616/1219-20) da hediyelerle Konyaya gelmis ve sultana bagliligini bildirerek beylik beratinin yenilenmesini istemistir.

Hüsameddin Çoban Bey, Sultan I. Alaaddin Keykubad zamaninda kritik hizmetlerde bulunmustur. Onun en kritik basarisi, Kirima düzenlenen seferi yönetmekle vazifelendirilmesidir.

Bu sirada Mogollar, Iran, Azerbaycan ve Kafkasya üzerinden Kirima saldirmislar ve kritik 1 ticaret sehri olan Sugdaki isgal ederek bölge halkini imha etmeye kalkismislardi. Bölgede meydana gelen bu hadiseler üzerine zenginlerin ve ticaret ehlinin Sugdaki terkederken Selçuklu Türkiyesine siginmalari ve buraya Rumlarin yerlesmesi üzerine Sultan I.Alaaddin Keykubad Kirima sefer düzenlemeye karar verdi (1223). Bu denizasiri sefer sebebiyle de Karadeniz kiyisinda kuvvetli 1 idare kuran, asker ve maiyyetiyle söhret sahibi olan Hüsameddin Çoban Bey görevlendirildi. Sinopta kurulan Selçuklu donanmasi birlikte Kirim sahiline çikarma yapan Kastamonu beyi Hüsameddin Çoban Bey, kisa zamanda Sugdak sehrini teslim alarak Kipçak Haninin ve Rus meliklerinin bagliligini sagladi. Hüsameddin Çoban Beyin bu basarisi onun itibarini arttirdi. Sugdak sehrinde 2 hafta gibi kisa sürede 1 cami yaptiran ve kadi, imam, müezzin gibi vazifeliler tayin eden Hüsameddin Çoban Bey, Selçuklu hakimiyeti altina soktugu Sugdak sehrinde lazım askerî güç birakarak ülkesine döndü (1224). Anadolu Selçuklu tarihinin kaynaklarindan olan Ibn Bibiye göre, Emir Hüsameddin Çoban, dogrulugu, kahramanligi, cömertligi, adaleti ve kendisine tabi olanlarin çoklugu bakimindan diger emirler arasinda mümtaz 1 yere sahipti. Devamli gaza birlikte mesgul olan Hüsameddin Çoban, sairlere ve ilim ehline son aşama hürmet ve ikram ederdi.

b- Alp Yürek

Hüsameddin Çoban Beyden sonraları Kastamonu Beyligi yapmis olan Alp kalp hakkinda kesin veri bulunmamaktadir. Kisa 1 süre beylik yaptigi anlasilan Alp kalp döneminde kritik 1 olay meydana gelmemistir. yalnız bu dönemde, Anadolu Selçuklu Devleti birlikte Mogollar (Ilhanlilar) arasinda meydana gelen 1243 Kösedag savasi sonucunda Türkiye tarihinde kritik degisiklikler oldu. Bu savas, Anadolu Selçuklu Devletini, Mogolllara tabi 1 vilayet durumuna düsürdügünde, Çobanogullari Beyligi de Anadolunun yepyeni hakimlerine boyun egmek zorunda kaldi ve varligini yalnız bu sekilde sürdürebildi.

c- Muzafferüddin Yavlak Arslan (1280-1291)

Alp Yürekin ölümünden sonraları yerine oglu Muzafferüddin Yavlak Arslan Kastamonu beyi oldu. Kuzeybati Anadoluda Bizansa karsi savaslar yapan bu uç beyliginin emiri olan Muzafferüddin kendi döneminde Selçuklu sultanlari arasinda taht mücadelesinde etkin rol oynadi. II. Mesudun Selçuklu tahtina çikmasinda (1284) kritik tesiri oldu. Daha sonraları Kastamonuya çekilen Muzafferüddin Yavlak Arslan, Ilhanli ve Selçuklu idaresine karsi gayr-i memnun olan ve kardesine karsi ayaklanarak Selçuklu tahtini ele geçirmeye çalisan Rükneddin Kiliç Arslani desteklemistir. Ilhanli hani Geyhatu birlikte Sultan Mesuda karsi giristigi savaslardan birinde hayatini kaybetti.

d- Mahmud Bey

Muzafferüddin Yavlak Arslanin ölümünden sonraları yerine oglu ve Çobanogullarinin son beyi olan Mahmud Bey geçti. Onun emirligi sirasinda beylik Mogol-Selçuklu hakimiyetinden çikmistir. 1 müddet uç beyi bi şekilde Bizansa sefer düzenlendiyse de kisa zamanda anlasma yapilarak Bizansla dostluk kuruldu. Bu dönemde Osmanli Beyliginin kurulusunu hazirlayan Osman Bey, henüz Çobanogullarinin himayesinde bulunuyordu. Çobanoglu Mahmud Bey, Candarogullarindan Süleyman Beyin ani 1 baskinla Kastamonuyu ele geçirdigi sirada öldürüldü ve böylelikle Çobanogullari Beyligi son buldu.

e- Çobanoğulları Beyliği'nin Kültür ve Bayındırlık Faaliyetleri

Anadolu Selçuklulari devrinde Kastamonu ve civarinda yaklasik 1 asir beylik süren Çobanogullari hanedani, basta emir Hüsameddin Çoban ve ogullari olmak üzere ilmi faaliyetlere ehemmiyet vermislerdi. Bu cümleden bi şekilde Orta Asya, Iran, Irak gibi ünlü ilim merkezlerinden gelen alim ve sanatkarlara gösterdikleri iyi muamele neticesinde Kastamonu o devir sebebiyle kritik sayilabilecek kültür merkezlerinden biri oldu. Çobanogullari Beyleri arasinda ilim ve kültüre yaptigi hizmetler bakimindan en epey dikkat çeken Muzafferüddin Yavlak Arslandir. Ilhanli hükümdari Abaka ve Argun Hanlar tarafindan Karadeniz sahillerini cografi bakimdan incelemekle görevlendirilen Kutbuddin Sirazî, emir Muzafferüddinin yaninda yilllarca kalmis ve çalismalarini sürdürmüstür. Anadoluda uzun süre müderrislik ve kadilik görevlerinde bulunan ve astronomi, fizik, felsefe ve cografya gibi ilim dallarinda söhret kazanmis olan Kutbuddin Sirazî, Muzafferüddin Yavlak Arslan adina Ihtiyârât-i Muzafferî adiyla Farsça 1 kitap telif etti. Bu devirde yetisen 1 diger alim Muhammed 1000 Mahmuud el-Hatîb olup, emir Muzafferüddin adina Fustattül-adâle fî kavâidis-saltana diye bilinen ünlü eserini yazmistir. Fustatül-adâle, 683 (1284-85) yilinda telif edilmistir. Eserin yazilmasindaki soylu maksat, o zamanin Türkiyesinde epey yaygin bulunan ehl-i sünnet disindaki dinî zümrelere ve onlarin din ve dünya sebebiyle teskil ettigi tehlikelere karsi dikkat çekmek ve tedbirler alinmasini istemektir.

Muzafferüddin gibi onun ogluu Emir Mahmud da zamanindaki alimleri himaye etmisti. Bunlardan aslen Hoylu olan Hasan 1000 Abdülmümin, kâtiplere misal olmak üzere insa birlikte alakadar Farsça 3 yapıt kaleme aldi. Bu yapıtlar Kavâidür-resâil, Nüzhetül-Küttâb ve Gunyetül-küttabdir. Birincisi Emir Mahmud, ikincisi Muzafferüddin 1000 Yavlak, üçüncüsü de müellifin kendi oglu adina yazilmistir. Hasan 1000 Abdülmümin, Arap-Fars dil ve edebiyatlarini çok güzel bilen 1 ilim adami idi. Selçuklular ve Ilhanlilar devrinde Anadoluda gelismis olan islâm Medeniyetini lâyikiyla temsil etmisti.

Böylece Kastamonu ve çevresinde kültür faaliyetlerini desteklediklleri anlasilan Çobanogullari, ayni zamanda bölgenin imâr edilmesi konusunda da çaba göstermislerdir. O devirden bugüne kalan bazi kalintilara ait kitabelerin çoklugu bu hususu desteklemektedir. Çobanogullari Beyligi zamaninda insa edilen en kritik yapi Tasköprüde Muzafferüddin Yavlak Arslan tarafindan yaptirilan medrese ve külliyesidir. Kastamonuda zamanimiza intikal eden en eski Türk eseri 671 (1272-1273) yilinda insa edilmis olan Yilanli Darüssifasidir. Yine ayni devirden kalan en eski cami 672 (1273-1274)de Muzafferüddin Arslan tarafindan yaptirilan Atabey Camiidir.


Ahmet Polatlı

Tarih bu mesaja teşekkür etti
__________________
Liêbe KømmT.. Liêbe GêhT ..
Rita isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04 Temmuz 2013, 22:28   #2
Yeni Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 04 Temmuz 2013
Konular: 1
Mesajlar: 7
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
paxina isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

Çobanoğullarının yeri bence hatalı. 1. dönem beylikleri akıncı reisleri tarafından Bizanstan alınan topraklar üzerine kurulmuşlardır. 2. dönem beyleri devlet tarafından yerleştirilen bölge yöneticilerin zamanla bağımsızlıklıklarını kazanmaları ile oluşmuşladır. Bu devlet Selçuklu devleti olamak zorunda değildir. ( Aydın -> Germiyan, Eretna -> İlhanlılar gibi) Çobanoğulları 2. dönem beyliklerinin özelliklerini gösteririler. 2. döneme taşınırsa daha anlamlı olur.

paxina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
beyligi, çobanoğulları, cobanogullari

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıWEZ Format +2. Şuan Saat: 04:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2021, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Tarih.gen.tr Tarih Forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Tarih.gen.tr sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Tarih.gen.tr yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve gerekli işlemler neticesinde size dönüş yapılacaktır.