Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat
   

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Genel Tarih > Dünya Tarihi

Dünya Tarihi Dünya Tarihi hakkında bilgi alabileceğiniz veya paylaşabileceğiniz dünya tarihi bölümü

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 08 Mart 2013, 21:15   #1
Yeni Üye
Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11 Şubat 2013
Bulunduğu yer: Cyprus
Konular: 606
Mesajlar: 692
Aldığı Beğeni: 3
Beğendikleri: 0
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Exclamation Dünya Tarihinde Bugün

Dünya Tarihinde Bugün

Olaylar

1817 - New York Menkul Kıymetler Borsası kuruldu.
1857 - ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. ABD'de kadın işçilerin bu katledilişi nedeniyle, Kopenhag'da 1910 yılında toplanan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı'nda 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlendi. 8 Mart, 1975'te BM tarafından Dünya Kadınlar Günü ilan edildi.
1906 - Moro Krateri Katliamı: ABD askerleri Filipinler'de bir kraterde saklanan silahsız 600'den fazla erkek, kadın ve çocuğu öldürdü.

1911 - Dünya Kadınlar Günü ilk kez kutlandı.
1917 - II. Nikolay'ın tahttan inmesine sebep olacak Şubat Devrimi başladı.
1920 - Salih Hulusi Kezrak sadrazamlığa getirildi.
1921 - İspanya başbakanı Eduardo Dato, Madrid'de parlamento binasından çıkarken Katalan militanlarca öldürüldü.
1931 - Kubilay Olayı'ndan sonra Menemen'de uygulanan sıkıyönetim kaldırıldı.
1933 - I. Beş Yıllık Kalkınma Planı kabul edildi.
1935 - TBMM 5. dönem seçimlerinde kadınlar ilk kez oy kulandı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Hollanda, Java adasında Japonlara teslim oldu.
1943 - İsmet İnönü 7. TBMM'yi açtı ve yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Şükrü Saraçoğlu hükümeti kurmakla yeniden görevlendirildi.
1944 - New York Metropolitan Operası, Taksim Gazinosu'nda bir konser verdi.
1948 - Tanımladığı bir deri hastalığı Behçet Hastalığı adıyla dünya tıp literatürüne geçen, deri ve zührevi hastalıklar uzmanı Ordinaryüs Prof. Dr. Hulusi Behçet kalp krizi sonucu İstanbul'da öldü.
1951 - Adnan Menderes hükümeti istifa etti. Bir gün sonra II. Menderes hükümeti kuruldu; hükümette üç yeni bakan görev alırken altı bakan yer değiştirdi.
1951 - ABD'li keman virtüözü Yehudi Menuhin konser vermek için İstanbul'a geldi.
1952 - Philadelphia'da ilk suni kalp ameliyatı yapıldı.
1954 - Devletin siyasal prestijine ve mali gücüne zarar getirdiğine karar verilen ya da kişilerin özel hayatına tecavüz eden yazılar yazan gazetecilere ağır cezalar öngören Basın Kanunu, TBMM'den geçti.
1954 - İstanbul Vali ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay bir basın açıklaması yaparak Mecidiyeköy-Yenikapı arasındaki metronun temelinin Nisan'da atılacağını söyledi.
1955 - Liselerde okutulması Milli Eğitim Bakanlığı'nca kabul edilen bir ders kitabında komünizm propagandası yapılmak istendiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Astronomi adlı ders kitabında Stalin ve Lenin'in resimlerinin yer aldığı ve bu resimlerin öğrencinin dikkatini çeksin diye bir meteor resminin ortasına yerleştirildiği tespit edildi. Konunun Ankara'daki ilgili makamlara bildirildiği ve kitabın toplattırılacağı belirtildi.
1955 - Türkiye'nin ilk kanserle savaş dispanseri açıldı.
1956 - İzmir'de Demokrat Parti tarafından düzenlenen mitingde konuşan Başbakan Menderes, basını eleştiren bir konuşma yaptı. "Bu gazeteler demokrasi devriminin matbuatı olmak vasfına sahip değildir" dedi. Basını gerçekleri değiştirmek ve DP iktidarını alaşağı etmeyi düşünmekle suçladı.
1957 - Siyasal Bilgiler Fakültesi eski dekanı Turhan Feyzioğlu, Türk Hukuk Kurumu'ndaki konferansında " Meşrutiyati takip eden birkaç yıl ve Demokrat Parti iktidarının ilk yılları hariç, basın hürriyete hasret kalmıştır " dedi.
1957 - Mısır, Süveyş Kanalı'nı tekrar açtı.
1962 - İstanbul-Ankara-Adana seferini yapan THY'ye ait 'Kop' uçağı Toroslar'da düştü. Sekiz yolcu ve üç kişilik mürettebattan kurtulan olmadı.
1963 - Suriye'de, bir darbe sonucu Baasçılar ve Nasırcılar iktidarı ele geçirdi. Baasçı subaylar, şubat ayında, Irak'ta da yönetimi ele geçirmiş ve Başbakan Kasım öldürülmüştü.
1965 - Vietnam Savaşı: 3500 ABD Deniz Piyade askeri Güney Vietnam'ın Da Nang sahiline çıkarma yaptı.
1966 - Adalet Partisi Aydın Milletvekili Reşat Özarda, Sanayi Bakanı Mehmet Turgut hakkında Meclis soruşturması istemişti. Özarda, Başbakan Demirel'in Türkiye temsilcisi olduğu Morrison firmasına, gümrüksüz ithal edilen Ereğli Demir Çelik Fabrikaları'nın mallarının ve araçlarının verildiğini iddia ediyordu. Bu soruşturma isteği üzerine 1966 yılı bugün AP Milletvekili Reşat Özarda partisinden ihraç edildi.
1971 - Antakya'nın içme suyu kaynağına fare zehiri konulduğu yolundaki ihbar üzerine Emniyet geceyarısı kent sakinlerine "su içmemeleri" çağrısı yapıldı.
1971 - Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü kapatıldı.
1971 - Sivas'a bağlı Yıldızeli'nde TİP ilçe sekreteri öldürüldü.
1972 - Demokratik Parti Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Menderes, Ankara'da hava gazıyla intihar etti. Başbakan Adnan Menderes'in oğullarından Mutlu Menderes, 1 Mart 1978'de trafik kazasında ölmüştü. 15 Mart 1996'da ise Aydın Menderes, trafik kazası sonucu felç oldu.
1974 - Paris'in Charles de Gaulle Havalimanı hizmete girdi.
1975 - İstanbul'da Osmanbey'deki Dostlar Tiyatrosu'nda İlerici Kadınlar Derneği (İKD) 'nin kuruluş çalışmasını yürüten kadınların girişimiyle ilk kez kamuya açık bir kutlaması düzenlendi. 400-500 kadının katıldığı toplantıda, Kadınlar Günü'nün anlam ve önemi üzerine konuşmalar yapıldı, şiirler okundu. Aynı yıl Ankara'da da kutlaması yapıldı.
1975 - TRT Genel Müdürlüğü, CHP ve Demokratik Parti'nin başvurusu üzerine, bu partilere de Başbakan Demirel'le TV'de yapılan söyleşi kadar süre tanınmasını kararlaştırdı.
1977 - Dünya Kadınlar Günü; Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.
1978 - Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, İsmail Cem'in TRT genel müdürlüğüne atanmasının sakıncalı bulduğunu hükümete bildirdi.
1979 - Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ilişkin tartışmalar üzerine "Silahlı Kuvvetlerimizi her türlü politika dışında tutmaya büyük bir dikkat ve özen göstermek hepimizin başta gelen görevi olmalıdır" dedi.
1979 - İngiliz Genelkurmay Başkanı'nın davetlisi olarak İngiltere'de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren kendisine yöneltilen bir soru üzerine, Türk polis ve jandarmasının görev ve yetkilerini belirleyen yasal düzenlemelerin yetersiz olduğunu ve ilgililer tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.
1979 - Philips şirketi Compact Disc'i (CD) ilk kez halka tanıttı.
1982 - Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı kuruldu
1983 - Ronald Reagan, SSCB'yi "Şeytan İmparatorluğu" şeklinde adlandırdı.
1984 - Yunanistan Türk savaş gemilerinin bir Yunan Destroyerine ateş açtığı iddiası ile Ankara'daki büyükelçisini geri çağırdı. Gelişmeler üzerine Türkiye de Atina büyükelçisine ülkeye dönme talimatı verdi.
1984 - Sekiz ilde olağanüstü hal uygulanmasıyla ilgili Olağanüstü Hal yürürlüğe girdi.
1985 - Beyrut'ta bir caminin önünde patlayan bomba, 85 kişinin ölümüne 175 kişinin yaralanmasına yol açtı.
1987 - Kadın Çevresi Yayıncılığın çıkarttığı Feminist dergisi yayına başladı. Sahibi ve yazı işleri müdürlüğünü Handan Koç'un yaptığı derginin başlıca yazarları. Ayşe Düzkan, Handan Koç, Minu, Defne, Filiz k., Serpil, Gül, Sabahnur, Vildan, Stella Ovadis idi. Dergi, Mart 1990'da yayın hayatına son verdi.
1988 - Yeni Gündem dergisi yazı işleri müdürü 7,5 yıl hapse mahkûm oldu.
1991 - Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın küçük oğlu Efe Özal bir borsa şirketine ortak oldu.
1992 - Dünya Kadınlar Günü nedeniyle İstanbul ve Adana'da düzenlenen kutlama yürüyüşlerine polis müdahale etti, bazı kadınlar dövüldü, iki kadın yaralandı, 8 kadın gözaltına alındı.
1992 - İstanbul Cumhuriyet Savcılığı özel TV'lerdeki müstehcen yayınları takibe aldı.
1996 - Lefkoşa-İstanbul seferini yapan KKTC'ye ait bir yolcu uçağı kaçırılarak önce Sofya'ya ardından da Münih'e indirildi. Uçağı kaçıran kişinin İngiltere'deki sevgilisinin yanına gitmek isteyen Ramazan Aydın isimli bir Türk vatandaşı olduğu anlaşıldı. Uçaktaki yolcu ve mürettebatı serbest bırakan Aydın, Alman polisi tarafından tutuklandı.
1997 - Vehbi Koç'un çalınan naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda boş bir mezarda bulundu ve çalanlar yakalandı. Koç'un naaşı, 10 Ocak'ta ikinci kez toprağa verildi.
1998 - Karşıyaka Müftüsü Nadir Kuru'nun, İzmir'de Dr. Tibet Kızılcan'ın cenaze namazını kıldırırken İsteyen hanımlar namaza gelebilir sözleri üzerine kadınlar, erkeklerle saf tutarak cenaze namazı kıldı.
2000 - 30 yılı aşkın siyasi geçmişinde ilk kez Necmettin Erbakan'a karşı bayrak açılarak, FP'ye genel başkan adayı çıkarıldı. Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, adaylığını ilan etti.
2003 - İstanbul-Diyarbakır seferini yapan THY'nin RC-100 tipi uçağı, Diyarbakır'a inişi sırasında düştü: 74 kişi öldü, 3 kişi yaralı kurtuldu.
2003 - Recep Tayyip Erdoğan, Siirt'te yapılan yenileme seçimlerinde milletvekili seçilerek TBMM'ye girdi.
2004 - Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Yönetmeliğinin gizliliğini kaldıran yasanın ardından hazırlanan yeni yönetmelik de yürürlüğe girdi. MGK Genel Sekreterliği, yönetmelikte, başbakana bağlı bir kuruluş olarak tanımlandı.
2005 - Çeçen lider Aslan Maşadov, bir çatışmada Rus güvenlik güçlerince öldürüldü.
2006 - Papa II. Jean Paul'e yönelik suikast girişimi nedeniyle İtalya'da 24 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 14 Haziran 2000'de Türkiye'ye iade edilen, gazeteci-yazar Abdi İpekçi'nin öldürülmesi ve gasp suçundan Kartal H Tipi Cezaevi'nde bulunan hükümlü Mehmet Ali Ağca'nın, Cezaevi Müdürlüğünün cezasını tamamladığı yönündeki yazısı üzerine Kartal Ağır Ceza Mahkemesince tahliyesine karar verildi.
2010 - Elazığ'da 6 büyüklüğünde deprem oldu. 42 kişi hayatını kaybetti.

Doğumlar


1714 - Carl Philipp Emmanuel Bach, Alman besteci (ö. 1788)
1851 - İsmail Gaspıralı, Tatar eğitimci, yayıncı ve politikacı (ö. 1914)
1879 - Otto Hahn, Alman kimyacı Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 1968)
1895 - Juana de Uruguayan Ibarbourou, en ünlü Güney Afrikalı kadın şairlerden.
1902 - Louise Beavers, karakter rolleriyle ünlü siyah Amerikalı televizyon filmleri oyuncusu.
1907 - Konstantin Karamanlis, Yunan politikacı (ö. 1998)
1911 - Hüseyin Hilmi Işık, Türk yazar (ö. 2001)
1944 - Pepe Romero, İspanyol gitarist
1945 - Anselm Kiefer, Alman ressam
1957 - Cynthia Rothrock, ABD'li sinema oyuncusu
1973 - Anneke van Giersbergen, Hollandalı şarkıcı
1977 - Johann Vogel, İsviçreli futbolcu
1979 - Bülent Polat, Oyuncu
1983 - Güray Zünbül Türk yelkenci.

Ölümler

1403 - Yıldırım Bayezid, Osmanlı padişahı (d. 1360)
1869 - Hector Berlioz, Fransız besteci (d. 1803)
1874 - Millard Fillmore, ABD'nin 13. başkanı (d. 1800)
1889 - John Ericsson, İsveçli kaşif (d. 1803)
1917 - Ferdinand von Zeppelin, Alman hava taşıtları üreticisi (d. 1838)
1923 - Johannes Diderik van der Waals, Hollandalı fizikçi Nobel Ödülü sahibi (d. 1837)Johannes Diderik van der Waals

1925 - Mehmet Seyit Bey Türk siyaset adamı ve yazar (d. 1873)
1930 - William Howard Taft, ABD'nin 27. başkanı (d. 1857)
1941 - Sherwood Anderson, ABD'li yazar (d. 1876)
1942 - José Raúl Capablanca, Kübalı Dünya satranç şampiyonu (d. 1888)
1944 - Hüseyin Rahmi Gürpınar, Türk edebiyatçı (d. 1864)
1948 - Hulusi Behçet, Türk doktor (d. 1889)
1956 - Drastamat Kanayan, Rus asker (d. 1883)
1959 - Bekir Sıtkı Kunt, Cumhuriyet dönemi hikâyecilerinden.
1961 - Thomas Beecham, İngiliz orkestra yönetmeni (d. 1879)
1971 - Harold Lloyd, ABD'li aktör (d. 1893)
1972 - Yüksel Menderes, Türk siyasetçi (d. 1930)
1975 - George Stevens, ABD'li sinema yönetmeni (d. 1904)
1977 - Fikret Ürgüp, hikâyeci
1980 - Nusret Hızır, Türk felsefeci (d. 1899)
1993 - Billy Eckstine, ABD'li müzisyen (d. 1914)
1999 - Joe DiMaggio, ABD'li beyzbol oyuncusu (d. 1914)
2004 - Ebu Abbas, Filistin Kurtuluş Cephesi lideri (d. 1948)
2005 - Aslan Maşadov, Çeçen lider (d. 1951)
2005 - Prof. Dr. Erol Mutlu, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinin eski dekanlarından.
2008 - Prof. Dr. Sadun Aren, eski milletvekili ve Ankara Üniversitesi SBF eski öğretim üyesi.

Kaynak: Alıntılar


Blue_Dream ve Afrodit bu mesaja teşekkür etti
__________________
[CENTER]

[SIZE=3][FONT=Tahoma][SIZE=2][COLOR=Indigo][COLOR=Sienna][COLOR=DarkRed][B][SIZE=1]
Benim birlikte olduğum, sevgilim, parıldayan ayım,
Can dostum, en yakınım, güzellerin şahı sultanım.
Hayatımın, yaşamımın sebebi Cennetim, Kevser şarabım..[/SIZE][/B]

[SIZE=1][B]Kanuni Sultan Süleyman[/B][/SIZE][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/SIZE][/FONT][/SIZE]
[/CENTER]
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14 Mart 2013, 21:05   #2
Yeni Üye
History - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27 Aralık 2012
Konular: 12
Mesajlar: 16
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
History isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart Dünya Tarihinde Bugün /14 Mart

14 Mart


1489 - Kıbrıs Krallığı kraliçesi Catherine Cornaro, adayı Venedik'e sattı.
1794 - Eli Whitney, pamuk ayrıştırma makinesinin patentini aldı.
1827 - II. Mahmut döneminde, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane kuruldu.
1918 - Hınıs ve Köprüköy'ün kurtuluşu
1919 - Tıp Bayramı ve Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'nin kuruluş yıldönümü. Hikmet Boran önderliğinde, tıp camiasının emperyalist güçlerin karşısına resmen çıkışı nedniyle bugün Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.
1919 - Yunanların İzmir'e çıkarma planı, İngiltere Başbakanı Lloyd George, Fransa Başbakanı Georges Clemenceau, İtalya Başbakanı Vittorio Emanuele Orlando ve ABD Başkanı Woodrow Wilson tarafından kabul edildi.
1923 - Gençlerbirliği Spor Kulübü Ankara'da kuruldu.
1939 - Slovakya Cumhuriyeti ve Karpatlar Ukraynası, Çekoslovakya'dan bağımsızlıklarını ilan etti.
1939 - Hatay Meclisi, Türk Lirası'nı resmi para olarak kabul etti.
1951 - Kore Savaşı: Birleşmiş Milletler kuvvetleri Seul'ü geri aldı
1953 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Stalin'in ölümü üzerine yerine getirilen Malenkov, görevini 8 gün sonra Kruşçev'e devretti.
1964 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Barış Gücü'nün Kıbrıs'a gitmesini kararlaştırdı.
1980 - ABD Hava Kuvvetleri'ne ait C-130 tipi askeri nakliye uçağı, İncirlik Hava Üssü'ne iniş yaparken düştü. 18 ABD askeri öldü.
1983 - Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin kurulmasını öngören yasa tasarısı, Danışma Meclisi'nde kabul edildi.
1985 - ABD, Batista güçlerine ambargo uygulama kararı aldı.
1998 - İran'da Richter ölçeğine göre 6,9 büyüklüğünde deprem oldu.
1998 - 14 Mart 1998 YÖK başörtüsü takma taktırmanın suç olduğunu açıkladı.
2000 - Naim Süleymanoğlu, Ankara'da devam ettiği idmanlarda koparmada 145 kilo kaldırarak dünya rekoru kırdı.
2003 - Türkiye Cumhuriyeti'nin 59'uncu hükümeti, Siirt Milletvekili Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kuruldu.
2006 - MacGyver adlı Amerikan dizisinin 5. sezon DVD'si çıktı.
2008 - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.

Doğumlar

1681 - Georg Philipp Telemann, Alman besteci (ö. 1767)
1692 - Peter Van Musschenbroek, Hollandalı bilim insanı (ö. 1761)
1835 - Giovanni Schiaparelli, İtalyan astronom (ö. 1910)
1879 - Albert Einstein, Alman fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1955)
1906 - Ulvi Cemal Erkin, Türk besteci (ö. 1973)
1908 - Maurice Merleau-Ponty, Fransız filozof (ö. 1961)
1920 - Memduh Ün, Türk yönetmen
1942 - Emin Çölaşan, Türk gazeteci ve yazar
1947 - Billy Crystal, Galli sinema oyuncusu
1972 - Kaan Dobra, Polonya asıllı Türk futbolcu
1979 - Nicolas Anelka, Fransız futbolcu
1982 - Begüm Sürek, Türk müzisyen
1985 - Eva Angelina, Amerikan porno yıldızı
1988 - Sasha Grey, Amerikan porno yıldızı
1989 - Colby O'Donis, Porto Riko asıllı ABD'li R&B ve pop şarkıcısı
1965 - Aamir Khan , Hindistan'lı oyuncu

Ölümler
Karl Marx'ın mezar taşı (Highgate Mezarlığı, Londra)

1883 - Karl Marx, Alman filozof ve ekonomist (d. 1818)
1932 - George Eastman, ABD'li mucit, sanayici (Kodak Şirketi)(d. 1854)
1946 - Werner von Blomberg (d. 1878)
1953 - Klement Gottwald (d. 1896)
1955 - Şamran Hanım, Türk besteci, kanto sanatçısı (d. 1880)
1959 - Faik Ahmet Barutçu, Türk siyasetçi
1973 - Chic Young, ABD'li karikatürist (Blondie-Fatoş-'un çizeri) (d. 1901)
1975 - Susan Hayward, ABD'li sinema oyuncusu (d. 1917)
1977 - Hikmet Onat, Türk ressam (d. 1882)
1978 - Aziz Basmacı, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1912)
1980 - Mohammad Hatta (d. 1902)
1983 - Maurice Ronet, Fransız sinema oyuncusu (d. 1927)
1989 - Zita von Bourbon-Parma (d. 1892)
1995 - William Alfred Fowler, ABD'li filozof (d. 1911)
1997 - Fred Zinnemann, Avusturya asıllı ABD'li film yönetmeni (d. 1907)
2006 - Lennart Meri (d. 1929)
2007 - Lucie Aubrac (d. 1912)
2010 - Peter Graves, ABD'li aktör (Görevimiz Tehlike) (d. 1926)
2011 - Jülide Gülizar, TRT'nin ve Türkiye’nin ilk haber spikerlerinden, sunucu, yazar, eğitmen.

Tatiller ve Özel Günler

Tıp Bayramı
Pi Günü

Afrodit bu mesaja teşekkür etti
__________________
[CENTER][IMG]http://www.australianopen.com/images/pics/misc/f_history_header.jpg[/IMG][/CENTER]
History isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Mart 2013, 12:28   #3
Yeni Üye
History - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27 Aralık 2012
Konular: 12
Mesajlar: 16
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
History isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Post Tarihte Bugün - 18 Mart tarihindeki önemli olaylar - Dünya Tarihinde Bugün

Tarihte Bugün

18 Mart tarihindeki önemli olaylar :


1871 - Paris Komünü kuruldu Fransa-Prusya savaşında Fransa'nın teslim olması üzerine Paris halkı ayaklanarak hükümeti devirdi Paris Belediyesinin hükümranlığını ilan etti Kansız bir devrimle kurulan yeni yönetim emekçilere dayanarak 72 gün ayakta kaldı Karl Marx Paris Komünü'nü "proletarya diktatörlüğü"nün örneği olarak gösterdi

1915 - I. Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri’ne karşı, Çanakkale Zaferi kazanıldı.

1920 - Meclisi Mebusan, İstanbul'un işgali üzerine çalışmalarına ara verme kararı aldı.

1921 - Misak Torlakyan adlı bir kişi , Azerbaycan İçişleri Bakanı Cevanşir Han’ı, Tepebaşı’ndaki Pera Palas Oteli önünde öldürdü.

1926 - Finike'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde, 27 kişi öldü.

1926 - Papa I. Eftim (Pavli Erenerol), Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi'ni kurdu.

1933 - Marsilya'da toplanan Uluslararası Kadın Kongresi'ne, Türkiye'den Lamia Tevfik, Seniha Rauf Hanımlar katıldı.

1940 -
1949 - ''Harika Çocuklar Yasası'' kapsamında yurtdışında eğitim görmesine karar verilen yedi yaşındaki İdil Biret, Paris'e gitmek üzere ailesiyle İstanbul'dan ayrıldı. Fransa'da öğrenim görecek olan İdil Biret ile tanınmış kompozitör Nadia Boulanger'nin ilgileneceği bildirildi.

1949 - Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) kuruldu.

1953 - Gönen, Pazar, Çan ve Yenice ilçelerinde meydana gelen depremde 10 bine yakın bina yıkıldı, 265 kişi öldü.

1956 - Fransa, Cezayir'e asker çıkarmaya başladı.

1965 - İnsanoğlu ilk kez uzayda yürüdü. Sovyet kozmonot Aleksey Leonov, Dünya'dan 2.177 kilometre yükseklikte, ''Voskhod II'' (Gündoğumu) adlı uzay aracından çıkarak 20 dakika boşlukta kaldı. Leonov, bu sürenin 12 dakika 9 saniyesini ''yürüyerek'' geçirdi.

1974 - Pakistan'ın devrik devlet başkanı Zülfikar Ali Butto, muhaliflerinden birine suikast düzenlettiği iddiasıyla ölüm cezasına çarptırıldı.

1979 - CENTO Genel Sekreteri Büyükelçi Kamuran Gürün, örgütün dağılması için çalışma başlatıldığını açıkladı. CENTO Daimi Komitesi, Eylül 1979'da örgütün feshedildiğini duyurdu.

1981 - Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Cahide Sonku, 65 yaşında öldü.

1992 - Güney Afrika'da siyahlara eşit vatandaşlık hakkı tanıyan; Devlet Başkanı De Klerk tarafından planlanan anayasal reform tasarısı halk oylamasıyla kabul edildi.

1995 - Türk sinemasının ünlü oyuncularından Sadri Alışık, 70 yaşında öldü.

*
1915 : Çanakkale Boğazı'na 3 filo olarak giren müttefik ordularına karşı Osmanlı direnişi zaferle sonuçlandı.
*
1933 : Marsilya'da toplanan Uluslararası Kadın Kongresi'ne Türkiye'den Lamia Tevfik, Seniha Rauf Hanım'lar katıldı.
*
1940 : Hitler ve Mussolini İtalya'da buluştu, İtalya Almanya'nın yanında savaşa girme kararı aldı Bundan dört yıl sonra aynı gün, Almanlar Macaristan'ı işgale başladı.
*
1949 : Kuzey Atlantik Antlaşma Örgütü (NATO) tarihinde kuruldu.
*
1953 : Balıkesir'in Gönen ilçesi ve çevresinde meydana gelen depremde 246 kişi öldü Yenice ilçesi yerle bir oldu
*
1956 : Fransa Cezayir'e asker çıkarmaya başladı.
*
1970 : Demirel kardeşlere verilen kredileri inceleyecek bir Meclis komisyonu kuruldu.
*
1974 : Pakistan'ın devrik başkanı Zülfikar Ali Bhutto, muhaliflerinden birine suikast düzenlettiği gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırıldı.
*
1985 : Bankaların televizyonda reklam yapma yasağı kaldırıldı.
*
1986 : Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ceza İnfaz Yasası'ndaki değişiklikleri onayladı Yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle cezaevlerindeki 68.000 hükümlüden yüzde 70'inin tahliye işlemleri başlatıldı.
*
1987 : 12 Eylül döneminin başbakanı Bülend Ulusu, Suudi Arabistan merkezli Rabıta örgütünün Batı Avrupa'daki Türk imamlarını dolar üzerinden maaşa bağlaması konusunda bir kararnamenin varlığını doğruladı 28 Nisan 1981 tarihli kararnamede, Devlet Başkanı Kenan Evren ve Başbakan Ulusu'nun imzaları vardı.
*
1992 : Güney Afrika'da siyahlara eşit vatandaşlık hakkı tanıyan ve Devlet Başkanı De Klerk tarafından planlanan anayasal reform tasarısı halk oylamasıyla kabul edildi.
*
2000 : Suriye'deki akrabalarıyla önceki yıllarda tel örgüler arasından bayramlaşan 573 aile, bu yıl iki ülkenin anlaşması sonucu sınırı geçerek birbirlerinin evine konuk oldular.
*
2000 : Kamuoyuna sunulan Yeni Medeni Kanun Tasarısı, evlilikte noter sözleşmesi dönemini başlatılacak Nişanlı çiftler, evlenmeden önce veya sonra notere giderek, evlilikleri süresince geçerli olacak mal rejimini belirleyecekler.
*
2007 : Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde sahte şehite anıt mezar yapıldı.

Afrodit bu mesaja teşekkür etti
__________________
[CENTER][IMG]http://www.australianopen.com/images/pics/misc/f_history_header.jpg[/IMG][/CENTER]
History isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20 Mart 2013, 12:10   #4
Yeni Üye
History - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27 Aralık 2012
Konular: 12
Mesajlar: 16
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
History isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Dünya Tarihinde Bugün /20 Mart

Tarihte Bugün

20 Mart tarihindeki önemli olaylar :
Bağımsızlık Günü - Tunus
1653 Osmanlı tarihinde ilk bütçeyi yapmakla tanınan Sadrazam Tarhoncu Ahmet Paşa, bundan rahatsızlık duyanların padişaha şikayeti sonucu öldürüldü.
1727 Bilim adamı Isaac Newton öldü.
1792 Fransa Milli Meclisi, giyotinle idamı onayladı. Adını, mucidi Fransız doktor Joseph Ignace Guillotin'den alan giyotin, ilk kez 25 Nisan 1792'de kullanıldı.
1918 Türk Kadını Dershanesi açıldı. Dershanede yabancı dil, Türkçe ve Müzik dersleri ile konferanslar verildi.
1930 Ressam Hoca Ali Rıza 47 yaşında öldü.
1933 Nazilerin ilk toplama kampı, Münih yakınlarında açıldı.
1945 Adana-Ceyhan'da meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki deprem 39 can aldı, 328 ev yıkıldı.
1956 Fransa, Tunus'un bağımsızlığını tanıdı. Tunus'un ilk Devlet Başkanı Habib Burgiba oldu.
1967 Kıbrıs Türk Toplumu lideri Rauf Denktaş, 3 yıldır ayrı kaldığı adaya dönme kararı aldı.
1969 John Lennon, Yoko Ono ile evlendi.
1970 Romanlara ve filmlere konu olan ünlü Şark Ekspresi (Orient Express) 70 yolcusu ile Milano’dan İstanbul’a geldi.
1971 Atatürk'ün yakın arkadaşı, Anadolu Ajansı'nın şirketleştiği 1 Mart 1925'te kurucuları arasında yer alan ünlü gazeteci Falih Rıfkı Atay, 77 yaşında İstanbul'da öldü.
1975 Urfa’da toprak reformu uygulaması başladı. İlk gün 4 bin kişi başvurdu.
1976 Agatha Christie'nin ''Şark Ekspresi'nde Cinayet'' romanına da konu olan ünlü ''Orient Express'', 70 yolcusuyla İstanbul'a geldi.
1981 ''Otello'', ''Hamlet'' oyunlarındaki rolleriyle tanınan; Türk tiyatrosunun kurucularından, oyuncu Ertuğrul Sadi Tek öldü. Sadi Tek, 1897'de İstanbul'da doğmuştu.
1981 Arjantin'in eski başkanı İsabel Peron, rüşvet suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
1986 Jacques Chirac, Fransa başbakanı oldu.
1995 Aum Şintikyo tarikatı Tokyo metrosunda serin gazıyla onlarca kişinin ölümüne binlerce kişinin yaralanmasına neden oldular.
1996 İngiliz bilim adamları, ‘Deli Dana’ adlı yeni ve ölümcül bir beyin hastalığına karşı dünyayı uyardılar.
1998 Terör örgütünün elebaşılarından Şemdin Sakık ve kardeşi, Irak'ın kuzeyinde Barzani kuvvetlerine teslim oldu.
1999 Uluslararası barış gözlemcileri Kosova‘yı terketmeye başladı.
2003 ABD'nin Irak operasyonu Bağdat'ın bombalanmasıyla başladı.
2005 Mersin'de Metropol miting alanında yapılan Nevruz kutlamalarının ardından Türk Bayrağını yere atıp yakma girişiminde bulunuldu. Olay yurtta infiale yol açtı.

Afrodit bu mesaja teşekkür etti
__________________
[CENTER][IMG]http://www.australianopen.com/images/pics/misc/f_history_header.jpg[/IMG][/CENTER]
History isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30 Mart 2013, 23:16   #5
Yeni Üye
History - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27 Aralık 2012
Konular: 12
Mesajlar: 16
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
History isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Post

Paris Antlaşması imzalandı
Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında;Paris Antlaşmasının imzalanması, Napolyon’u yenen koalisyon güçlerinin Paris’e girmesi, Mahir Çayan ve arkadaşları ölü olarak ele geçirilmesi var..

GÜNÜN OLAYI

Napolyon’u Yenen Koalisyon Güçleri Paris’e Girdi (1814)

Napolyon’a karşı Rusya, Prusya, Avusturya, İngiltere ve İsveç birleştiler. Bu birleşik kuvvetler karşısında Napolyon geri çekilmek zorunda kaldı. Koalisyon güçleri Napolyon’dan 1792 sınırlarını çekilmesini istediler. Napolyon’un bunu kabul etmemesi üzerine koalisyon güçleri 30 Mart 1814 tarihinde Paris’e girdiler. Bu durum üzerine tahtından çekilmek zorunda kalan Napolyon Elbe adasına sürgün edildi.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Yunanistan’a Kral İthal Edildi (1863)

Avrupa Devletlerinin yardımı ile bağımsızlığını kazanan Yunanistan’da kral sorunu yaşanıyordu. Avrupalı devletler bu sorunu Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Yunanistan’a kral atayarak çözüyorlardı. Yine böyle bir sıkıntı sonunda 30 Mart 1863 tarihinde Danimarkalı Prens Wilhelm Georg Yunanistan Kralı olarak atandı.

Son Büyük Denizcilerden Cezayirli Gazi Hasan Paşa Vefat Etti (1790)

Osmanlı Devletinin son büyük denizcilerindendir. Kaptan-ı deryalık yanında sadrazamlık görevinde de bulunmuştur. Görevde bulunduğu sırada Ruslara karşı hem denizde hem de karada büyük başarılar elde etmiştir. Osmanlı Denizcilini geliştirmek için eğitime büyük önem vermiştir. Palabıyık lakabıyla anılır yanında daima evcilleştirdiği aslanıyla dolaşırdı. Rusların Çeşme baskını sırasında gösterdiği kahramanlık ile tanınmıştır. Servetini sürekli devlet işleri için harcardı. Cezayirli Gazi Hasan Paşa 30 Mart 1790 tarihinde 77 yaşında iken hastalanarak Şumnu’da vefat etti.

Kırım Savaşının Sona Ermesi Üzerine Paris Antlaşması İmzalandı (1856)

Kırım Savaşının sona ermesi üzerine Paris’te düzenlenen barış konferansı sonunda 30 Mart 1856 tarihinde Paris Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma ile Osmanlı Devleti ilk kez bir Avrupa devleti sayılmış ve toprak bütünlüğü Avrupa devletlerinin garantisi altına alınmıştır. Karadeniz silahsızlandırılmış ve tarafsız bölge haline getirilmiştir.

Mahir Çayan Ve Arkadaşları Ölü Olarak Ele Geçirildi (1972)

Mahir Çayan ve arkadaşları tarafından 27 Mart 1972 tarihinde Ünye Radar İstasyonu’nda çalışan üç İngiliz teknisyen kaçırıldı. Bu olayın arkasından Tokat’ta güvenlik güçleri ilke çatışmaya giren Mahir Çayan bir kısım arkadaşları ile birlikte30 Mart 1972 tarihinde ölü olarak ele geçirildi. Kaçırılan üç İngiliz Teknisyen ölü olarak bulundu.

Ronald Reagan’a Suikast Girişiminde Bulunuldu (1981)

Amerika Birleşik devletleri Başkanı Ronald Reagan’a 30 Mart 1981 tarihinde bir konuşması esnasında suikast girişiminde bulunuldu. Başkan Ronald Reagan bu saldırıda yaralandı.

Kabahatler Yasa Tasarısı TBMM’de Kabul Edildi (2005)

TBMM genel kurulunda 30 Mart 2005 tarihinde kabul edilen Kabahatler Yasası ile Türk Ceza Kanunu’nun kapsamı dışında kalan genel ahlak, çevre ve sağlık gibi toplum düzenini ihlal eden kabahatlere idari para cezası ve idari tedbirler düzenlenmiştir.

Afrodit bu mesaja teşekkür etti
__________________
[CENTER][IMG]http://www.australianopen.com/images/pics/misc/f_history_header.jpg[/IMG][/CENTER]
History isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05 Şubat 2014, 12:39   #6
Yeni Üye
Afrodit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 21 Şubat 2013
Konular: 302
Mesajlar: 341
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Afrodit isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Lightbulb

5 Şubat-Dünya Tarihinde Bugün

1924 :
Nezihe Muhittin'in başkanlığında Türk Kadınlar Birliği kuruldu

1932 : İlk Türkçe hutbe Süleymaniye Camii'nde okundu

1937 : Anayasa'nın 2 maddesinde değişiklik yapıldı Cumhuriyet Halk partisi'nin 6 ilkesi Anayasa metnine girdi: "Türkiye Devleti cumhuriyetçi, milliyetçi, halkçı, devletçi, laik ve inkılapçıdır".

1952 : İstanbul Ticaret Odası'ndan ayrılan 750 kişi İstanbul Sanayi Odası'nı kurdu.
1956 : Meriç ve Tunca nehirleri dondu; Yeşilköy ve Mecidiyeköy'e kurtlar indi ve İstanbul halkı ekmeksiz kaldı

1963 : 25 yıllık tiyatro sanatçısı Cahit Irgat'ı Mecidiyeköy'de balık satarken gören vatandaşlar önce onun film çevirdiğini sandılar Ancak Irgat bu işi, Mecidiyeköy'de bir gecekonduda birlikte yaşadığı bir zamanların ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Cahide Sonku'yla zor yaşamını sürdürmek için yapıyordu Gecekonduda yaşayan bu ünlü sanatçıların durumu vatandaşlar arasında üzüntü yarattı

1968 : İçişleri Bakanı Faruk Sükan yılında bugün, Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) Suriye Baas Partisi'yle bağlantısı olduğunu ileri sürdü ve " Bilimsel sosyalistlerin nefes alışlarını bile biliyoruz" dedi.

1971 : Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç, "Silahlı Kuvvetler'in kendisine dil uzatılmasına ne kadar sabırla mukavemet edeceğini kestirmek artık mümkün değildir" dedi Türkiye İşçi Partisi, Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç'ın mesajını "tehdit" olarak niteledi.
1972 : Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı İsmet İnönü "Bülent Ecevit hizbi başarılı olursa başa geleceklerden ciddi olarak endişe ederim" dedi.
1973 : Güney Afrika'da 20 bin Siyah işçi greve başladı.

1975 : Amerika Birleşik Devletleri Türkiya'ye silah ambargosu uygulamaya başladı Ambargonun gerekçesi Türkiye'nin Temmuz-Ağustos1974'te Kıbrıs'a askeri müdahalede bulunmasıydı.

1976 : Amerikan uçak firması Lockheed Türkiye'de rüşvet verdiklerini açıkladı.

1977 : Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (Töb-Der), Tüm Memurlar Birleşme ve Dayanışma Derneği (Tüm-Der) ve Tüted "Ekonomik ve Demokratik Haklar" mitingi düzenledi Polis müdahale etti; 65 kişi yaralandı.

1983 : Adi suçtan hükümlü Rıdvan Karaköse, Cavit Karaköse ve Süleyman Karaköse Akşehir'de idam edildi.

1988 : .Yunan uyrukluların Türkiye'de bulunan gayrimenkulleri üzerindeki haklarınnı donduran1964 tarihli kararname kaldırıldı.

1991 : Son 6 ay içinde 60.000 sendikalı işçi işten çıkarıldı.

1994 : Saraybosna'da pazar yerinde havan mermisi patladı; 68 kişi öldü, 200 kişi yaralandı.

1994 : DEP Genel Sekreteri Murat Bozlak silahlı saldırı sonucu yaralandı.

1997 : Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız gözaltına alındı.

2007 : Amerikalı astronot Sunita Williams, en uzun uzay yürüyüşünü yapan kadın oldu. Williams, astronot arkadaşı Michael Lopez-Alegria ile birlikte, Uluslararası Uzay İstasyonunun (UUİ) soğutma sistemini tamir etmek amacıyla yaptığı 22 saat 27 dakikalık uzay yürüyüşüyle kadınlararası en uzun uzay yürüyüşü rekorunu kırdı. Astronot Williams, haziran ayında da uzayda en uzun süre kalan kadın astronot unvanının sahibi oldu.

__________________
[LEFT][CENTER][SIGPIC][/SIGPIC]

[/CENTER]
[CENTER][FONT=Arial][COLOR=Green]Afrodit güzelliği ile sadece tanrıların değil insanlarında gönlünü fethetmişti.
İnsanların kalplerine sevgi ve aşk tohumları serpiyor, onlara neşe ve sevinç veriyordu.
Diğer yandan kimi zaman bu neşe ve sevinç aşk acısına da dönüşebiliyordu.[/COLOR][/FONT]
[/CENTER]


[/LEFT]
Afrodit isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
bugun, bugün, dunya, dünya, tarihinde

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıWEZ Format +2. Şuan Saat: 18:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2021, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Tarih.gen.tr Tarih Forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Tarih.gen.tr sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Tarih.gen.tr yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve gerekli işlemler neticesinde size dönüş yapılacaktır.