Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Duyuru - İstek - Tanışma Bölümü > Genel Yardım - İstek / Şikayet Bölümü

Genel Yardım - İstek / Şikayet Bölümü Genel Yardım, Konu ve İstek ve Şikayetler Bölümü

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 18 Kasım 2014, 15:56   #1
Yeni Üye

Konular: 45
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
amasya05 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart Çanakkale Savaşı'nın Özeti Konusunda Yardım

Çanakkale Savaşı'nın özeti konusunda yardım istiyorum. Savaş çok detaylı olmasına gerek yok. Bu konuda şimdiden cevap verenlere teşekkür ederim.

amasya05 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Kasım 2014, 16:01   #2
Founder
Tarih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 920
Aldığı Beğeni: 6
Beğendikleri: 27
Tarih isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgi

Yıl 1915. İngiltere'nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal etmek, Rusya’ya Yardım sağlamak ve savaşı kısa yoldan bitirmek amacıyla harekete geçerler. 18 Mart 1915’teki deniz Harekâtında hüsrana uğrayan İtilaf Devletleri bu kez 25 Nisan günü Gelibolu Yarımadası’na asker çıkarırlar ve böylece Çanakkale Savaşlarının sekiz buçuk ay sürecek kara muharebeleri başlamış olur. Savaşlar, hem denizde hem de karada devam eder. Bu arada Nusret Mayın Gemisi’nin gece döktüğü 26 mayın, İtilaf donanmasının bir bölümünün sonu olmuştur.

Çanakkale Savaşlarının en kahramanca sayfalarını süngü savaşı ve cepheden hücum oluşturur. Gerek ordumuzun 19 Mayıs 1915 tarihinde Anzak Cephesi’ni yarmak için başlattığı gece saldırısı gerekse Avusturyalıların. Boyun mevkiini ele geçirmek için 7 Ağustos 1915 tarihinde yaptıkları karşı saldırı, savaşların en fazla can kaybına sebep olan olaylardır. Tarihin belki de en kanlı, en dramatik ve Türk kahramanlık destanlarıyla dolu bu savaşları, İngiliz, Avusturyalı, Yeni Zelandalı ve Fransız Birliklerin amaçlarına ulaşamayıp geri çekilmeleriyle son bulur.

Çanakkale Savaşı'nın Önemi: Bu savaşlar hem Türklerin gücünü ve kahramanlığı dünyaya bir kez daha gösterirken Mustafa Kemal’in de Askeri başarısıyla ve iyi bir önder olarak ön plana çıkmasına olanak sağlamıştır.

amasya05 bu mesaja teşekkür etti

-
Tarih isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
çanakkale, konusunda, ozeti, savasi, savasinin, yardim

Seçenekler
Stil