Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı

Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı (https://www.tarih.gen.tr/forum/)
-   Hıristiyanlık (https://www.tarih.gen.tr/forum/hiristiyanlik/)
-   -   Cadılar Bayramı (Happy Halloween) (https://www.tarih.gen.tr/forum/hiristiyanlik/2268-cadilar-bayrami-happy-halloween.html)

Ezgi 21 Kasım 2011 20:25

Cadılar Bayramı (Happy Halloween)
 
Gözü, göz çukurundan çıkmış ve yanağına sallanmış, yüzü kan içinde, üstü başı param parça ve elinde bir baltayla derinden gelen bir çığlık irkiltir basit birkaç şey almak için uğradığınız markette, Veya birbirinden garip binbir çeşit maskeler. Evlerin bahçelerinde topraktan çıkmaya çalışan ‘zombi’ yaratıklar, kapılarda ise çoğu zaman örümcek ağı görüntüsü veren pamuksu iplikler, Açtığınız hemen her kanalda insanları öldürerek kendilerince adelet sağlayan eli bıçaklı yaratıklar, İçi oyulmuş, ağız-burun-göz çizilmiş büyüklü küçüklü ‘pumpkin’ler (balkabağı), Ekim ayının sonuna doğru yaşamı hareketlendirir. Ve anlarsınız; hayattaki bu heyecanlı değişimin nedenini, “Cadılar Bayramı”(Halloween) yaklaşmıştır.

Tarihi çok eskilere dayanan Halloween, Katolik Kilisesi’nin çıkarttığı ve “Azizlerin Gecesi” (All Hallows Eve) anlamındadır. Yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilen 1 Kasım’dan 1 gün önce (arife günü) kutlanır. Yazın bitmesi, karanlığı temsil eden soğuk kışın gelmesi anlamına gelir Halloween. Bu dünyadan göçme, toprağa geri dönme olarak da yorumlanır. Ölümü anlatan toprağa dönme hadisesi sonradan cadıların, kötü ruhların toprakla birlikte kaybolması olarak anlamlandırılmış ve ‘Cadılar Bayramı’ olarak şekillenmiştir.

Günümüzde Halloween bazı Batı Avrupa ülkelerinin yanısıra genellikle İrlanda, Amerika, İngiltere, Kanada ve Porto Riko’da kutlanır.

Dini temellere dayanan Halloween’ın Amerika’da kutlanış şekli ilginçtir. Cadıların yok oluşunun kutlandığı 31 Ekim günü insanlar birbirinden ilginç kostümler giyer, maskeler takar ve çocuklar, bizde Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi, kapı kapı gezerek şeker toplarlar. Gece ise korku filmi izleme zamanıdır. Aslında çocukların şeker toplamasının temelinde de dini ritüellerden kaynaklanan fakir insanlara yardım elini uzatmak ve toplumsal paylaşım vardır.

Dini motifli temellere dayanan ve özü itibariyle insanlara farklı mesajlar ileten Halloween artık değişen dünya düzeni ile birlikte Amerika’da yerini korkuya, yanlızlığa, ve kapitalizmin temeli olan kazanca bırakmıştır. Her yıl yeni çıkan ve sadece bir gün giyilen ilginç kostümlerin alınması, film piyasasında birbirinden ilginç ve hatta saçma denilebilcek filmleriyle ayrı bir yer edinmektedir.

Bu değişimin özünde içine kapanık insanlardan oluşan, bireyselliğin ön plana çıktığı, iç hesaplaşmasını ve ruhi boşluğunu yine kendi içindeki yanlızlığıyla paylaşan, sürekli farklı ve kendince yeni arayışlar içine giren ve içindeki fırtınaları akıl almaz çılgınlıklarıyla yenmeye çalışan ben merkezci insanlardan oluşmuş bir toplumun ihtiyacı yatmakta.

Kaynağını ölümün gerçekliğinden alan Halloween, çılgınlığa dönüşen bir toplumla gerçek varlığına tekrar erişmek üzere. Artık yazın bittiği, soğuk ve karanlık bir kışın geldiğinin göstergesi aslında Halloween

HKG 13 Ocak 2013 14:57

Bu bilgilere hangi kaynaktan ulaşıyorsun?

kenyarkana21 14 Ocak 2013 10:28

Cadılar Bayramı Satanist kültüründe olan bir bayram...

Julius Caesar 07 Haziran 2014 15:37

Cadılar Bayramı bir Hristiyan bayramı değildir.Amerikan-İngiliz kültürüdür.Çoğu Hristiyan ülkede kutlanmaz(Yunanıstan-Bulgarıstan vb.)bazılarında ise yasaktır(Vatikan)
Hristiyanların dini bayramları şunlardır:
-Şükran Günü
-Paskalya
-Noel


WEZ Format +2. Şuan Saat: 08:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2021, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0