Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > İnkilap Tarihi > I. Dünya Savaşı Sonrasında Osmanlının Durumu

I. Dünya Savaşı Sonrasında Osmanlının Durumu Mondros, Osmanlıyı Paylaşma Tasarıları, Wilson Prensipleri , Paris Barış Konferansı, İzmirin İşgali, Cemiyetler, İstanbul İşgali

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 19 Eylül 2014, 14:18   #11
Özel Üye

Konular: 16
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
kitapçı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Lozan mevzusunu da iyi araştırmak gerekiyor. Lozan Antlaşması çok açık Türkiye için bir ihanet antlaşmasıdır. Çünkü şartları kabul ettiğin zaman zaten Batı'nın tüm isteklerini kabul ediyorsun. Savaşla kazandığın toprakları veriyorsun, hilafeti veriyorsun ve iktidar olunca ileride yapacaklarının sözünü veriyorsun neredeyse. Hep derim, herhalde düşmanı (sözde) yenip de onun kültürüne geçen tek milletiz. Halbuki resmi tarihin bir kandırmacasıdır bu.

Ee ne de olsa toprak, hilafet, vesaire karşılığında ibibik kuşuna dönen ülkenin iktidarını sana vererek antlaşmayı kabul ediyorlar ve tek kurşun atmadan çekiliyorlar.

Bunun bir ihanet antlaşması olduğunun elbette farkındaydı mebuslar fakat onları susturmak için meclis kapatıldı, İngiliz ile anlaşıldı ve küçültülmüş bir ülke karşılığında altın tepside iktidar sunuldu. Bundan iyisi Şam'da kayısı.

Savaş kazanıldı, Yunan denize döküldü, vesaire gibi suni kahramanlık söylemleri ile bir gerçek vurgulanmamış, aksine bir gerçek çarpıtılmış, sırf iktidarı haklı göstermek için.

İsmet İnönü ne demişti Lozan için? "Ne istedilerse verdim!"

Kısaca hakkımız tarafımızdan istenmedi bile. Ve Hakkımızı savunan mebusların da sesleri susturuldu ve hatta Trabzon mebusu Ali Şükrü Bey bile öldürüldü ki hiçbir kesimin şüphesi yok hangi Paşanın öldürttüğüne dair.

kitapçı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19 Eylül 2014, 16:48   #12
Co Admin
Miskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 51
Aldığı Beğeni: 7
Beğendikleri: 9
Miskin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Savaş kazanılmış düşman izmire döküldü izmir aldık Trakya savaşmadan geldi Hatay seçimle bize katıldı doğuda savaştık Ermenilerle kazandığımız yerleri aldık Montrö ile Boğazlarında aldık sen hangi ş topraklardan bahsediyorsun Savaşla kazandığımız toprakları verdik derken. Savaşla kazandiklarimizi aldık kazanmadiklarimizi bile aldık. İhanet anlaşması dediniz toprakları veriyor ekonomiyi veriyor bağımsızlığı alıyoruz ama o metinde iktidarının söyle olacak böyle olacak diye bişey yazmıyor herkes gizli konuşulması diyor ne kayıt var ne kagit herkes gizli diyor ama nasıl bi gizlilikse herkes biliyor.

Arkasındaki düşmanı hisseden; önündeki düşmanla savaşamaz.

Cengiz Han

Konu Miskin tarafından (19 Eylül 2014 Saat 17:01 ) değiştirilmiştir.
Miskin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20 Eylül 2014, 02:40   #13
Özel Üye

Lozan İhanet Antlaşması

Maddi Kayıplarımız:

1. Musul
2. Batı Trakya
3. Halep
4. Batum
5. Adalar ve Kıbrıs
6. Harp Tazminatı
...ve diğer maddi kayıplarla beraber manevi kayıplar....

Hukuken bize ait olduğu tescillenmiş olanlar (Misak-ı Milli) savaş kazanıldığı halde antlaşmalarda bilerek İngilizlere satılmıştır.

Kısaca bize ölümü (Sevr projesi) gösterip sıtmaya (Lozan Antlaşması) razı etmek istediler. Bunu Millet Meclisi kabul etmedi fakat Kemal Paşa kabul etmek istediği için meclisi silah zoruyla kapattı, antlaşmayı kabul etti, topraklar, hilafet ve diğer maddi ve maneviyatlarımız verilerek küçük ve etkisiz bir ülke yaratarak diktatörlük kuruldu. Sonra da zaten başladı millete olan zulümler.

Nutuk tarih kitabı değil, siyasi hesaplaşma kitabıdır.

Bu metnin sonunda Lozan ANTLAŞMASI ile Antlaşma dahi olmayan, sadece bir PROJE olan Sevr mukayese edilmiştir Mustafa Kemal tarafından.

Bu mukayese ile "bakın sizi ben kurtardım, kurtarıcınızım, bundan sonra da ben kurtaracağım" demeye getirerek noktayı koymuştur.

Zamanında elindeki imtiyazları istismar ederek zaten kurduğu paralel devleti savaş sonrasında aktif hale getirmişti. Silah zoruyla hakim olduğu için de zaten kimse ağzını açamıyordu. Bu yüzden de dikta rejiminin en güçlü olduğu 1927de de zaten kimse ağzını açamadı o Nutukta bunları söylerken.

Halbuki beterin beterini örnek göstererek, mukayese ederek elindekini iyi gösteremezsin. Bu başarı değildir. Bu hezimettir ve çarpıtmadır. Ayrıca ancak bu kadarı yapılabilirdi gibi bahanelerin aslı astarı da arşivlerde ortaya çıkmıştır. Haklarımız istenmediği gibi, göz göre göre bilerek verilmiştir. Bize sunulsa bile!

Yunan'ı denize dökme edebiyatına gelirsek eğer bu da bir edebiyattır, politikadır, sırf kurulan dikta rejimini meşru, güçlü, haklı göstermek için kasti olarak tekrarlanmıştır.

Halbuki tarihe meraklılarca, gündemi takip edenlerce aşikardır ki bu arşivler de ortaya çıkmıştır ve Yunan değil denize dökülmek, elini kolunu sallayarak gitmiştir, Orayı burayı yakarak, insanlara tecavüz ederek... Günler sonra M.Kemalin güçleri oraya gelebilmiştir. Görüntüler, arşivler ortada.

Şu soru sorulabilir. Neden bu gerçekler şimdi konuşuluyor? Arşivler neden daha önce açılmadı? Cevap şudur: daha önce de konuşuluyordu, arşivler de biliniyordu fakat bu gerçeklerin daha da ortaya çıkması ve milletin bunu öğrenmesi eski baskı ortamının kalkmasından dolayıdır.

Ama Allah korusun bugün bir darbe daha olsa ilk yapılacak olan şey zulüm ile Atatürkçülüğün ve buna göre de tarihin güncellenmesi olacaktır.

Alt 20 Eylül 2014, 15:51   #14
Co Admin

Yunanistan'dan savas tazminatı alındı sen canın her istediğini alabileceğini mi sanıyorsun elinde ne Batu anadolu ne Boğazlar ne Akdeniz ne Doğu kalmıştı geliyorsunaalıyor onları sonra niye bunu almadı niye şunu almadımMusul almamız izin mi verdiler Şeyh said i kim yolladı sen karşındaki çocuk mu zannediyor sun öle sana her istediğini vereceklerini mi sanıyorsun ben Anadolu kurtardık savaşmadan Trakya hHatay Boğazlarında aldık diyorum sen Musul diyorsun Musul için savasa bildik mi Şeyh said yüzünden ya da kıbrıs için Kıbrıs'ta rum nüfusu Türk lerden fazlaydı demokrasiyle bile çözüelmedi ihanet olsaydı o zamanları ekonominin yabancılarınelinden aalınıp millilestiremezdik ihanet olsaydı tepede ingiliz askerleri olurdu ihanet olsaydı sana Trakya yi da vermezler hatayi Trakya ve hatasız plan olmuyor muydu , sen savaştgım iz toprakları verdik diyosun ben savaştgım iz ve aldigimiz toprakları saydım savaşmadığımızhalde aldıklarımzı da saydım Lozan ı tek başına değerlendirmezsni bu süreç Mudanya ankara Lozan Montrö bak bi tane anlaşma mi var,(Evet yenildiler ama sonuçta İstanbul’a girdiler. Lozan’ı bir ‘hezimet’ olarak göstermeye çalışanlar şunu asla unutmasınlar, Lozan müzakareleri devam ederken İstanbul ve Çanakkale İngiliz işgali altındaydı. İzmir limanında da Fransız donanması vardı. Taha Akyol )

*

Cengiz Han

Konu Miskin tarafından (20 Eylül 2014 Saat 16:17 ) değiştirilmiştir.
Alt 20 Eylül 2014, 15:55   #15
Co Admin

14 gün sonra gitti Savaşarak o zamanlar ne kadar çabuk alındığını söyleyip seviniyordu milleti sen herhalde te Afyon dan izmire ucakla geleceklerini mi sanıyorsun savaşmadan bile 1 hafta içinde bütün askerleri oraya nasıl getircen arabami var altlarında bi de savaşmadan düşünüyorum haberin olsun

Cengiz Han
Alt 20 Eylül 2014, 16:02   #16
Co Admin

Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkar edenler ve beni yerenler çıkabilir. Hatta bunlar, benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidirler ki bu fikirler, Hint'ten, Mısır'dan döner dolaşır gene gelir, verimli neticeleri kalpleri doldurur.

Mustafa Kemal Atatürk

Cengiz Han
Alt 20 Eylül 2014, 16:51   #17
Özel Üye

Misak-ı Milli sınırları hukuken birkaç sene önce çizilmiş ve tüm devletler tarafından kabul edilmişti. Bu sınırlar en azami vatan sınırlarıdır.

Tarihin anlaşılması için o geçmiş zamandaki farklı farklı insanlardan kaynaklara bakmak ve o devrin psikolojisini anlamak gerekir.

O devre bakınca tarihimizin en demokratik meclisi olarak herkesçe kabul gören Birinci Meclis kaynıyordu ve mebuslar şiddetle Sevr gibi Lozan'ın da bir ihanet olduğunu haykırıyorlardı.

Ölüme razı olmayıp sıtmaya razı olmak eğer kahramanlık ise, Sevr ile Lozan'ı karşılaştırıp buradan büyük bir zafer çıkarmak kahramanlıksa bu iddia bu millete hakarettir.

Siyah ile gri rengi karşılaştırıp gri siyahtan daha aktır deyince gri rengi nasıl beyaz rengi değilse Lozan da aynen öyledir.

Misak-ı Milli'yi savunan vatanseverler bu ülkede susturuldu.

Ayrıca mesele sadece toprak meselesi değil...

Topraklarımızla beraber kültürümüzü de, şahsiyetimizi de kaybettik...

O dönemde susturulan, öldürülen meclis üyesi milletvekillerini rahmetle anıyorum.

M. Kemal Paşayı Lozan Yüzünden kahraman seviyesine çıkaranlar Damat Ferit Paşa'ya (ya da filozof Rıza) Sevr'den dolayı Dolaylı yoldan daha az kahraman saydıklarının farkında değiller.

Çünkü eğer Sevr'i imzalayanlar kendi iktidarları için taviz vermişlerse, İsmet Paşa'lar da aynı şeyi yapmışlardır.

İsmet Paşa Görüşmelerde Yunanistan'ı bağışlamıştır. Mali durumlarına acımıştır. Cami yıkan, insanımıza tecavüz eden, yapmadıkları Zulüm kalmayan Yunanistan'a.

Alt 20 Eylül 2014, 17:12   #18
Co Admin

Arkadaşlar! Gidip, Toros dağlarına bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu Dünya'da hiç bir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.

Mustafa Kemal Atatürk

Kendin diyorsun misak milli en azami sınırdı 2 taviz var Musul ve Batum neymiş toprak konusunda nerdeyse istediğimizi aldık çevrede hala fransız ingiliz askeri varken bunlar normal kimse Lozan yüzünden Mustafa Kemal Atatürk ü kahraman seviyesine çıkarmıyor Çanakkale Sakarya büyük Taarruz Cumhuriyet ankara Mudanya Lozan Montrö bağımsız toprak bağımsız ekonomi yüzündenkahraman seviyesine cçıkartıyor cumhuriyetin sonra kapatılan yabancı okulları biliyor musun geri kalanı ise Meb e bağlanıyor bağlamında bütün dini sembolleri ortadan kaldırılıyor. Bütün demir yyolları Limanlar Tersaneler millilestiremezdik Türk şirketlerine veriliyor Cumhuriyet'te n önce istanbulda ki fransız etkisi belli kültürümüz yok edilmiyor hatta saglamlaştiriliyor

Cengiz Han
Alt 20 Eylül 2014, 17:50   #19
Özel Üye

Verilen tavizleri yukarıya maddeler halinde yazdım. Bunları minimize etmek kasti ve yanlıdır. İstediğimizi almak mevzusuna gelirsek. Tam aksinedir. Bu yüzden de Büyük Millet Meclisi kapatılmış, mebuslar susturulmuş ve ancak ondan sonra hükümet bu antlaşmayı imzalayabilmiştir. İsmet Paşa bile ne istedilerse verdim diyor kendi ağzından görüşmeler çıkışında gazetelere. Konuştuklarımız tekrara girmeye başlıyor, o yüzden bu konu benim için kapanmıştır, söyleyeceklerim bu kadar.

Alt 20 Eylül 2014, 20:57   #20
Co Admin

Kasti oldugu dogru sen yazdiklarini yanlıslıkl mı yazdın ?Minimize etmek mi asla öyle bir şey demedim savas bittikten sonra hala tepede düşman askerleri varken aldığımız toprakların öneminden bbahsediyorum madem misak milli sınırları kabul edilmiş devletlerce sevr imzalatmaya çalışılmasi biraz çelişki olmuyor mu hangi isgal gücü isgal ettiği ülke ne derse yapmış ki biz misak milli yi kabul ettik diger butun devletlerde hemen kabul mu etti ilk defa duyuyorum kendinle cok celiski ye düsüyorsun Mustafa Kemal Atatürk ü sürekli kötülemek yanlılık değilde benim ki mi yanlılık bende bi daha düşünmenin isterim. Kapatalım bu tartışmayı ama tarih iki yönden de bakmayı önerir.

Cengiz Han

Konu Miskin tarafından (20 Eylül 2014 Saat 21:00 ) değiştirilmiştir.

Etiketler
bilimi, metni, nutuk, tarih

Seçenekler
Stil