Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Duyuru - İstek - Tanışma Bölümü > Konu Dışı

Konu Dışı Tarihi konular dışında kalan herşeyi kurallar dahilinde burada paylaşabilirsiniz.

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 28 Mart 2015, 14:04   #1
Yeni Üye

Konular: 1
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
ezegerek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart Türkçülüğün ortaya çikişi ve önemli türkçü aydinlar (bilinmeyenler)

TÜRKÇÜLÜĞÜN ORTAYA ÇIKIŞI VE ÖNEMLİ TÜRKÇÜ AYDINLAR (BİLİNMEYENLER)

İlk başta şunu söylemek isterim ki bu yazımda ki amacım eski Türkçülerle şuanda kendini "MHP" olarak tanımlayan sözde Türkçü insanlar için yazıyorum. Bütün MHP'liler için yazmıyorum belli bir kısmı için yazıyorum. Eskiden MHP milliyetçi duygular içindeydi. Türkiye ve Türklere bir şey olduğunda hemen savunmaya geçerdi bunun içerisinde Genel Başkanlarından tutun Ülkü Ocakları içindeki insanlara kadar hepsi tek yürek olup kendi doğruları için savunurdu lakin şu anda eskisi gibi değil. Ben bu yazımda onlara tekrar eski duygularını kazandırmak istiyorum. Bizim her ne kadar iyi bir muhalefet partisine ihtiyacımız olsa bile bir o kadar da eski Türkçülerde olması gerekir. Yoksa bu şekilde gidersek hükümet bu şekilde kalacak ve hiç bir düzelme olmayacak.

Şunu da söylemek isterim eğer Türkçü isen sadece Türkiye Türkünü değil ; Çerkez Türkünü, Azeri Türkünü, Moğol Türkünü,Uygur Türkünü ve dünyadaki bütün Türklerin hakkını savunmak zorundasın. Sen kendine eğer Türkçüyüm, milliyetçiyim diyorsan bütün Türklerin hakkını savunmak zorundasın gerekirse de savaşmalısın.

Gelelim konumuza. İlk "Türk Derneği" Macaristan-Budapeşte'de 1908 yılında açıldı. Üniversitede ilk "Türkoloji Kürsüsü"1870 yılında Budapeşte'de kuruldu.Şuanda Macaristan'ın en büyük üçüncü partisi olan Jobbik'in genel başkanı Gobar Vonaz kökenlerini Türk olarak görüyor(Avrupa Hun).

Şimdi size dört tane isim vereceğim. Bunlar çok önemli Türkçülerdir. Çoğu kişi daha onlardan haberdar bile değildir. Kendilerinden az bilgi vereceğim ama öz olacak. Gelelim ilk isme : Yusuf Akçura, Türkçülük akımının önde gelen TATAR yazar ve siyasetçidir. 1904 yılında "ÜÇ TARZLI SİYASET"adlı makalesi Türkçülük Akımının bildirisi olarak kabul edilir. Türk Yurdu Derneği'ni kurdu. Rusya'daki Türkleri korumak için CEMİYET kurdu. 1912'de Türk Ocağının kuruluşunda aktif rol oynadı. Atatürk'ün Kültür ve Politika danışmanlığını yaptı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün ulu önderimizin Türkçülük hakkında daha olumlu düşünmesini sağladı.İkinci ismimiz : Sultan Galiyev , Orta Asya'da ki bütün Türkleri birleştirmek Türkistan devleti kurmak isteyen Tatar lideridir. Ulusal Kominizim'in fikir babasıdır. Türk Milliyetçisi olduğu için ve Sovyet Rusya'sında Türk milliyetçiliği yaptığı için dönemin lideri Stalin tarafından emir üzerine öldürülmüştür. Üçüncü ismimiz ise : Turar Rıskulov, bu Türkçü ise Galiyev gibi Rusya'da Türk Milliyetçisi. Onun da istediği Orta Asya'da ki Türkler ile SSCB'de Türkleri birleştirip bir "Türk Cumhuriyeti" kurulmasını isteyen bir devrimci. Rıskulov, bir kaç kez kongre yapmıştır bunu duyan gene Stalin Rıskulov'un ölmesini istemiştir. Son kişiyse : Ethem Nejat , Türkçülüğü savunan bir siyasetçimiz Osmanlı İmparatorluğu zamanından. Yusuf Akçura ile Milli Meşrutiyet Fıkrası kurucusu. Kendisi sosyalist kişiliği ile de öne çıkıyor.

Burada anlattığım 4 Türkçü insan hepsi uğraştıkları amaç uğruna ölmeyi ve ya o amaç için her türlü fedakarlığı yapmıştır. Benim istediğim insanların azıcık daha bilinçlenip geçmişte insanlar ırkı için neler yaptığını bilmeli ve o şekilde davranmalı. Bu yazıyı sözle Türkçü olup da MHP içinde gezinen "ben Ülkücüyüm, ben Türkçüyüm" diyen insanlara gelsin. Sen daha atalarını bilmezken nasıl Ülkücü, Türkçü olabiliyorsun?

Emirhan Zegerek

ezegerek@gmail.com

aslı ise: TÜRKÇÜLÜĞÜN ORTAYA ÇIKIŞI VE ÖNEMLİ TÜRKÇÜ AYDINLAR (BİLİNMEYENLER) - Emirhan Zegerek

iyi yada kötü bir mesajınızı görmek isterim

Hüseyin, Miskin, Timurid ve 1 diğerleri bu mesaja teşekkür etti
ezegerek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28 Mart 2015, 20:22   #2
Co Admin
Miskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 58
Aldığı Beğeni: 20
Beğendikleri: 38
Miskin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bu forumda siyaset konuşmamayı tercih ediyorum ama söylediğiniz isimleri bende çok severim gerçekten büyük şahsiyetler.

Arkasındaki düşmanı hisseden; önündeki düşmanla savaşamaz.

Cengiz Han
Miskin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29 Mart 2015, 17:54   #3
Yeni Üye

Alıntı:
H a b i B Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu forumda siyaset konuşmamayı tercih ediyorum ama söylediğiniz isimleri bende çok severim gerçekten büyük şahsiyetler.
Hocam öncelikle teşekkür ederim. Amacım siyaset yapmak değildi. Öyle bir düşünce içinde değildim bu yazıyı koyarken. Sadece nasıl yazmışım diye sormaktı.

Alt 30 Mart 2015, 17:42   #4
Yeni Üye
Hüseyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 103
Hüseyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Adlarının canlandırılması gerekilen önemli kişiler. Hatırlatmak önemlidir. Teşekkür ederim

Alt 30 Mart 2015, 21:55   #5
Co Admin
Miskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 58
Aldığı Beğeni: 20
Beğendikleri: 38
Miskin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Tebrik ederim. Bana göre fazlasıyla okuyanı tatmin eden bir yazı.

Arkasındaki düşmanı hisseden; önündeki düşmanla savaşamaz.

Cengiz Han
Miskin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31 Mart 2015, 19:55   #6
Yeni Üye

Teşekkür ederim yorumlarınız için

Alt 07 Haziran 2015, 01:00   #7
Yeni Üye
Timurid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Timurid isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Çok teşekkürler Türk tarihi için çok önemli kişiler.Lakin şunlardan bahsetmek isterim.

1.Çerkesler Türk değildir.Çerkes olarak bilinen Balkarlar ve Karaçaylar Türk kökenlidir. Dilleri Türkçedir. "Çerkes" olarak bilinme sebepleri, coğrafi olarak "Çerkesya" ismi verilen bölgede yaşamalarıdır.

2.MHP Türkçü bir yapıya sahip değildir. Hatta Türkeş'in davasını okursanız anlarsınız. Daha çok kültür milliyetçiliği yaparlar en azından şu dönemde. Geçmişteki gibi Türk milletkerine Sahip çıkmalarını bende çok isterim. Çok acı çeken bölgelerimiz var. Tanrı Türkü Korusun ve Yüceltsin. Amin.

[SIGPIC][/SIGPIC]
Timurid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
aydinlar, bilinmeyenler, cikisi, onemli, ortaya, turkcu, turkculugun

Seçenekler
Stil