Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat
   

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Duyuru - İstek - Tanışma Bölümü > Konu Dışı

Konu Dışı Tarihi konular dışında kalan herşeyi kurallar dahilinde burada paylaşabilirsiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 30 Nisan 2015, 23:11   #1
Özel Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 29 Mart 2015
Konular: 16
Mesajlar: 24
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
muhali isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart Tarihsel süreçte gizemli bir sayi: 12

Bir Varmış Bir Yokmuş , Gizemli Bir Sayı varmış: 12

Yahudilik: 12 kabile
► Eski Mısır’da: bir yıl 12 ay
►Günümüzde 1 yıl: 12 ay
►İsrail kuruluşunun 60. yılını kutluyor. Törende, alanlarında önde gelen 12 isim, İsrail’in gelecek nesillerini temsil eden 12 çocukla birlikte 12 meşaleyi yaktı. (Hürriyet, 8 Mayıs 2008.)
Hıristiyanlık:12 Havari (Hıristiyanlık Yahudiliten doğdu)
► Eski Yunan: 12 Tanrı (Önce 9, sonrada 3 ilave. Kim ne zaman ve neden ilave yaptı)
► Çin Takvimi: 12 hayvanlı takvim
► Eski Türkler: Göktürkler 12 hayvanlı takvim (Hun adının önüne "OR" takısını kim ne zaman koydu?)
►İskender 12 şehir inşa etti, 12 yıl hüküm sürdü (İskender, Yahudileri aldı ve bunlar onu selamladılar( Bar Hebreaus: Abu-l Farac Tarihi (Kronografya) s: 109.TTK Yayınları)
Alevilik: 12 imam, Cem’de 12 hizmet, Aşure çorbasında 12 çeşit besin, Muharrem Orucu 12 gün

İspanyol Yahudi’si Kristof Kolomb,12 Ekim 1492’de Amerika kıtasına ve yerli halklara soykırma başladı. (Kolomb’un Yeni Dünya’ya ayak bastigi 12 Ekim 1492 tarihi ise, Yahudi takviminin bir baska önemli günüdür: 21 Tisri 5253, yani Sukkot’un son günü, Hoshana Rabba.)

12 Mart 1921’de İstiklal Marşı birinci TBMM ‘de kabul edildi.

►12 Ocak 1942’de Varlık Vergisi Yasası çıktı.

12 Temmuz 1947’de Türk-Amerikan anlaşması imzalandı.

12 Mart 1947’de Harry Salamon Truman Doktrini ilan edilmişti.

Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak, 10 Nisan 1950 tarihinde vefat etti. Cenazesi 12 Nisan 1950’de Eyüp Sultan Camiinden kaldırılırken, cenaze namazında yüz binlerce vatandaş bulundu. Mareşalin tabutu tekbir sesleriyle Eyüp Mezarlığı’na getirildi. Burada Gümüşsuyu denen tepedeki (Üzeyir Garih’in öldürüldüğü kabirde) Küçük Hüseyin Efendi olarak bilinen şeyhin yanına defnedildi. (internet siteleri)

12 Mart 1971’de askeri darbe yapıldı

12 Eylül 1980’de askeri darbe yapıldı

AK parti başkan yardımcı sayısı: 12 ( Ak=Libni)

►Ak (libni) partinin 3. kez iktidar olduğu seçimler 12 Haziran 2011’de yapıldı.

► Amerikan başkanı Kenya Yahudi’si Hüseyin Obama’nın güvenliğini 12 kişilik ekip sağlıyor. (Vatan Gazetesi, 14.04.2012.)

Said-i Nursi 23 mart 1960’ta Urfa’da vefat etti. İsteği üzerine Halilürrahman Camii haziresine defnedildi. 27 Mayis 1960 askeri müdahalesinden sonra, "Mezarı siyasi bir sembol haline getirililiyor" iddiasiyla, 12 Temmuz’da mezarından çıkarıldı ve bilinmeyen bir yere götürüldü. (Soner Yalçın: Efendi Beyaz Müslümanlar’ın Büyük Sırrı,s: 395)

PKK terör örgütü tarafından Türkiye eyaletlere bölünmüş ve 12 bölgeye ayrılmış. (Vatan Gazetesi, 11.10.2012) (PKK’nın bayrağının tam ortasındaki yıldız David Megan mı?)

► Avrupa Kürt Demokratik Toplum Koordinasyonu (CDK) Paris’te 3 Kürt kadın siyasetçisinin öldürülmesini ‘alçakça işlenmiş bir katliam’ olarak tanımlayarak, “Cinayetlerin hesabını mutlak soracağız” dedi. Fransa hükümetinden katliamı aydınlatmasını isteyen CDK, Kürtleri ise katliamı kınamak amacıyla 12 Ocak Cumartesi günü Paris’in Bastille Meydanı’na çağırdı. (http://www.firat-news.net/kurdbox-cdk-ci...agiz.htm/)

►Öcalan’ın 12 Nisan 1999’da avukatları ile yaptığı görüşmede hükümetle 8 maddelik pazarlık yürütülmesi için talimat verdiği belirlenmişti. ( Vatan Gazetesi, 22.02.2012)

►Başbakan RTE daha önce Öcalan’ın idamını engelleyen ’Devlet Bahçeli imzalı’ protokolü açıklamıştı. Erdoğan’ın açıkladığı protokol MHP, DSP, ANAP koalisyonunun 12 Ocak 2000’de imzaladığı protokol ile Öcalan’ın idamını ertelediğini gösteriyordu. (Vatan Gazetesi, 22.02.2012)

Suriyel'de BOP=BİP projesinin gerçekleşmesi için soykırımlar yapan seri katiller, ABD, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar arasında 3-11 Kasım tarihlerinde "Yeniden yapılanma" adı altında yapılan toplantıda 12 maddelik gizli bir anlaşma üzerinde uzlaşıldığı iddia edildi. (http://www.firathaberajansi.org/haber/22405)

►Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, IKYB’nin, Irak anayasasında ’sorunlu bölgeler’ olarak adlandırılan bölgeler için bundan sonra "Kürt bölgesinin dışındaki Kürt toprakları" ismini kullanacağı belirtildi. çıklamada, kararın 12.12.2012’de alındığı ve bugün kamuoyuna duyurulduğu ifade edilerek, Irak hükümetinden üst düzey yetkililerin, anayasada ’sorunlu bölgeler’ olarak adlandırılan bölgeleri anayasaya aykırı...

►RTE, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 12.12.2012 tarihine özel olarak ”12.12.12’de 112 Dev Eser Milletimizin Hizmetinde” adıyla Voleybol Federasyonu Spor Salonu’nda gerçekleştirdiği programda, söz konusu eserlerin kazandırılmasında başta Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. (Vatan Gazetesi, 12.12.2012)

Kızılbaş göçebe aşiret yapısı: 12 oymak. (http://www.kizilbasforum.com/atmi-asireti-t10896.html)

► Eurovizyon şarkı yarışmalarında tam puan: 12

►Basket oyunu 5 kişiyle oynanır ama Türkiye Milli Basketbol Takımı: “12 dev adam” olarak adlandırılır. Neden?

► Yahudi asılılar (Y. Ata-can-, G.Duran, N. Öz-yılmazel, (12 Nisan).A. Tanrıyar ( 12 Ocak 2008, vb) nikahlarını özellikle ayların 12’sinde kıydırırlarmış.

►’Muhteşem Yüzyıl’ dizisinde Mahidevran karakterini canlandıran Nur Fettahoğlu ile anılan Necati Şaşmaz, sürpriz bir kararla Ömer Lütfi Mete’nin yeğeni 1992 doğumlu Nagehan Kaşıkçı ile nikah masasına oturdu. Mahidevran sarayda da gercekhayatta da hep ezikleniyor, Necati Şaşmaz onu şutlayip 2 hafta sonra 12.12.12 modasına uyup dunyaevine girdi ! (akşam,12.12.2012

12.12.12 tarihinde evlenmek isteyen yüzlerce çiftin nikahı bugün kıyılıyor. Antalya’da da 12.12.12 tarihi, nikah işlemlerinin zirveye çıkmasına neden oldu. Kentin en büyük ilçesi Muratpaşa’da, 48 çift bugün nikah masasına oturuyor. Çiftlerin arasında en şanslı olan Sinem Palalı- Serkan Kurşan’ın nikahını Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Süleyman Evcilmen, saat 12.12’de kıydı. (Hürriyet Gazetei, 12.12.2012)

►Suriyeli muhalifleri olarak adlandırılan Suriye’deki Mossad ajanları, ABD, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar arasında 3-11 Kasım tarihlerinde "Yeniden yapılanma" adı altında yapılan toplantıda 12 maddelik gizli bir anlaşma üzerinde uzlaşıldığı iddia edildi.
Bu maddelerden bazıları şunlardır:
Suriye Arap Cumhuriyeti Ordusu’nun sayısı 50 bine düşürülecek ve ordu savunma ordusuna dönüştürülecek.
►Türkiye’nin Atatürk Barajı’ndan su boru hatlarıyla Suriye üzerinden İsrail’e su ulaştırmasına müsaade edilecek.
İran, Rusya ve Çin’le ilişkiler sınırlandırılacak, Filistin direniş hareketleriyle ilişkiler kesilecek.
►Suriye Golan’dan sadece siyasi yollarla hak talep edebilir. İsrail’le Suriye arasındaki barış görüşmeleri, Amerika ve Katar’ın gözetiminde gerçekleştirilecek.
Rus ve Çin şirketleriyle şimdiye kadar imzalanan tüm silah ve yer altı zenginliklerinin araştırılması anlaşmaları iptal edilecek.
►Suriye’de yeni kurulacak rejim, Liberal İslam esaslarına uygun olacak.
: http://www.firathaberajansi.org/haber/22...Z3DiH.dpuf

AFORİZMALAR

1 İstiklal Marşı: 12 Mart 1921
İstiklal Marşı 1921 yılında, Mart ayının 12’sinde birinci TBMM ‘de kabul edildi. Türk Marşı da denilen tam 41 satır olan şiirin tek bir satırında bile Türk” sözcüğü geçmez! Türk adının anılmadığı“Türk Marşı!

Ayrıca , bu uzun şiirde bir yıldız sahiplenilir ve Tanrı’nın vaat ettiği bir vatandan söz edilir:

O benim milletimin yıldızıdır parlayacak!
O benimdir, o benim milletimindir ancak!
…..
Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın,
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın
….
Türklerin kendilerine ait ilk yazlı belgeleri olan Göktürklerin “Orhun Abideleri”, Uyguların “Sine Uşu”, Kırgızların “Manas” ve Oğuzların “Dedekorkut” destanlarında, Karahan Türklerinin “ Kutadgubiliğ”inde, İran Selçuklularının “Siyasetname”sinde, “Moğolların Gizli Tarihi”nde Türklere ait bir yıldızdan söz edilmiyor. Yine, yukarıda adları geçen Türk ve Moğollar orijinal eserlerine ve İbnül esir, Nesevi, Cüveyni, Vassaf, Raşid-ed Din (Reşidettin), Nizamülmülk, İsfizarf gibi İran-Arap-İslam kaynakları ile Marco Polo, Paulo Caprini, Wilhelm von Rubruk gibi Avrupalı tüccar veya misyoner seyyahlar (gezginler) tarafından kaleme alınmış gezi notlarına dayanılarak yazılmış olan Boris Yakovleviç Vladimirtsov’un “Moğolların İçtimai Teşkilatı”, Jean-Paul Roux’un “Moğol İmparatorluğu”, Vasili Viladimiroviç Barthold’un “ Moğol İstilasından Önce Türkistan, “Orta Asya Türk Tarihi Dersleri”, Claude Cahen’in “Osmanlılardan Önce Anadolu”, Leon Cahun’un “Asya Tarihine Giriş” adlı eserlerde de Türklerin tanrıları, tapınma ritüelleri, gelenekleri hakkında çok ayrıntılı bilgiler verildiği halde, kendilerine ait, yani sahiplendikleri, ne bir yıldızdan, ne de Hak’ın vaatlerinden söz edilliyor. Kısacası, Türklere(?) özgürlük marşını yazan büyük Türk şairi (!)“yıldız” ve Hak vaadi”ni hangi kavmin tarihinden aldı ? Yıldız , “Davut Yıldızı, Hak vaadi de bugün BOP (BİP) Eşbaşkanı’nın da katkılarıyla şekillenmeye başlayan “Arz-ı Mevut” olabilir mi?
İbrani Tanrısı Rab, ABRAM (Abraham, Avram=Hz. İbrahim: Ata) çağırarak sadece ona vatan vaat etmişti ve Nil’den Fırat’a kadar bir harita takdim etmiştir.
Tevrat’ın Tekvin kitabının 15. Bab’ında şöyle yazar:
“O günde Rab, Abraham’la ((Hz. İbrahim) ahdedip(söz verdi) dedi: Mısır ırmağından büyük ırmağa, Fırat ırmağına kadar bu diyarı, Kenileri ve Kenizzileri ve Kadmonileri ve Hittileri ve Perizzileri ve Refaları ve Amorileri ve Kenanlıları ve Girgaşileri ve Yebusileri senin zürriyetine (soyuna) verdim.” Tekvin, Bab: 16, Bölüm: 18, s: 13)
( Hz. İbrahim, İbrani ırkının atası (ceddi) saylıyor. Türkiye gizli Yahudileri arasında ya doğrudan İbrahim, Halil, İbrahim Halil, Halil brahim; ya da ata, ata-kan, ata-can, atay-ata, ata-sü, vb türevleri kullanılır. Hıristiyan toplumlarda ise Avram, Abraham, İbrahimova, Abramoviç, vb türevleri kullanılır)

2. 12 Mart 1971 darbesini yapanlar gibi, 12 Eylül 1980 darbesini yapanlar da İbrani ırkındandır:

“..her iki cunta lideri Orgenerel Memduh Tağmaç ve Orgeneral Kenan Evren, İbrani asıllıdırlar. Yakında ölen Orgenereal Nurettin Ersin de öyle idi. Oradan seçiyorlar./…/ Naim Talu , 12 Mart darbesinde Başbakan olmuştu. Darbenin başında Genelkurmaya Başkanı Orgeneral Memduh Tağmaç vardı, İbrani asllıdır. Naim, Naomi , “hoş” demek olup, İbraniler tarafından da taşınıyor. İstanbul’da son Sinegog baskınında ölene Yahudiler arasında Talu adlılar da vardı.“( Prof. Dr. Yalçın Küçük: Gizli Tarih, s: 374.)

“ 12 Mart 1971 Darbesi’nden sonraya rastlıyordu; kuskusuz Darbenin lideri Orgeneral Memduh Tağmac ve daha sonra yerine gecen ve Kıbrıs Savaşı’nda Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Semih Sancar da sabetayisttiler.( Prof. Dr. Yalçın Küçük: Tekeliyet 1, s:343.)
“Cunta reisi Memduh Tağmaçı’ın İbrani asıllı olmaları ihtimalini hayli yüksek görüyoruz. Kaldı ki, “Memduh” ismi “Yeduh” kelimesinin lisanımızdaki mübadillerinden birisi olmakla “övgü” veya “övülmüş” manasını vermektedir.”( Prof. Dr. Yalçın Küçük: Gizli Tarih, s: 109.)

“12 Mart Darbesi’nin ilk başbakanı, Turan Güneş’in akrabası, Nihat Erim ve üçüncü başbakanı bankacı Naim Talu da sabetayist ailelerden geliyorlardı; ortadaki başbakan Vanlı Ferit Melen ’in bir Kürt-Yahudi kökeni olup olmadığı araştırmaya değer görünmektedir. “(Yalçın Küçük, Tekeliyet 1, s:343.)

Sonuç: olarak;
“ İsrael’in kullanması ihtimalini göz ardı etmemek gerekiyordu, artık geriye de giderek darbelerin (12 Mart 1971, 12 Eylül 1980) realizasyonunda İsrael’i düşünmemiz daha isabetlidir” (Prof. Dr. Y. Küçük: Gizli Tarih, s:285,286.)
(Or: İsrail’in kuvveti. Türk ordusu (!)’ndan başka hiçbir orduda “OR” rütbesi yok)

3. Truman doktrini:
12 Mart 1947’de Harry Salamon Truman Doktrini ilan edilmişti.
“ İsmet Bey’li (İsmet İnönü) yılların pek de karanlık olmadığına işaret etmek istiyordum, kaldı ki, ilahiyat fakültesi ve okullarda tercihli din dersler de bu dönemdedir; bunları Truman Doktrini çerçevesinde mütalaa ediyoruz. Orta Doğu’ya giriş, bir elde ibraniyet ve diğer elde islamiyet tutmayı zorlamaktadır.”( Prof. Dr. Yalçın Küçük: Gizli Tarih, s:55.)

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ , GİZEMLİ BİR SAYI VARMIŞ:12 - BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ , GİZEMLİ BİR SAYI VARMIŞ:12 başlıklı Mektup, yazı, edebi yazı, en güzel yazı - Edebiyat Defteri
TARİHSEL SÜREÇTE GİZEMLİ BİR SAYI: 12

muhali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01 Mayıs 2015, 02:09   #2
Özel Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 22 Kasım 2014
Konular: 1
Mesajlar: 114
Aldığı Beğeni: 2
Beğendikleri: 2
Kaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

Tarihleme olayına gelirsek özel bir gün belirlenmediği sürece diğer tarihlerden bir farkı olduğunu sanmıyorum.

Kalanına gelirsek 12 tarih boyunca önemli bir sayıdır aslında sebebi de matematiksel olarak işlevselliğidir. 12 kolay pay edilir 2-3-4-6 ya bölünebilir ayrıca Sümerler ve pek çok medeniyet 6'lı sayma sistemini kullandığı için bu sistemde bize miras kalmıştır. Yani eğer 10 ay 11 ay veya 13 ay olsaydı mevsimleri belirlemek daha güç olurdu Sonrasında bu sayıya efsanelerde belirli bir kutsallık adanmıştır ama pek çok şeye kutsallık adanmıştır işe yarayan-yaradığı sanılan.

Miskin bu mesaja teşekkür etti
Kaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01 Mayıs 2015, 13:08   #3
Co Admin
Miskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 08 Eylül 2014
Konular: 58
Mesajlar: 354
Aldığı Beğeni: 20
Beğendikleri: 38
Miskin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

12.12.12 de evlenmelerden bahsedilmiş yani nedeni 12 nin öneminden çok daha başka sebebi var gibi yani 12.12.12 normal yüzlerce evlilik . Yazınız biraz da siyasi propaganda niteliği taşımış ara ara. 12, Kaos un dediği gibi bilimsel olarak kullanımı en kolay sayılardan biri. Diğer tarihlerde biraz tesadüf gibi görünüyor . bu arada 1971 de darbe değil muhtıra olmuştur. Tabi bazı kavimlerin 12 nin kutsallığına inandığı doğrudur.

__________________


Arkasındaki düşmanı hisseden; önündeki düşmanla savaşamaz.

Cengiz Han
Miskin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01 Mayıs 2015, 13:13   #4
Co Admin
Miskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 08 Eylül 2014
Konular: 58
Mesajlar: 354
Aldığı Beğeni: 20
Beğendikleri: 38
Miskin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

bir de libninin kelime manası ak mı anlamadım ilk defa duydum. Libniyi açıklar mısınız ?

__________________


Arkasındaki düşmanı hisseden; önündeki düşmanla savaşamaz.

Cengiz Han
Miskin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02 Mayıs 2015, 04:29   #5
Özel Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 22 Kasım 2014
Konular: 1
Mesajlar: 114
Aldığı Beğeni: 2
Beğendikleri: 2
Kaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

Alıntı:
H a b i B Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
12.12.12 de evlenmelerden bahsedilmiş yani nedeni 12 nin öneminden çok daha başka sebebi var gibi yani 12.12.12 normal yüzlerce evlilik . Yazınız biraz da siyasi propaganda niteliği taşımış ara ara. 12, Kaos un dediği gibi bilimsel olarak kullanımı en kolay sayılardan biri. Diğer tarihlerde biraz tesadüf gibi görünüyor . bu arada 1971 de darbe değil muhtıra olmuştur. Tabi bazı kavimlerin 12 nin kutsallığına inandığı doğrudur.
Yani böyle saçma araştırmalar yapanlar tüm bu saçma ve gereksiz işi biraz olsun bilimsel yapmak için acaba başka tarihlerle de mukayese ediyor mıdır? Elbette hayır. Sayılardan anlam arama işi astrolojiden bile gereksiz bir şey.

Güneş tutulmasından sonra deprem olur inancına sanırım evrim ağacında rastladığım bir çalışma vardı ve diğer günlerin ortalamasından pek farkı yoktu. Hatta ortalamanın azıcık altındaydı.

Yazıyı pek okumadım ama propaganda amacı varsa gereksizliğini tastiklemiş olur.

Kaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
bir, gizemli, sayi, surecte, tarihsel

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıWEZ Format +2. Şuan Saat: 07:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2021, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Tarih.gen.tr Tarih Forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Tarih.gen.tr sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Tarih.gen.tr yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve gerekli işlemler neticesinde size dönüş yapılacaktır.