Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat
   

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > İnkilap Tarihi > Kurtuluş Savaşı

Kurtuluş Savaşı Kurtuluş Savaşı, Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi, Kurtuluş Savaşı Olayları, Kurtuluş Savaşı Süreci, Kurtuluş Savaşı Dönemi, Kurtuluş Savaşı Tarih Kategorisi

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 26 Ağustos 2013, 10:48   #1
Yeni Üye
Undefeated_Anatolian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 04 Nisan 2013
Konular: 61
Mesajlar: 147
Aldığı Beğeni: 1
Beğendikleri: 0
Undefeated_Anatolian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart 26 Ağustos 1922 - Büyük Taarruz

26 Ağustos taarruzu

25 Ağustos günü taarruz hazırlıkları ile geçmişti. Afyon güneyinden itibaren Kaleciksivrisi, Erkmen, Belen, Tınaz tepeler ile Kırcaaslan, Çiğiltepe düşman tarafından tahkim edilerek tutulmuştu. Düşman tahkimatı bazı yerlerde iki hatlı olmakla beraber mevzilerin derinliği az, asıl muharebe hattının ilerisinde de muharebe ileri karakolları, ileri mevziiler bulunmadığından, keşif kolları asıl muharebe hattının yakınlarına kadar sokulabiliyorlardı. Mevzilerin önlerinde tel örgü engelleri vardı. Düşman Çiğiltepe batısındaki sarp ve yüksek dağları tutmayarak, burada 15 km lik bir açıklık bıraktıktan sonra bölgenin en yüksek noktası olan Toklusivrisi'nde bir direnek noktası meydana getirmişti. Açık bırakılan bölgedeki dar geçidin dümdüz bir süvari bölüğü ile tutulduğu, geceleri bu bölüğün geriye alındığı haber alınınca, Süvari kolordusu için bir geçiş yeri bulunmuştu. Önce belirtildiği gibi düşman mevzii Kaleciksivrisi, ERkmen, Belen, Tınaz tepelerin bulunduğu 10 kmlik sahadan yarılacaktı. Bu bölgeye bir tümen ihtiyatta olmak üzere beş tümen tahsis edildi. Topçu öncelikle bu kuvvetlerin taarruzlarını destekleyecekti. Alınan taarruz tertibi şöyleydi.
Dört tümenli 4. kolordu; Afyon güneyindeki kayalık sırtlar ile Kaleciksivrisi-Erkmen tepe hattına taarruz edecek, sıklet merkezini iki tümeni ile Erkmen tepe istikametinde bulunduracaktı. Yine 4 tümenli 1. Kolordu; birer tümeni ile Belen, Tınaz, Kırcaaslan, Çiğiltepe'ye taarruz edecekti. Süvari kolordusu; sahra toplarını, tekerli vasıtalarını bırakarak düşmanın boş bıraktığı dağ geçidinden geçip, onun gerilerine saldıracaktı. 2.kolordu; Şuhut Sandıklı bölgesinde Batı cephesi ihtiyatı, 6. tümen; Toklusivrisi karşısında, ordunun sol yanını koruyacaktı. Cepheden taarruz edecek 2. orduya gelince, bu ordu Afyon doğusunda ve kuzeyindeki düşman kuvvetlerine taarruz edecek, düşman Eskişehir doğusu ve Seyitgazi'de bulunan 3. Kolordusuna karşı da emniyet tedbirleri alacaktı.

1. ordu karşısında mevzide bulunan düşman kuvveti iki piyade tümeni ile, bir müstakil alaydan ibaretti. Bir tesadüf eseri olarak 4. kolordunun karşısına 4. Yunan tümeni, 1. kolordunun karşısında da 1. Yunan tümeni bulunuyordu. Düşmana karşı büyük bir üstünlük sağlanmış olmakla beraber, kuzeyde Eğret, İhsaniye bölgesindeki 2. Yunan kolordusu, güneyde 1. ordu karşısına getirildiği takdirde, düşman mevzilerini yarmak güç, belki de imkansız olacaktı. Düşman ise ancak bu kuvvetin bir tümenini yürüyüşe geçirmişti. Duruma göre karar verecek olan Yunan ordusu komutanı Hatzianesti, cephenin uzağında İzmir'de idi. Bu da Yunanlıların en büyük hatası idi. Hatzianesti uzakta kaldığını takdir ederek, ihtiyattaki kolordunun kullanılma yetkisini de 1. kolordu komutanı Trikopis'e vermişti. İşte Trikopis ihtiyattan bir tümeni güneye kaydırmayı bu yetkiye dayanarak yapmıştı. Ancak bu yetersiz ve yarım bir tedbirdi. Trikopis, Başkomutanın hakiki maksadını bilmiyordu. Türk taarruzu geliştikten sonra ihtiyattaki diğer iki tümenin de güneye getirilmesini başkomutandan isteyecektir.
25/26 Ağustos gecesi Türk birlikleri Yunan mevzilerine doğru ilerlediler. İleri hatlar düşman mevziilerine 400 metreye kadar yanaşarak, saat 05 00'te başlayan 05 30'da şiddetini artıran topçu ateşi himayesinde birlikler düşman mevziilerine taarruza başladılar. Saat 06 30'da 4. kolordunun 5. tümeni Kaleciksivrisine ve bunun batısındaki düşman birinci hattına girdi. 5. tümenin batısındaki 11. tümen, Yunan birinci hattı düştükten sonra ikinci hatta, 5. tümenle beraber taarruz edecekti. 1. kolordunun 23. tümeni Belentepe'ye taarruz edecekti. Ancak bu tümenin ilerlemesinde gecikme oldu.
23. tümen gece yarısı düşmana 1,5 km yaklaştığı zaman, tümen komutanı tarafından durduruldu. Eskişehir muharebesinde bir gece ilerlemesinde sağında ve solundaki tümenlerin geride kalmaları yüzünden tümeni ağır zayiata uğramıştı. Belentepe'nin önü yar olduğundan, gece ilerlemek çok zordu. Yanındaki tümenlere birer irtibat subayı gönderdi. Onlar ancak sabah yaklaşırken haber getirebildiler. 23. tümen ilerlerken, doğuda Kaleciksivrisi düşmüş, 23. tümen batısındaki 15. tümen de saat 06 55'te TInaztepe'nin ilk mevzilerini ele geçirmişti. 15. Tümenin batısında Afyon-Sandıklı yolunun iki tarafında Kırcaaslan tepesine taarruz eden 14. tümen de tepenin bir kısmını ele geçirmişti. En doğuda geniş cephe ilme Afyon istikametinde taarruz eden 8. tümenden düşman mevziine girmek beklenmiyordu. En batıda Çiğiltepe'ye taarruz eden 57. tümende kati netice yerinde değildi. Bu bakımdan kati necite yerinde ve yarma bölgesindeki 23. tümenin gecikmesi cepheyi yarmayı engelleyebilirdi. Kocatepeden bütün tümenlerin hareketlerini kontrol eden Başkomutan, telefonla tümen komutanına hareketini çabuklaştırarak bir an evvel Belentepe'yi ele geçirmesini ihtar etti. Olayı yaşayanların ifadesine göre, Atatürk'ün kayalık bir arazi üzerinde ayakta çekilen ünlü fotoğrafı 23. tümen komutanı ile görüşmek üzere muharebe merkezine giderken alınmıştır. Geç hareket eden 23. tümenin birlikleri, büyük bir süratle ilerlediler. Yapılan hücum sonunda saat 09 00'da Belentepe ele geçirildi.
Öğlene doğru 4. kolordunun Erkmen tepede düşman ikinci hattına yaptığı taarruz durduruldu. Tınaztepe'yi alan 15. tümen düşmanın karşı taarruzuna uğrayarak çekilmeye başladı. 14. tümen de Kırcaaslan tepede aldığı mevzii bırakmaya mecbur oldu. Yunanlıların kuzeyden getirilen yeni tümeni karşı taarruza geçmişti.
Süvari kolordusu, bütün gece yürüyerek Sarp dağ geçidinden birer kolda Ahır dağlarını aşmaya başladı. Taarruz başladığında yaklaşık bir tümen kadar kuvvetiyle Yunan mevziileri gerisindeki Sincanlı ovasında (Sinanpaşa) bulunuyordu. Süvari kolordusu bugün bir tümeni ile Kırka'ya ve Çiğiltepe gerisinde taarruz etti. iki tümeni ile de Düzağaç ve Balmahmut'a gitti. Başkimse'de Yunan taarruzlarını püskürttü. İzmir-Afyon demiryolunu tahrip etti, telgraf hatlarını kesti ve geceyi ovada geçirdi. Süvarilerin bu hareketleri Yunan gerilerinde şaşkınlığa sebep oldu.

2. ordu bölgesinin kuzey kanadında taarruz eden 61. tümen saat 07 00'de Kazuçuran tepesini ele geçirdi. Fakat saat 15 00'te Yunan karşı taarruzu ile geriye atıldı.
Böylece Türk komutanlığı tasavvur edildiği gibi taarruzun birinci günü düşman cephesini yaramamış oldu.
Trikopis; İhsaniye'deki 9. tümeni de demiryolu ile Afyon'a taşımaya başlamakla beraber, 2. ordu karşısından da 4 tabur kadar bir kuvvet aldı. O, bu kuvvetlerle 27 Ağustos günü duruma hakim olacağı kanısında idi. Halbuki Türk komutanlığının elinde daha dört tümen ihtiyatı vardı. Sincanlı ovasında düşman gerisine çıkan Süvari kolordusundan da 27 AĞustos günü büyük başarılar beklenebilirdi. Yunanlıların ihtiyatlarını topluca kullanmaması, onun başarı şansını azaltıyordu. Ayrıca hataları da devam ediyordu. Trikopis yeni getireceği kuvvetlerle 27 Ağustos günü duruma hakim olacağını ümit ederken, 26 Ağustos akşamı saat 18 00'de İzmir'den gelen başkomutanlık emri onu hayal kırıklığına uğrattı. Bu emirde başkomutan, 2. kolordunun 15. tümeni de emrine alarak 28 Ağustos sabahı Afyon kuzeyinden Bolvadin istikametinde karşı taarruz yapmasını, 1. kolordunun da savunmasını istiyordu. Bu hareket en geç Türk taarruzu ile beraber yapılmak şartı ile başarılı olabilirdi. Ayrıca 2. kolordunun 7. tümeni daha önce kullanılmıştı. 13. tümenin bir kısmı ile Kzuçuran tepesi takviye edilmiş, 9. tümen de trenle Afyon'a hareket etmek üzereydi. Bu durumda tümenlerin sabah taarruza başlamaları zaman açısından mümkün değildi. Taarruzu idare edecek olan 2. kolordu komutanı Digenis de taarruza 48 saat sonra başlayabileceğini bildirdi. General Trikopis taarruzdan vazgeçilmesini istedi ise de, Başkomutan Türk iradesine boyun eğmemek ve aktif hareket etmekte ısrar etti. 26 Ağustos akşamı Yunan sevk ve idaresi bir anarşiye doğru giderken, TÜrk sevk ve idaresinde durum şöyle idi;
4. kolordu, ihtiyattaki 12. tümenini Erkmen tepeye doğru yanaştırdı. İhtiyat 2. kolordunun Sandıklı'da bulunan 3. tümeni Tınaz tepeye, 15. tümenin gerisine getirildi. 23. tümenden bir kısım kuvvetin Tınaz tepe kuzeyine yaptığı taarruz neticesinde düşman karşı taarruzu durduruldu. 15. tümenin Tınaztepe'ye gece yaptığı baskın neticesinde düşman eline geçen mevziin bir kısmı geri alındı.
Birinci gün sonunda Türk ordusu cepheyi yaramadı. Ancak Yunan sevk ve idaresini tereddüte düşürdü. Tali taarruz grubu Yunan ihtiyatlarının bir kısmını üzerine çekmeye muvaffak oldu. Kaleciksivrisini, Belen, Tınaz ve Kılıçaslan tepelerinin bir kısmını ele geçirdi.
Hatzianestinin verdiği emir gerçekleşse idi Türk ordusu ikinci güne çok daha avantajlı başlayacaktı. Çünkü Yunan ordusu emir gereği karşı taarruza başlamış olsaydı, büyük kısmının gerisini, Türk ordusunun sıklet merkezi bölgesinin önüne düşürmüş olacaktı. Kuzeyden ikinci ordu, güneyden 1. ordu, batıdan da süvari kolordusunun etkisiyle kendiliğinden çember içine düşecekti. Böylece imha daha kısa sürede gerçekleşecekti. Ancak bu emri uygulayamadılar.

certyle ve SimHa bu mesaja teşekkür etti
__________________
Ben yol sormayı sevmem, bu sinirime dokunur. Yolu yollara sordum ve onları böyle denedim..
"Friedrich Nietzsche"
Undefeated_Anatolian isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
1922, ağustos, agustos, buyuk, büyük, taarruz

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıWEZ Format +2. Şuan Saat: 03:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2020, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Tarih.gen.tr Tarih Forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Tarih.gen.tr sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Tarih.gen.tr yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve gerekli işlemler neticesinde size dönüş yapılacaktır.