Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Moğollar ve Moğol Devletleri > Moğolların Kültür ve Medeniyetleri

Moğolların Kültür ve Medeniyetleri Moğolların kültür ve medeniyetleri, askeri, siyasi, ekonomik, idari yapısı hakkında bilgi bulabileceğiniz moğol tarih bölümü

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 02 Eylül 2013, 01:46   #11
Yeni Üye
khaluphes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 0
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
khaluphes isimli Üye şimdilik offline konumundadır

her iki millette aynı kökene dayanır. Hunlardan sonra iki kavim coğrafi olarak da ayrılmıştır. Bu ayrılık dile de yansımış. Günümüzde Moğol olarak bildiğimiz kabileler Mançurya bölgesine kovulmuşlar ancak Uygurların MS. 9 yy da yıkılmaların dan sonra bölgede oluşan siyasi istikrarsızlık yüzünden Türkler tarafından terk edilen Moğolistan'a yerleşmişlerdir. Her ne kadar kültürler benzese de Türk medeniyetine göre az gelişmiştir, bunu uzun bir süre pek uzak olmasa da ayrı coğrafyalar içerisinde yaşamalarına bağlayabiliriz. Ayrıca şuna açıklık getirmeliyiz. Moğol ismi Cengiz Han'ın kendi ulusuna koyduğu bir isimdi.
Cengiz Han'ın Moğolları köken olarak tam Türk tabirini kullanamayız ancak kurduğu devlet tamamen Türk teşkilatlanmasının kopyasıdır. Yani Moğol İmparatorluğu Bozkırlarda kurulan son Türk ve Turan Devletidir.

khaluphes isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08 Eylül 2014, 23:07   #12
Co Admin
Miskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 51
Aldığı Beğeni: 6
Beğendikleri: 6
Miskin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart Moğollar

Ben okuduğum kaynakların hemen hemen hepsinde moğolların türk olmadığını okudum.Sadece Cengiz Han hakkında tartışmalar var.Moğollar türk kabul edilseydi herhalde 16 büyük türk devletinin içinde en başta olurdu.Timur ise tatar türküdür Cengiz soyundan gelen biriyle evlenmiş ama devletini hükümdar vasfıyla değil emir rütbesiyle yönetebilmiştir. Ben adım Cengizhan ilk yorumumu bu kısma yazmak istedim teşekkür ederim.

Arkasındaki düşmanı hisseden; önündeki düşmanla savaşamaz.

Cengiz Han
Miskin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02 Aralık 2014, 10:57   #13
Özel Üye

Konular: 1
Kaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Moğollar ve Türkler ayrı iki millettirler. Ancak muhtemelen Türklere kökeni en yakın millettir hatta muhtemelen dememe gerek yok bu çok açık. Dil, eski din, gelenek ve anlayış bir birine çok benzer. Moğol ve Türk dilinin de aynı kökene sahip olduğuda gayet açıktır. Altaik kavimlerdendir her iki millette.

İki millette pek çok boya sahiptir kabile kabile parça parça ayrı yaşarlar bu kabilelerin bir birlerinden farklılıkları vardır. Bazen bir kabileyi Moğol veya Türk olarak adlandırmak zor olabilir. Mesela Timur'un mensup olduğu Barlas kabilesi buna dahildir Türk veya Moğol kökenli olduğu tartışmalıdır.

Şahsi kanaatim Türk-Moğol ayrımı Mete ile başlar ve Tung-hu konfederasyonuna bağlı olan kabilelerin torunları çoğunlukla Moğol, Hiung-nulara mensup olan kabilelerin torunları çoğunlukla Türk'tür. Çoğunlukla diyorum çünkü ayrım keskin bir çizgiye bağlı olmadığı için sık sık geçişler yaşanabilir.

Buna Cengiz Han'ın başkenti gene Ötüken'e kurması ordularını ondalık sisteme göre düzenlemesi ve Türk boylarının Cengiz Han'a savaşsız katılmasını örnek olarak gösterebiliriz. Savaşsız katıldılar çünkü Cengiz Han'ı herhangi bir Türk hanından farklı görmüyorlardı.

Miskin bu mesaja teşekkür etti
Kaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02 Aralık 2014, 11:37   #14
Co Admin

Yazınız çok güzel fazlasıyla katılıyorum coğrafi , kültürel ,dini yakınlık , birbirinin çok karışmasına sebep olmuştur . Hatta moğol nüfusu türk nüfusundan daha azdır. Bu yüzden de Cengiz Hanın ordularının çekirdeğinde moğoldan çok türk vardır. Bir de bildiğim kadarıyla yanlışınızı düzeltmek istiyorum. Cengiz Han ın başkenti karakurumdu. Ötüken değil.

Cengiz Han

Konu Miskin tarafından (02 Aralık 2014 Saat 11:48 ) değiştirilmiştir.
Alt 02 Aralık 2014, 11:52   #15
Özel Üye

Alıntı:
H a b i B Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazınız çok güzel ama Cengiz Han ın başkenti karakurumdu. Ötüken değil.
Teşekkürler.

Karakurum ile Ötüken aynı yer olarak geçer. En azından benim okuduğum tüm tarih kitaplarında aynıdır. Aksini söyleyen bir kaynağa da rastlamadım. Orası Orta Asya'da kurulan hemen hemen tüm güçlü Gök Tengri inancına bağlı ulusların başkenti olmuştur.

Alt 02 Aralık 2014, 12:02   #16
Co Admin

Hunlar ve göktürklerin başkenti ötükendi. Uygurlar karabalgasuna son dönemlerinde karakuruma taşıdı diye okumuştum. Birde hunlar ve göktürkler için ötüken başkent denirken mogollar için niye karakurum denilmiştir ? Bilgilendirirseniz sevinirim bende tarih kitapları okurum ama bi uzman değilm tabi.

Cengiz Han
Alt 02 Aralık 2014, 14:08   #17
Özel Üye

Alıntı:
H a b i B Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hunlar ve göktürklerin başkenti ötükendi. Uygurlar karabalgasuna son dönemlerinde karakuruma taşıdı diye okumuştum. Birde hunlar ve göktürkler için ötüken başkent denirken mogollar için niye karakurum denilmiştir ? Bilgilendirirseniz sevinirim bende tarih kitapları okurum ama bi uzman değilm tabi.
Kesin bir bilgim yok Uygurlarla ilgili lakin Buda ve Mani dinine geçişten dolayı başkent değişmiş olabilir. Benim bildiğim sonradan Karabalgasun'a geçiyorlar.

Ötüken bir kent değil bölge tasvirlerde genelde kutsal orman olarak geçer. Karakurum ise sonradan kurulmuş bir şehir adıdır. İlişkileri Mekke ve Kabe gibi az çok. Ancak Kabe'nin şehrin dışında olduğunu düşün.

Şunu da belirteyim noktasal olarak Ötüken'in yeri hakkında bir görüş birliği yok. Lakin Karakurum cıvarlarında olduğuna dair görüşler mevcut. Mesela Karakurum Moğollar gelmeden önce öyle merkez edinilmeye değer büyüklükte değildi lakin Moğollar burayı geliştirerek merkez edindiler. Ancak Cengizhan ve kabilesinin yurdu bu bölge değildi epey doğudaydı orayı merkez edinmedi. Cengiz Han Karakurum'u kutsallıktan dolayı merkez yaptı. Bu yüzden Ötükenle anı yer olma olasılığı çok yüksek. Her büyük devletin merkezi bu dolaylardadır Orta Asya'da ki.

Konu Kaos tarafından (02 Aralık 2014 Saat 14:13 ) değiştirilmiştir.
Alt 02 Aralık 2014, 14:41   #18
Co Admin

Evet ötüken i daha çok bende bölge adı gibi bahsedilirken okudm. Ayriyetten ötüken ormanlarından bahsedilir. Dediğiniz şekillerde de olabilir yani teşekkür ederim.

Cengiz Han
Alt 05 Şubat 2015, 10:39   #19
Yeni Üye
Sungur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 10
Sungur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Moğollar Türk'tür. Hunlar, Göktürkler ne ise Moğollar da odur. Benim asıl kızdığım bazı tarihçilerin çıkıp Moğolları Türklükten çıkarıp, Türklükle hiç ilgisi olmayan Sümerleri, Hititleri, Truvalıları Türk yapması. Bunların hepsi Yunan. Büyük İskender'de dahil.

Sungur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05 Şubat 2015, 11:42   #20
Co Admin

İskender makedon dur. Yunan pek değil. Moğol meselesini de tartışmaktan yoruldum. Yine de moğollarla türkerin bağı sadece kültürel anlamdadır benim görüsüm.

Cengiz Han

Etiketler
moğollar, mogollar, mudur, mıdır, turk, türk

« - | - »
Seçenekler
Stil