Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Osmanlı Tarihi > Osmanlı Dağılma Dönemi

Osmanlı Dağılma Dönemi Osmanlı Dağılma Dönemi Siyasi, Sosyal ve Askeri Gelişmeleri.

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 14 Ekim 2013, 13:12   #1
Yeni Üye

Konular: 1
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
tolga93 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart saltanatın kaldırılması gazeteler

merhaba arkadaşlar saltanatın kaldırılması ile ilgili bir gazetede haber bulamadım.eski bir kitapta hakimi milliyenin 3 kasım 1922 de ki haberi duyuruşunu gördüm ancak internette yok.
gazetenin arşivlerini buldum ancak eski yazı bilmediğimden okuyamadım lütfen bana yardımcı olun tezim için çok lazım
bu da gazetenin arşivi
Ankara Üniversitesi Gazeteler Veritabanı

tolga93 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14 Ekim 2013, 18:13   #2
Genel Türk Tarihçisi
Uldız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 120
Aldığı Beğeni: 9
Uldız isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Takvim-i Vekayi hanedanın çıkardığı resmi gazete olduğundan sosyal alandaki olayları yazar genelde ve pdflere baktığımda da İstanbuldaki polis amirliğinden falan bahseden bir haber gördüm saltanatın kaldırılmasına dair bir ibare göremedim (ki varsa söyleyin arkadaşlar göremediysem) hem bu gazete 4 kasım 1922'de yayımı durduruluyor ama Hakimiyet-i Milliye gazetesinin Saltanatın Kaldırılması ile paralel şu haberi işini görür diye umuyorum;

Hâkimiyet-i Milliye Gazetesi-4 Kasım 1922-Nr: 652

Babıâli Kabinesi İstifa Eylemiş ve Sevgili İstanbul Türkiye Büyük Millet Meclisi Namına İdare Edilmeye Başlanmıştır
Dün İstanbul belediyeleri, meclis idaresi, jandarma ve merkez kumandanlıkları, polis müdüriyeti, istinaf müdde-i umumiliği, icra memurluğu, cinayet mahkemesi, Refet Paşa hazretlerine müracaat etmişler ve müşarünileyh kendilerine Büyük Millet Meclisi Hükümeti namına idare-i umur eylemelerini bildirmiştir. Müttefekeyn generalleri beyan-ı tebrikat ediyorlar

Son Dakikanın Mesud Haberleri

En nihayet İstanbul da Türk milletinin bizzat tesis eylediği idare-i meşrua-i milliyeye kavuştu

Kasım nüshamızda Büyük Millet Meclisi tarafından ittihaz olunan kararın İstanbul’da ne mühim bir tesir icra eylediğini haber vermiş ve birçok müessesat-ı resmiyenin Babıâli kabinesinin istifasını bile beklemeksizin kendisinden irtibatlarını keserek Büyük Millet Meclisi Hükümeti’nden talimat talep eylediğini yazmıştık. Dün gece saat dokuzdan sonra daha mesud haberler gelmiş ve Refet Paşa hazretleri İstanbul’umuzun da en nihayet hükümet-i meşrua-i milliyesine iltihak eylediğini bildirmiştir. Paşa hazretlerinin bu telgrafı hükümetimiz tarafından gazetelere tebliğ edildiğinden aynen kar’ilerimize arz ve tebşir ediyoruz:
Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ve Başkumandan namına Trakya’yı teslime memur Mirliva Refet Paşa hazretlerinden Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi Başkumandan Mustafa Kemal Paşa hazretlerine 4.11.38 tarih ve saat 6,15(ten) sonra işaretli telgraf name
1-İstanbul kabinesi bugün saat dört(ten) sonrada istifa etmiştir.
2- Türkiye Büyük Millet Meclisi namına idare-i umur için benden talimat talep eden İstanbul belediye, meclis idare heyetleriyle jandarma ve merkez kumandanlıklarına, polis müdüriyetine, istinaf müdde-i umumiliğine, icra memurluğuna ve cinayet mahkemesine 4.11.38 zevalden itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti namına ifay-ı vazife eylemeleri hakkında tebligatta bulunduğumu yalnız bu babda hükümetten hiçbir talimat almamış olduğumu mamafih Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bir azası ve Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetinin İstanbul’a en yakın bir mıntıkaya memur-u fevkalade-i mümessili sıfatıyla ve tamamen şahsi olarak böyle bir tebligatta bulunmaya mecburiyet his ettiğimi binaenaleyh bugün zevalden itibaren esasen hükümetimce tanınmamış bulunan İstanbul hükümeti usul-ü idaresi yerine Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti idaresinin icray-ı hükümete başlamış bulunduğunu bugün 4.11.387 saat 4(ten) sonra da generaller içtimaında kendilerine resmen beyan eyledim.
3-Generaller müttefikan izhar-ı memnuniyet ettikleri gibi İngiliz Generali Harington bu tarz keyfiyetin mahiyet-i siyasiyesi dolayısıyla komiserlere ve hükümetine arz-ı malumat eylemek kaydıyla beyan-ı memnuniyet eyledi. İstanbul tarz-ı idaresi teferruatı hakkındaki suale cevaben ancak Ankara’dan alınacak talimattan sonra görüşülebileceğini ve bu hususta da Mudanya Mütarekenamesi’ne istinaden tamamen anlaşabileceğimizi ilave eyledim. Bugünkü generaller içtimaı mezkuresi tafsilatını ayrıca arz edeceğim.
4-İstanbul halkı, Türkiye Büyük Milet Meclisi Hükümeti idaresine bilfiil intikalden dolayı sürurlar içindedir. Bu tarihi geceyi tesi’den fener alayları tertib ediliyor.
5-Padişahın yarın istifa edeceği söyleniyor.

certyle bu mesaja teşekkür etti

Konu Uldız tarafından (14 Ekim 2013 Saat 18:16 ) değiştirilmiştir.
Uldız isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14 Ekim 2013, 19:17   #3
Yeni Üye

Konular: 1
tolga93 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Allah razı olsun ya ne kadar teşekkür etsem azdır sana aradıgım tam da buydu çok çok sagol

Uldız bu mesaja teşekkür etti
tolga93 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14 Ekim 2013, 19:59   #4
Genel Türk Tarihçisi
Uldız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 120
Aldığı Beğeni: 9
Uldız isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alıntı:
tolga93 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah razı olsun ya ne kadar teşekkür etsem azdır sana aradıgım tam da buydu çok çok sagol

rica ederim ne demek

Uldız isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19 Ekim 2013, 19:24   #5
Super Moderator
certyle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 166
Aldığı Beğeni: 3
certyle isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sağ olasın Uldız güzel paylaşım...

Uldız bu mesaja teşekkür etti
Alt 28 Ekim 2013, 17:08   #6
Moderator
burhanozen29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 118
burhanozen29 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Saltanatın ve hilafetin kaldırılması hakkında meclis tutanaklarını okuyabilirsiniz. Çok güzel ve önemli yorumlar var, neden gerekli olduğunu meclis üyeleri çok güzel açıklamış zaten.

Etiketler
gazeteler, kaldirilmasi, kaldırılması, saltanatin, saltanatın

Seçenekler
Stil