Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı

Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı (https://www.tarih.gen.tr/forum/)
-   Osmanlı Duraklama Dönemi (https://www.tarih.gen.tr/forum/osmanli-duraklama-donemi/)
-   -   sıkça sorulan sorular - osmanlı tarihi (https://www.tarih.gen.tr/forum/osmanli-duraklama-donemi/10112-sikca-sorulan-sorular-osmanli-tarihi.html)

Ulantarih 20 Mart 2020 22:27

sıkça sorulan sorular - osmanlı tarihi
 
Kpss tarih çalışıyorum ve kaynaktan kaynağa farklılık gösteren bilgiler görüyorum, doğru bildiğim bir şeyin yanlış(!) olduğunu öğreniyorum. kafam çok karıştı. aramızda tarih okuyan veya tarih öğretmeni vardır muhakkak. bazı sorularım olacak, cevaplar için teşekkürler.

1. ilk osmanlı kaptan-ı deryası kimdir? Hangi padişah döneminde atanmıştır? (saruca diyen var, karamürsel paşa diyen var.)
2. Osmanlı'da İlk kez "sultan" ünvanı kullanan padişah kimdir? (Halil inalcık orhan bey diyormuş, meb kaynaklarında I. murat sanırım)
3. Osmanlı'da ordu başında sefere çıkan son padişah kimdir?( 3. Mehmet diyen kaynak var, 2. Mustafa diyen kaynaklar var)

Şimdilik bunlar. Böyle ikilemlere düşmem beni çol yoruyor, odaklanamıyorum. Bir el atın.

Miskin 21 Mart 2020 18:57

1- Bildiğim kadarıyla Saruca Paşa ilk kaptan-ı deryadır. Karamürsel Paşa Karesioğullarıyla gelmiş amirallerden biridir ama o dönemde Kaptan-ı Deryalık yoktu. (Halil İnalcık ne diyor ona bakmak lazım.) Tabi Karamürsel'in rütbesi Kaptan-ı Derya olarak tespit edilmişse bilemiyorum. :)

2- Sultan ünvanını kullanan ilk padişah Halil İnalcık'a göre de benim öğrendiğim kadarıyla da Orhan Gazi'dir. MEB'in ne dediğini bilmiyorum.

3- Ordu başında sefere çıkan son padişahın III. Mehmed olması mümkün değil. Çünkü ondan sonra ordunun başında sefere çıkan padişahlar olmuştur. (Örn. IV. Murad) Bu sebeple ilk şıkkı eliyoruz. Yani ordunun başında sefere çıkan son padişah II. Mustafa'dır.


WEZ Format +2. Şuan Saat: 21:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2021, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0