Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat
   

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Osmanlı Tarihi > Osmanlı Hanedanlığı

Osmanlı Hanedanlığı Osmanlı Padişahları, Anneleri, Çocuk ve Eşleri..

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 25 Kasım 2012, 16:13   #1
Yeni Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 25 Kasım 2012
Konular: 1
Mesajlar: 1
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
kanahil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Post Balkanlardaki Osmanlı Eserleri

Arnavutluk
1-Muardiye Camii: Muradiye Camiiİkinci Sultan Murat, Varna’da Haçlı ordularını yenince Edirne’ye dönüşte bir şükür ifadesi olarak bu camiyi yaptırdı.


Hicri 839 (1435) senesinin 10 Muharrem günü ibadete açıldıOrhan Beyin Bursa’da yaptırdığı cami örnek alınmıştır Kalemkar işçiliği ve çinileri ile gerçek bir şaheserdir Çinili ilk minaresi 1572 depreminde yıkılmış ve 1754’te Birinci Mahmut çinisiz bugünkü tek şerefeli minareyi yaptırmıştır Caminin iki büyük kubbesinin arasında bulunan kemer kalem işlemeleriyle, duvarlar çiçek motifli çinilerle süslüdür.

2-Bekarlar Camii:Arnavutlukta bir Osmanlı camisidir.3-Mangalam Mahallesi:Bekarlar camiinin yanında bir mahalledir.4-Halvetiye Tekkesi: Halvetiye Tarikatının bu adla isimlendirilmesinin sebebi ne olursa olsun, bir Osmanlı mutasavvıfı olan Niyazi-i Mısn (ö.1105/1694)'nin tarikat isimlerini birer izafet olarak görmesi oldukça ilginç ve önemlidir.Halveti Tarikatı tarafından yapılmıştır.5-İskodra Köprüsü:Arnavutlukta bir Osmanlı körüsüdür.Tek halkası vardır.6-Ethem Bey Camii: 18.yüzyılda Tiran valisi Ethem Bey tarafından yaptırılmıştır. Ülkede komünizm yıllarında Camiiler bir bir yıkılırken bu küçük ancak tarihi Ethem Bey camiine dokunulmamıştır. .Camii,1990 yılına kadar müze olarak kullanılıyordu.Caminin içinde Ethem Bey'in ve eşinin mezarları bulunmaktadır.
Bosna Hersek
1-Yeni Camii: Karşısında 1 kilise vardır.Osmanlının Bosna Hersekteki bir camisidir.Bir Minaresi vardır.
2-Tekke Camii:Hakkında fazla bilgi yoktur.Bir Bosna Hersek Camiidir.3-Mostar Köprüsü: Mostar Köprüsü, (Boşnakça: Stari Most) Bosna-Hersek'in Mostar şehrinden geçen, Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilen köprü. Mimar Hayreddin, köprü için 456 kalıp taş kullandı. Köprü, çevresindeki kente adını da verdi. Mostar, Hersek bölgesinin ana kenti oldu. Neretva Nehri'nden 24 metre yüksekte 30 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde olan Mostar Köprüsü, dönemine göre gelişmiş bir teknolojiyle inşa edildi. Köprü, inşa edildikten sonra yakınındaki şehre ismini verdi.Yıkılıp tekrar inşa edilmiştir.


4-Gazi Hüsrev Bey Camii: Gazi Hüsrev Bey Camii, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın kalbi sayılan Başçarşı'da yer almaktadır. Bey Camii olarak da bilinir. Osmanlı mimarisinin en göze çarpan eserlerinden biri olup, Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından 1531 yılında Mimar Sinan'a inşa ettirilmiştir.Bosna Savaşı sırasında Saraybosna'da yer alan tüm kültürel ve dinî eserleri ortadan kaldırmayı amaçlamış bulunan Sırp ordusunun başlıca hedeflerinden haline gelmiştir. 1996 yılında dış yardımlarla tamir edilmiş olmakla beraber, Suudi Arabistan tarafından sağlanan malî desteğin etkisiyle aslına sadık bir şekilde Osmanlı mimarisine uygun biçimde restore edilmiştir.Gazi Hüsrev Bey, 1531 ve 1534 yılları arasında aynı camiden Suriye'nin Halep şehrinde de yaptırmıştır.
5-Gazi Hüsrev Bey Hanı:Gazi Hüsrev Bey için yaptırılan bir yapıttır.Bosna Hersekte yer alır.

6-Başçarşı Camii: Başçarşı, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın merkezinde yer alan ve 16. yüzyılda kurulmuş bulunan meşhur Osmanlı çarşısında bir camiidir.7-Süleyman Paşa Camii: Beylerbeyi Süleyman Paşa için yapılmıştır.


Bulgaristan
1-Hacı Veysel Camii:Hakkında tam olarak bir bilgi bulunmamaktadır.Bulgaristan camiisidir.


2-Cebel Camii: Türklerin Kırcali bölgesine gelişleri 1360 senesini bulur.Büyük göç Anadoludan 1600 lü yılara kadar devam eder Cebel camisinin yapım tarihise 1610 senesidir.
3-Mustafa Paşa Köprüsü: Mustafa Paşa Köprüsü 16 yüzyıl Osmanlı mimarisi ile kemer şeklinde inşa edilmiş bir taş köprüdür. Köprü, bugün Bulgaristan sınırları içerisinde kalan Svilengrad'da Meriç nehri üzerine inşa edilmiştir. Mimar Sinan'ın önemli eserlerinden biri olan köprü 1529 yılında tamamlanmış, 1766'daki su taşkınlarıyla zarar görse de 1809 yılında yeniden inşa edilmiştir. 20 kemerden oluşan köprü 300 m uzunluğunda ve 6 m genişliğindedir. Günümüzde Svilengrad şehrinin simgesi haline gelmiştir.
4-Saat Camii:Hakkında Bilgi Bulunamamaktadır.5-Hüdavendigar Camii: Hüdavendigâr Cami olarak ta bilinir Bulgaristanın Filibe (Plovdif-Пловдив) ilinde bulunur Sultan I. Murad (1369-1389) dönemi yapısıdır. Cami Filibe, şehir merkezine Osmanlı İmparatorluğunun sembolü olacak şekilde 1363-1364 yılları arasında şehir meydanına inşa edilmiştir. Literetürler Hüdavendigâr cami olarak geçmiştir.6-İbrahim Paşa Camii: İbrahim Paşa Camii, Balkanlarda Osmanlılar'a ait ayakta kalmış en büyük sanat eseridir. Bulgaristan'ın Deliorman kesiminde, Razgrad'da bulunur. UNESCO kataloğunda kayıtlı olan cami, Balkanlar'daki üçüncü en büyük camidir.7-Seyyid Mustafa Paşa Camii:Hakkında genel bir bilgi yoktur.

8-Kurşunlu Camii:, Şebinkarahisar İlçesi Taş Mahallesi Kurşunlu Semtinde yer alır.Caminin Harime giriş kapısında ki kemer dilimlerinde bulunan 4 satırdan ibaret inşa kitabesine göre Kurşunlu Camii inşası 5 yıl sürmüş ve 1586 yılında yapımı tamamlanmıştır.

Yunanistan
1-Fethiye Camii: Caminin yapım tarihini açık olarak gösteren bir belge yoktur. Sadece 1206 (1791-92) tarihli bir tamir hüccetinden onarıldığı öğrenilmektedir.
Bu hüccet ayrıca caminin Fâtih Sultan Mehmed vakfından olduğunu da bildirir.
2-Mustafa Ağa Medresesi: Taksim Hastanesi karşısında bulunan caminin Medresesidir, sirkeci Mustafa Ağa ve hanımı Hatice Hatun tarafından 18 yüz yılda yaptırılmıştır


3-Mustafa Ağa Camii: Taksim Hastanesi karşısında bulunan cami, sirkeci Mustafa Ağa ve hanımı Hatice Hatun tarafından 18 yüz yılda yaptırılmıştır

4-İbrahim Baba Türbesi:Şuan Farecikte Harabe halde bir Türbedir.5-Hamidiye Köprüsü: Hamidiye Köprüsü, İskeçe-Şahin Yolu’nun üçüncü kilometresinde İskeçe’nin kuzeyindeki Samakov çayı üstünde kuruludur.


Makedonya
1-Alaca Camii: Alaca Cami, Makedonya’nın Kalkandelen şehrinde, bu şehirde akan Pena Nehri yakınında yer alır. Cami,1438 yılında yapılmış, 1833 yılında Abdürrahman Paşa tarafından onartılmıştır.[1] İnce işlemeli, görüntüsüyle de ihtişamı olan bir cami örneğidir. Adı da mimari yapısındaki alacalıktan, renklilikten kaynaklanır.
Alaca Cami, 1438 yılında yapılmıştır. Caminin mimarı İshak Bey’dir.[2] Dönem camilerinin çoğu bir sultan, bey, paşa veya bir makam sahibi kişinin mali desteği ile yapılırken, Alaca Cami Kalkandelenli iki kız kardeşin mali desteği ile yapılmıştır.
2-Harabati Baba Tekkesi:Harabati Baba Tekkesi, Makedonya'nın kuzeybatısında bulunan Kalkandelen şehrinde yer alır. Şehrin bir kenarında konumlanan bu dinî külliyenin içinde birçok yapı, bahçe bulunur. Duvarlarla çevrili tekke külliyesinin büyük ve gösterişli bir giriş kapısı vardır. Kapısı üzerinde kule bulunur.


3-Keçi Köprüsü:Hakkında bilgi bulunamamaktadır.
4-Serena Camii:Hakkında bilgi bulunamamaktadır.


5-Yahya Paşa Camii:
16. yüzyılın hemen başlarında yaptırılan Yahya Paşa camii Osmanlı idaresinin zirve dönemlerine rastlamaktadır.
1492 yılında inşa edilen Mustafa Paşa camii, bu topraklardaki Türk mimarisinin ne kadar yüksek bir aşamaya ulaştığını gözler önüne seren en güzel örneklerden biridir.
1503 ylında Üsküp’te daha bir muazzam kubbeli cami inşa edildi. Sultan II Beyazit’in damadı Yahya Paşa Balkanların o zamana kadar en yüksek minareli camiini inşa ederek, 16. yüzyılın başında meydana gelen Türk İslam eserlerine damgasını vurdu.


Yugoslavya-Sırbistan


1-Belgrad kalesi:
M.S. 85 yılında Romalılar Belgrad’da ilk taştan kaleyi inşa etmişlerdir. Kalenin Romalılardan kalan kalıntıları hala mevcuttur. Bu kale, geçtiğimiz ikibin yıl boyunca, Belgrad’ın yöneticileri değiştikçe birçok kez yapılmış ve yıkılmıştır. Kale’nin son sahipleri Avusturyalılar ve Osmanlılar olmuştur.


2-Bayraklı Camii:
Bayraklı Camiinin kim tarafından ve hangi tarihte inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda araştırmacıların çeşitli görüşleri bulunmaktadır.
Kare planlı olarak inşa edilen cami 10,2 m.'lik bir kubbe ile örtülüdür. Caminin kesme taştan inşa edilen sade bir minaresi vardır.3-Tepedelenli Türbesi:
Hakkında bilgi bulunamamaktadır.
NOT: Bunlar başlıca eserlerdir bunun dışında Balkanlarda yüzlerce Osmanlı eseri vardır.
Resimleri bulmakta size kaldı

Tarih, jeli, ayşe gül ve 13 diğerleri bu mesaja teşekkür etti
kanahil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26 Kasım 2012, 16:25   #2
Yeni Üye
selcukbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 28 Ağustos 2012
Konular: 64
Mesajlar: 378
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
selcukbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

Şahsen bu sıraladıklarınızı utanç abidesi olarak görüyorum.

selcukbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26 Kasım 2012, 16:32   #3
Moderator
burhanozen29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25 Ağustos 2012
Bulunduğu yer: Bursa
Konular: 118
Mesajlar: 606
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
burhanozen29 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

Alıntı:
selcukbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şahsen bu sıraladıklarınızı utanç abidesi olarak görüyorum.
Nedenini açıklarsan sevinirim.

__________________
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. M.K.ATATÜRK
burhanozen29 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26 Kasım 2012, 17:29   #4
Yeni Üye
Hüseyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16 Ağustos 2012
Bulunduğu yer: İstanbul
Konular: 103
Mesajlar: 324
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Hüseyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

Alıntı:
burhanozen29 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Nedenini açıklarsan sevinirim.
evet neden ?

büşramm bu mesaja teşekkür etti
__________________
[CENTER][SIZE="5"][FONT="Impact"]☪ Belki Yılızlara ulaşamazsınız ama onlara bakarak yönünüzü tayin edebilirsiniz ☪[/FONT][/SIZE][/CENTER]
Hüseyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26 Kasım 2012, 18:40   #5
Yeni Üye
selcukbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 28 Ağustos 2012
Konular: 64
Mesajlar: 378
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
selcukbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

Balkanlardaki eserlerin onda birinin Anadolu'da olmaması yeterli mi?

certyle ve burhanozen29 bu mesaja teşekkür etti
selcukbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26 Kasım 2012, 21:57   #6
Super Moderator
certyle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 21 Ocak 2012
Bulunduğu yer: Ankara
Konular: 166
Mesajlar: 567
Aldığı Beğeni: 3
Beğendikleri: 0
certyle isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

şu aşikardır ki Osmanlı Türklük için ve Anadolu için çalışmamıştır.Osmanlı;kültürünün büyük bir kısmını ortadoğu da arap ve farslardan almış ve gözleri sadece batıyı görmüştür...

Hüseyin, burhanozen29, selcukbey ve 1 diğerleri bu mesaja teşekkür etti
__________________
certyle isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27 Kasım 2012, 09:56   #7
Yeni Üye
selcukbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 28 Ağustos 2012
Konular: 64
Mesajlar: 378
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
selcukbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

Alıntı:
certyle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
şu aşikardır ki Osmanlı Türklük için ve Anadolu için çalışmamıştır.Osmanlı;kültürünün büyük bir kısmını ortadoğu da arap ve farslardan almış ve gözleri sadece batıyı görmüştür...
Kesinlikle.

selcukbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26 Şubat 2013, 19:36   #8
Yeni Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 26 Şubat 2013
Konular: 0
Mesajlar: 1
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
sema bulut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

Bende lise öğrencisiyim ve bu proje ödevimdi sağol

Tarih bu mesaja teşekkür etti
sema bulut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Mart 2013, 20:43   #9
Yeni Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 18 Mart 2013
Konular: 0
Mesajlar: 1
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
tarihçi2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

bu benim tarih proje ödev konum çok yardımcı oldunuz ama resimlerini de bilenler varsa paylaşabilirler mi?
gerçekten çok acil nisan ayında ödevi teslim edeceğim ve albüm hazırlamalıyım. yardımcı olmak isteyenler mesaj atabilirler.

tarihçi2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Mart 2013, 22:44   #10
Founder
Tarih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 10 Nisan 2010
Bulunduğu yer: Olympus
Konular: 920
Mesajlar: 1.416
Aldığı Beğeni: 8
Beğendikleri: 32
Tarih isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

Alıntı:
tarihçi2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu benim tarih proje ödev konum çok yardımcı oldunuz ama resimlerini de bilenler varsa paylaşabilirler mi?
gerçekten çok acil nisan ayında ödevi teslim edeceğim ve albüm hazırlamalıyım. yardımcı olmak isteyenler mesaj atabilirler.
Konuda geçen eserlerle ilgili resimleri bulabildiğim kadarıyla ilk mesaja ekledim.

osmanlı9 ve EsmaTugla bu mesaja teşekkür etti
__________________
"Başlarken her şeyiyim onun şeyhi ve dervişi,
Biterken kanlı bıçaklı katili..."

-
Tarih isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
balkanlardaki, eserleri, osmanli, osmanlı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıWEZ Format +2. Şuan Saat: 21:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2021, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Tarih.gen.tr Tarih Forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Tarih.gen.tr sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Tarih.gen.tr yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve gerekli işlemler neticesinde size dönüş yapılacaktır.