Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat
   

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Osmanlı Tarihi > Osmanlı Kuruluş Dönemi

Osmanlı Kuruluş Dönemi Kuruluş Dönemi Siyasi, Sosyal ve Askeri Gelişmeler.

Like Tree1Teşekkürler;
  • 2 Post By aysemm

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 22 Ocak 2012, 22:15   #1
Yeni Üye
aysemm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 20 Ocak 2012
Bulunduğu yer: Ankara
Konular: 19
Mesajlar: 29
Aldığı Beğeni: 1
Beğendikleri: 0
aysemm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart Osmanlı Devleti nin Ortaya Çıkışı


OSMANLI DEVLETİNİN ORTAYA ÇIKIŞI

Osmanlılar;13.yy da Osman beyin büyük babası Süleyman Şah ın Cengiz Han ın istilaları sırasında doğudan batıya yönelen aşiretinin göç etmesinde itibaren tarih sahnesinde belirir.
moğol saldırıları sonucunda Oğuz Türklerinin kayı boyundan Kayaalp in oğlu Süleyman Şah 1223 yılında,Horasan dan 50.000 kişi ile,Erzincan ve Ahlat yakınlarına gelerek,yerleşti.. Yedi yıl sonra Cengiz öldü.Süleyman Şah ın boyu Fırat yatağını izleyerek Halep üzerinden ana yurduna dönmek istedi. Ancak Cabar kalesi dolaylarına vardıklarında süleyman şah,boyununbaşında ırmağı geçerken atı ile birlikte dalgalar arasına düşerek öldü. bu olay onun emri altında birleşmiş olan ailenin dağılmasına yol açtı. bir kısım Suriyede kaldı,bir kısım Küçük Asyaya gitti.
süleyman şahın dört oğlundan Sungurtekin ve Gündoğdu horasan a döndü. Dündar ve Ertuğrul,400 aile ile doğuda Erzurum ufkunu sınırlayan yüksek dağların çevirdiği sürmeli çukur havzasına vardılar.bunlardan bir başka bölük de pasin ovasına yerleşti.
yerleşmek için bir yurt aramak üzere Dündar ile Ertuğrul batıya yöneldiler. yolda iki savaşan orduya rastladılar. daha savaş alanına yaklaşmamışken,Ertuğrul güçsüze yardımetmeye karar verdi ve savaşa girdi onun müdahelesi savaşın sonucunu değiştirmiştir. Yenilen Tatar Moğolları ve yenen Selçuklu sultanı Aleaddin di. ertuğrul Sultan Aleaddin in elini öptü. o da teşekkür olarak Ertuğrula hil'at giydirdi. (hil'at süslü üst giyimidir ) Domaniç ve ermeni dağlarını,yaylak,Söğüt yakınındaki ovayı da kışlak olarak ona bağışladı.
ERtuğrul bey,kütahyanın kuzeyindeki karacahisar bölgesindeki rumlar tarafından toprağında rahatsız edilince,sultanın iznini alarak buraya yürüdü ve Karacahisar ı almayı başardı. bir süre sonra yenişehir ovasında rumlardan ve aktav tatarlarından kurulu bir ordu ile ikincikez karşılaştı. üç gün süren çok zorlu bir savaştan zaferle çıkan Ertuğrul ,düşmanı İnegöl ün öteki tarafından denize kadar kovaladı. Kaçanlar,Gelibolu ya çıkmak üzre gemiye binmişlerdir.
Aleaddin,bu haberi eskişehir yakınlarında aldı.zafer hatırası olmak üzere de eskişehir kazasının adını "sultanönü"ye çevirerek ve yurtluk olmak üzere Ertuğrul a ve çocuklarına verdi.Osmanın kayınpederi Şeyh Edebali,burada yaşamış ve gömülmüştür.Kahramanlar kahramanı demek olan Seyyid Battal ın türbesinin bulunduğu .seyyid gazi ve Ertuğrul un eski kışlağı olan Söğüt (Ertuğrul gazinn türbesi de buradadır) de bu bölgededir. Karacahisar ve Bilecik de eskiden Sultanönü sancağı sınırları içindeydi.
Ertuğrul un üç oğlu vardı. Osman,Gündüzalp ve Savcı. bunlardan osman gazi 1258 de doğmuştur..
Ertuğrul bey,Edebalinin evine konuk olur. İstirahat vakti gelince ev sahibi Ertuğrul un önünde bulunduğu dolaptan bir kitap çıkarır ve daha yüksek bir yere koyar. .bu kitabın ne olduğunu sorunca da ev sahibi bunun Kur'an ı Kerim olduğunu bildirir. Ertuğrul,hürmetle Kur'an ı alarak bütün gece ayakta okur,sabha karşı azıcık uyumak ister. sabah uykusunda şöyle bir ses duyar. "madem ki sen benim kitabımı o kadar saygı ile okudun;çocukların ve çocuklarının çocukları,kuşaktan kuşağa şan ve şerefe ulaşacaklardır.."
Karaman'ın Adana şehrinde doğmuş olan ŞEyh Edebali Suriyede Fıkıh(islam hukuku) öğrenimi gördükten sonra Eskişehir e yakın İtburnu köyüne gelip yerleşmişti. Osman,sık sık ziyaretine gelir,Şeyh ile görüşürdü. Bir gece Edebalinin kızı Malhatun u görerek aşık oldu. Fakat Şeyh Osman a tam olarak güvenemediği ve kızı ile arasında var olan maddi eşitsizliği göz önünde bulundrduğu için evlenmelerini önce uygun görmedi. osman derdini silah arkadaşlarına açtı. Bunlardan Eskişehir Beyi,osman ın anlatışı üzerine Malhatun a gönül verdi. kızı kendisi için istedi. Edebali onu da geri çevirdi. Edebali osmandan çok Eskişehir beyi nin öc alacağından çekindiği için topraklarını bırakarak Ertuğrul un bölgesine yerleşti. İşte bu yer değişimi iki beylik arasındadüşmanlığa yol açmıştır..

İLK FETİHLER VE MİHALOĞLU AİLESİ

Bir gün Osman Bey kardeşi Gündüzalp ile komşusu ve dostu olan İnönü Beyinin evinde iken Eskişehir Beyi müttefiki Mihal Köse ile birdenbire çıkageldi. Bunlar ellerinde silah,Osmanın kendilerine teslim edilmesini istiyorlardı. inön beyi,konukseverliğin bu şekilde bozulmasını istemeyince,bu isteği red etti. bu sırada,osman bey ile gündüzalp da ileri atılarak Eskişehir beyini kaçırdılar. Köse Mihal i de evde tutsak ettiler.

Köse Mihal,bu olayda şahit olduğu güç ve cesaretinden Osman Bey e bir sevgi duydu.sonra da ona tam gönülden bağlandı. daha sonra osman,babasının yerini alıp bağımsızlığını ilan edince,köse mihal atalarının dinini bırakarak Müslüman oldu. bu andan itibaren,Osman ın yükselmekte olan gücünün en sağlam dayanaklarından biri olmuş;gerek nüfuzu gerekse serveti ile devamlı olarak iktidarda bulunan ailesi,osmanlı tarihinde birkaç yüzyıl Mihaloğlu adı altında saygı görmüştür.
Osman bey böylece,rumlar arasında bir dost kazanmıştı ama henüz sevgilisine kavuşamamıştı. aradan 2yıl geçti. bu iki yıl içinde kuşku ve ızdıraplar onun yakasını bırakmıyordu. malhatun un babası,osmanın kızına olan sevgisinden,samimiyetinden duygulanarak,osmanıngördüğü bir düşü onun iyiliğine yorumladı Bir gece Edebali ye konuk gelmişti. O gece sabır ve tevekkülle yatağına girip uyuyuca şu düşü gördü:
ev sahibinin yanında yatmış olduğunu görüyordu. Edebalinin göğsünden birden bir hilal çkıp büyüdü,dolunay duumunu bularak kendi göğsün giriverdi. ondan sonra da yanlarından bir ağaç belirivermişti. dallanıp budaklanıyordu ve gittikçe yeşilliği ve güzelliği artıyordu. daların gölgesi üç kıta ufuklarının sonlarına kadar karaları ve denizleri çadır gibi kaplayıverdi. dört büyük dağ sırası,çadırının dört desteği gibi görünüyordu. ağacın kökünden Dicle FıratNil ve Tunaya fışkırıyordu. Kırlar ekinlerle çevrilmişti. dağlar sık ormanlarla taçlanmış bulunuyordu. bu dağlardn bereketli sular, gül baçeleri ve servilikler arasında dolaşa dolaa akıyorlardı. uzaktan vadilerde kubbeler ehramlar,dikili taşlar sütunlar haşmeli kulelerle süslü şehirler gözüküyordu. ve btün bunların zirvelerinde birer hilal parıldıyordu. minarelerden okunan ezanlar müminleri namaza çağırıyordu. işte tam bu sırada hızla esen bir rüzgar çıkmıştı. bu yaprakları,dünyanın bütün şehirleri üzerine,özelikle iki denizin birleştiği,iki karanın kucak açtığı,iki yakut ve iki zümrüt arasına yerleştirilmiş ir cevhere benzeyen ve bütün bunları çeviren bir halkanın en değerli taşı niteliğinde olan İstanbul a doğru savuruyordu.
Osman,yüzüğü parmağına tam geçirmek üzere iken uyanıverdi.
bu düşün yorumu,genç osmanın edebalinin kızı ile evlendirmesinde araya giren engelleri yendi. düğün şöleni,peygamberin şeriatine uygun olarak yapıldı.

Ertuğrul ve oğlu osman,Bilecik in Rum kumandanı ile pek dost idiler. yayladaki obalarına rahatça gidebilmek için Ertuğrul,yola çıkmadan önce değerli eşyalarını emanet bırakmak üzere Bilecik hakimi ile anlaşmıştı. ancak bu eşyalar erkek eliyle değil de kadınlar vasıtasıyla Bilecik e bıakılıyordu. bu şarta hayli zaman da uyulmuştur. Hatta,yaylalardan her dönüşte Bilecik hakimine,teşekkür için halılar,at örtüleri,keçi derileri peynir ve balla dolu tulumlar getirirlerdi.

İnegöl tekfuru kış yaklaşırken yaylalardn ovalara indikleri ve yazın ovalardan yaylalara çıktıkları sırada,Osman ın arkadaşları ve sürülerini rahatsız ederdi. İnegöl hakiminin sataşmalarına osmanın canı sıkılmıştı. bundan ötürü babasının arkadaşları olan Akça Koca,Abdurrahman Gazi ve üç dostu ve silah arkadaşları Konuralp,Turgutalp,aykutalp ile durumu konuşup danıştı. kaleyi almakda karar kıldılar.

Yetmiş iki kişi yola çıktılar. .ermeni boğazında kanlı bir cenk başladı. osmanın yeğeni bay koca bu savaşta şehit oldu. inegöl beyi,karacahisar hakimi ile anlaştı.domaniç yakınında hızlı bir cenk yapıldı.(1258) osmanın kardeşi savcı,burada vuruldu.

Ertuğrul un ölümünden önce Karacahisar da ele geçirildi.(1258)Osman babasının ölümünden duyduğu üzüntüyü yeni fetihlerle ve o yıl doğan oğlu Orhan ın dünyaya gelişinden duyduğu sevinçle avutuyordu.
Ertesi yıl,selçuklu sultanı 3.aleaddin,Osman ın başarılarına mükafat olmak üzere onun aldığı Karacahisarı yurtluk olarak ona verdiği gibi,bey unvanı ve beylik alameti olarak; sancakdavul ve tuğ verdi. (1289) osmanın yeğeni Aktimur bunları getirdiğinde yeni bey onu karşılamak için birkaç adım ilerledi,mızıka bir cenk havası çalarken elleri göğsü üzerinde saygı ile kavuşturulmuş olarak durdu.

EmpiRes ve OğuzY. bu mesaja teşekkür etti
aysemm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23 Ocak 2012, 11:56   #2
Özel Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 04 Aralık 2011
Konular: 316
Mesajlar: 872
Aldığı Beğeni: 2
Beğendikleri: 0
EmpiRes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

"Mihaloğlu" nu ilk defa duydum teşekkür ederim

EmpiRes isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23 Ocak 2012, 14:44   #3
Yeni Üye
aysemm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 20 Ocak 2012
Bulunduğu yer: Ankara
Konular: 19
Mesajlar: 29
Aldığı Beğeni: 1
Beğendikleri: 0
aysemm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

rica ederimm

aysemm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28 Ekim 2016, 22:31   #4
Yeni Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 28 Ekim 2016
Konular: 0
Mesajlar: 11
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
tzan1970 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

ellerine saglik sagol bu tür paylasimlarinizin devamini dilerim

tzan1970 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05 Kasım 2016, 22:56   #5
Banlı Üye
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: 05 Kasım 2016
Konular: 0
Mesajlar: 10
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Fatih7 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart

Eline sağlık

Fatih7 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
cikisi, Çıkışı, devleti, nin, ortaya, osmanli, osmanlı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıWEZ Format +2. Şuan Saat: 05:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2020, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Tarih.gen.tr Tarih Forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Tarih.gen.tr sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Tarih.gen.tr yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve gerekli işlemler neticesinde size dönüş yapılacaktır.