Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Diğer Bilim Dalları > Psikoloji > Psikoloji Makaleleri

Psikoloji Makaleleri Psikoloji Bilimiyle İlgili Yazılan Akademik Makaleler

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 25 Kasım 2011, 22:55   #1
Özel Üye
Rita - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 1877
Aldığı Beğeni: 12
Beğendikleri: 0
Rita isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Standart Soruyorum Kendime?

Şimdi soruyorum kendime içimdeki yaşayan çocuğa ne olmak isterdin?
Hayallerim ve ben baş başa….
Neleri değiştirmem gerekiyordu hayatımda nasıl biri olmak istiyorum mutlumuydum?

Kendimle kavga edip duruyordum. Tam bunları düşünürken çalıştığım kuruma bir bayan geldi. Saç ürünleri hakkında bilgi almak istiyordu. Gülümsedim gözlerine bakarak. Gözlerinde kaygılı bir bakış vardı yinede tebessüm ile karşılık verdi.

Ürünlerle ilgili konuşmaya başladık sohbet esnasında kendisi ile ilgi konuşmaya başladı. Biraz sohbet ettikten sonra isminin Dilek olduğunu beş yıl önce babasının vefatıyla birlikte uzun ve gür saçları kaybettiğini öğrendim. Anlatırken ağlıyordu babasını gerçekten çok seviyordu tıpkı benim babamı sevdiğim gibi. Başında örtüsü vardı. Dilek’i önce tesettürlü sandım ama yanılmışım.

Örtüyü çıkarınca gördüğüm tablo beni gerçekten çok üzmüştü. Tamamen saç derisi görünüyordu, bir bayan için üzücü bir durumdu. Beş yıldır hiçbir doktora gitmemiş, hiç kimseden ne yardım ne de tavsiye almış, saçlarının dökülmesi ile ilgili !..

Çok etkilenmiştim. Her insanın bu tür duygusal sarsıntılar yaşayabileceğini ancak hayat devam ettiğini eşinin ve çocuklarının varlığı ile yeniden mutlu olabileceğini anlattım. Birden kolay kolay yapmadığım bir şey yaptım, yeni tanıştığım bir kişiye ilgim olmayan bir konuda otoriter bir sesle ; “Yarın ilk işinin doktora gitmek ve gereken tetkikleri yaptırıyorsun” diye söyledim. Artık ağlamıyordu. O gün ona saçlarıyla ilgili ürünler olduğunu ama doktora gitmeden ürün önermediğimi söyledim. Gözlerinde ki anlam ilk geldiğinden daha farklı olduğu halde teşekkür edip gitti. Birkaç gün sonra Dilek yanına eşi ve çocuklarını da alarak işyerime geldi. Doktora gitmiş, tahlilleri yapılmış. Teşhisin psikolojik olduğunu söylemiş doktor ve benim tavsiye ettiğim ürünleri reçete etmiş.

Dilek’le yaptığımız sohbet hayatında olumlu bir başlangıç yapmıştı. Eşi yanıma gelerek teşekkür etti. Mutlulukları beni çok etkilemişti

Birden “Dilek sen benim psikologum oldun, bir gün İnşallah gerçekten olursun” dedi. O günden sonra Dilek ara sıra işyerime geldi sohbet etmeye devam ettik artık saçlarını var olup olmamasını değil kendisinin ve ailesin mutluluğunu önemsiyordu gerekirse saç ektiririm diye şakalar bile yapmaya başladı.

Satırlarımın başında kendime sorduğum soruların cevabını bulmuştum çevremdeki insanlara yardım etmek. Bunu da psikolog olarak yapmak istiyordum. Artık tek hedefim buydu.

Hayalleriniz ve hedefleriniz sizin için gerçekten önemli ise her şeyi bir tarafa bırakıp peşinden elde edene kadar koşun şimdi hemen ….

Ben Hülya TAŞKIRAN, St.Clements Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi olarak eğitimime devam ediyorum. Daha yolun başındayım inanıyorum bir gün başarılı psikologlar arasında benimde adım anılacak.

Saygılarımla,

Dilek mi? Şimdilerde direksiyon eğitmeni olarak çalışıyor

Hülya TAŞKIRAN
St.Clements Üniversitesi
Psikoloji Lisans Öğrencisi

Etiketler
kendime, soruyorum

« Bipolar | Uyku »
Seçenekler
Stil