Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Avrupa Tarihi > İlk Çağ Avrupa Tarihi (5. yüzyıl öncesi) > Roma İmparatorluğu

Roma İmparatorluğu Roma İmparatorluğu ve Uygarlığının Tarihi ile Kültür ve Medeniyeti bölümü

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 14 Ocak 2016, 16:57   #1
Yeni Üye

Konular: 7
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
osmnks isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Roma'da eğitim

Romalılarda aile kutsal bir varlık olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle aile, sıkı bir ahlak ve disiplin temeli üzerine kurulmuştur. Devlet kudretinin kaynağını bu sıkı aile disiplini teşkil etmektedir. Aile eğitim işinde en güçlü unsur olarak yer almış, devlet ise aynı hak ve yetkiye sahip değildir. Anne ve baba çocukları hayata kendileri hazırlardı. Erkek çocuklar, annenin bakımına ihtiyaç kalmadığı yaştan itibaren baba ile birlikte onun bir çırağı gibi; tarla çalışmalarına, resmi ve özel törenlere giderdi. Kızlar ise, annelerinin yanında ev işlerini öğrenirlerdi.
Bu eğitim türünde özel bir kurum ve teoriye lüzum görülmemiş bunun için de Roma’da büyük bir pedagoji teorisi ortaya çıkmamıştır.
Grek Kültürünün Eğitime Etkileri: Zamanla bir dünya devleti olan Roma, kendine özgü bir eğitim modeli oluşturmayınca ve Grek kültürü ile olan ilişkileri artınca eğitimde onun etkisine girmiştir. MÖ. 3. Yüzyıldan itibaren Grek kültürü, edebiyatı ve eğitimi Roma’ya girmeye başlamıştır. Başlangıçta Grek kültürünü engellemek için bazı önlemler alınmıştır.
Grek filozofları sınır dışı edilmiş ve Grek hitabet hocalarının ders vermelerini yasaklayan Senato kararları çıkarılmıştır. Ancak bu önlemler de fazla başarı sağlayamamıştır. Özellikle II. Pön Savaşlarının bitiminden itibaren Grek kültürü hakim duruma geçmeye başlamıştır. Yunanlı hocalar ve sanatkarlar Roma’ya gelmiş ve aristokrat Roma aileleri seçkin Yunanlı hocalarını yanlarına almışlardır. Bu Yunanlı hocalar da köleler veya serbest bırakılanlardan oluşmaktadır. Yunanlı köleler öğrenciye yoldaşlık ederek onun Grekçe’yi daha çabuk ve daha temelli öğrenmesine yardım ederdi.
Grek dili, aristokrat tabanın, politikacıların ve tüccarların dili olmuştur. Bu nedenle de Roma’da yükseköğrenim gitgide yabancı dille yapılmaya başlanmıştır.

Kaynak: HASAN BAHAR, ROMA VE BİZANS TARİHİ, KÖMEN YAYINLARI,2011

osmnks isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
egitim, romada

Seçenekler
Stil