Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Dinler Tarihi > Diğer Dini İnanışlar > Şamanizm

Şamanizm Şamanizm dini hakkında tüm bilgiler bu bölümde..

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 10 Ocak 2015, 14:34   #1
Super Moderator
certyle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 166
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
certyle isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Bir Şaman Duası

Saha Sire, Loomtuka köyünde yaşamakta olan Şaman Vasiliy Nikiforov şu şekilde dua etmektedir.
“Ey Al Ateşin ruhu...
Aksakallı Xatan Temeriye Atam Aan Uxxan” (Orhan; Ateş Ruhunun adı)
Ana doğma vatanımın ruhu...
Hürmetli ulu soyumun ruhları...
Atalarımın ruhları, dedelerimin, ninelerimin ruhları...
Göze görünmeyen yıldırım güçlü yardımcılarım...
Akarsu gibi soyum, sopum...
Kurtarıcılarım, koruyucularım, yardımcılarım...
Ey cinlerim...
Üç parlak ulu büyük ve güçlü melek ruhlu yardımcılarım...
Bana doğru yaklaşın...
Benim bu balağanımın içinde Girip oturun...
Tarihî milletin temsilcisine beraberce yardım edelim, temizleyelim, kutsayalım, koruyalım ve dua edelim. Eğilmiş yolunu doğrultalım...
Ona doğru yolun kapısını açalım...
Yolundaki engelleri ve zorlukları kaldıralım…

” Ateşe doğru eğilerek içindeki havayı ateşe doğru kuvvetlice üfledi. Ama dikkat ettim, ateşe tükürmedi. Sonra davulunu eline alarak “Huuuwwww...” diye bir ses çıkararak davul çalıp kendi etrafında dönmeğe başladı:
“Size kötü ruhların yaptığı kötülüklerin, onlardan yediğiniz kötü darbeleri, zayıf düştüğünüz anlarınızı, kötü insanların size karşı olan kötü düşüncelerini, içine düştüğünüz sıkıntılarınızı ve önünüze çıkarılan engellerin tamamını bu üflememle ortadan yok edip kaldırıyorum... Temizliyorum... Temizliyorum... Temizliyorum. “
“Ben burada oturan bu kişiyi sıkıntılarından kurtarıyorum, onu sıkıntılarından kurtarıyorum...
Onu size vermiyorum... Vermiyorum işte...” Huuuuwwww...”

“Sıkıntılarından kurtulmuş biri olarak yaşa, senden sonra soyun türesin, mutluluk ve sevgi her zaman seninle olsun, sevgi ve neşeyle dolu olarak yaşa, hayatın huzur dolsun, en yüksek makamlara erişmek nasibin olsun, çocuklarınla birlikte ol, onlara sevgi ile yaklaş ve destek ol, hanımınla mutlu yaşa. Bundan sonra hep mutlu ol. Nice yıllara neşe ile var. Bunlar hep senin olsun. Çünkü artık senin de koruyucuların var... Amin! Amin! Amin!” diyerek duasını bitirmektedir.

Kayankça; ARSLAN, Ahmet Ali, ‘’Orta Asya Türk ve Amerika Kızılderili Şamanlarının Giysileri’’ ,Yaşayan Eski Türk İnançları Bilgi Şöleni, Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Yayınları, Ankara 2007, s.67-69

Etiketler
bir, duasi, saman

Seçenekler
Stil