Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Tarih Bilimine Giriş > Tarih Biliminin Yöntemi

Tarih Biliminin Yöntemi Tarih Biliminin Yöntemi Olan Kaynak Arama, Sınıflandırma, Çözümleme, Eleştiri ve Sentez Bilgileri

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 24 Şubat 2013, 15:52   #1
Yeni Üye
Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 606
Aldığı Beğeni: 2
Beğendikleri: 0
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Lightbulb Hicri, Rumi ve Miladi takvim kavramlarını öğrenelim

Hicri, Rumi ve Miladi takvim kavramlarını öğrenelim.

Ecdadımız İslam’ı kabul ettikten sonra Hicri takvim, Rumi takvim, Miladi (Efrenci veya Gregoryen) takvimi olmak üzere üç farklı takvim kullanmıştır. Gelin bu takvimler arasındaki farklara ve nasıl açığa çıktıklarına bir göz atalım.

Aslında amacım takvimlerle alakalı bir içerik hazırlamak değildi. II. Abdülhamit Han’ın ve Enver Paşa’nın hakkında bilinmeyenleri ve aynı zamanda yeni açığa çıkanları sizlerle paylaşacağım özel bir yazı hazırlıyordum. II. Abdülhamit Han’ın tahtan indirilmesi 31 Mart Olayları olarak bilinir. Rumi 31 Mart, Miladi 13 Nisan olduğu için bir anda aklıma takvimlere bu yazı öncesi bir mercek tutmak geldi.

Bahsettiğim özel yazının içeriğini hazırlarken videolarından yararlandığım Kadir Mısıroğlu, takvim hususunu öyle güzel açıklamış ki genel kültürünüze bir yıldız daha ekleyeceksiniz.

Bakın Kadir Mısıroğlu takvimleri nasıl izah ediyor:

Videoda Miladi takvimden pek bahsedilmiyor. Bu takvime de ben kısaca açıklık getireyim. Hemen hemen Büyük Hun İmparatorluğu’nun dağıldığı dönemle aynı zamana tekabül eden, Julius Caesar’ın (Jül Sezar) MÖ. 46′da kullanımı için emir verdiği Jülyen takvimi yerine Papa XIII. Gregory tarafından geliştirilen ve 1582′de kullanılmaya başlayan takvime Miladi (Efrenci veya Gregoryen) takvim denir. Milat, Hz. İsa’nın doğduğu günü demektir. Türkiye Cumhuriyeti ve birçok devlet, Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüşünü 365 gün 6 saati sayıp bunu da 1 yıl olarak kabul eden Miladi takvimi kullanıyor.

Afrodit ve kurt.adam bu mesaja teşekkür etti

Benim birlikte olduğum, sevgilim, parıldayan ayım,
Can dostum, en yakınım, güzellerin şahı sultanım.
Hayatımın, yaşamımın sebebi Cennetim, Kevser şarabım..

Kanuni Sultan Süleyman

Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
hicri, kavramlarini, kavramlarını, miladi, ogrenelim, rumi, takvim, öğrenelim

Seçenekler
Stil