Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı

Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı (https://www.tarih.gen.tr/forum/)
-   Tarih Tartışmaları (https://www.tarih.gen.tr/forum/tarih-tartismalari/)
-   -   2.Dünya Savaşına Türkiye ve İspanya Mihver Devletlerin Yanında Girseydi Ne Olurdu ? (https://www.tarih.gen.tr/forum/tarih-tartismalari/10145-2-dunya-savasina-turkiye-ve-ispanya-mihver-devletlerin-yaninda-girseydi-ne-olurdu.html)

YouNeverKnow 02 Haziran 2020 10:54

2.Dünya Savaşına Türkiye ve İspanya Mihver Devletlerin Yanında Girseydi Ne Olurdu ?
 
Gençler soru belli ve açık benim kendi düşüncelerim var ama sizin kafanızı çelmeden önce sizi bir dinleyim diyorum sonra kendi düşüncemi anlatacağım.Savaş mihver devletler için nasıl bir yönde değişirdi ?

TahirKursun 22 Ağustos 2020 13:49

1.) Eğer Mihver Devletlerin yanında savaşa girseydik Hitler Barbarossa Harekatını yapmak zorunda kalmaz bizim desteğimizle güneye inerdi ve böylelikle Rusların Almanlara verdirdiği zaiyat yüksek miktarda düşer ve Alman ordusunun yıpranması büyük ölçüde azalırdı.
2.) Savaştan hemen evvel Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile güvenceye aldığımız boğazları mükemmel verimle Mihverler için güç kaynağı haline getirirdik.
3.) Balkan Devletleri ile biz uğraşacağımız için Almanyanın bir cephe daha açmasına gerek kalmazdı tabiri caizse ortada buluşurduk.
4.)Tabi ki Rusların bize müdahalesi olurdu ve biz de Alman desteği ile ancak tutunabilirdik.
5.)İspanya, donanması ile Amerikaya ayak bağı olup yine Müttefiklerin önemli hamleler yapmasını bir nebze engelleyebilir/erteleyebilirdi.
Bunlar aklıma gelenlerden birkaçı ama Mihverler için önemli bir güç kaynağı olabilirdik en azından coğrafi açıdan. Zaten Hitler Türkiyenin Almanyanın yanında savaşa girmesi için çok ısrar etmiştir.


WEZ Format +2. Şuan Saat: 07:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2021, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0