Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı

Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı (https://www.tarih.gen.tr/forum/)
-   Tarih Tartışmaları (https://www.tarih.gen.tr/forum/tarih-tartismalari/)
-   -   Tarihte Merak Ettiklerinizi Sorun Cevaplayalım (https://www.tarih.gen.tr/forum/tarih-tartismalari/2717-tarihte-merak-ettiklerinizi-sorun-cevaplayalim.html)

certyle 29 Şubat 2012 00:10

Alıntı:

Rita Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 4327)
Soru açık uçlu bir soru olması ile birlikte cevap daha çok D şıkkı olarak ağır basmaktadır. Tek bir milletin oluşturduğu sisteme bağlı olmaktansa bu konuda yetenekli unsurlardan da yararlanıp daha güçlü bir ordu sistemi kurmak hedeflendirilmek istemiş olabilir. Bu açıdan baktığımızda cevabın D şıkkı olması muhtemeldir.

Evet soru biraz sıkıntılı ve cevap anahtarında C şıkkı olarak çıkıyor ben de E şıkkını işaretledim ve hocayla da uzun uzun tartıştık ve o da C şıkkı olması gerektiğini söyledi ama ben hala E şıkkında ısrarlıyım.sizin söylediğiniz D şıkkı biraz dolaylı yol oluyor.soruda öncelikli hedefi sorulmuştu. bunun için de C veya E şıkkını cevap olarak gösterebilirim ve net bi çözüme de kavuşmuyor.

Mavimsi 29 Şubat 2012 00:13

Bağlı milletleri karşısına almak yerine yanına almak istediğini ve cevabın E olduğunu düşündüm ben de soruya baktığımda.

certyle 29 Şubat 2012 00:14

Alıntı:

kuman Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 4328)
aslına bakılırsa hepsi cevap olabilir ancak Nizamülmülk Türk değildir. Türkleri de pek seven biri olduğuna inanmam. Nizamülmülk için devletin bekası önemlidir bu yüzden isyan edeceklere devlette yer vermeyi düşünecektir. Cevap E olmalı gene de çok açık bir soru değil.

Ben de sizin gibi düşünerek E şıkkını işaretledim ama anahtar C şıkkı diyor net bi çözüme kavuşmuyor. ama öncelikli hedefi onların isyan etmelerini önlemek belki de yabancı milletletten insanları orduya dahil etmek olası bi karışıklığın çıkmasına neden olur ve bu da merkezi otoriteyi sarsar.Nizamülmülk ise bu sözü söylemiş fakat orduya diğer milletlerden insan almamış sadece onların isyan etmelerini önlemek istemiştir.diye düşünüyorum ve hala da E şıkkını savunuyorum.

certyle 29 Şubat 2012 00:16

Alıntı:

Mavimsi Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 4348)
Bağlı milletleri karşısına almak yerine yanına almak istediğini ve cevabın E olduğunu düşündüm ben de soruya baktığımda.

Her sorduğum kişi E diyor ama cevap C kafam çok karıştı.:confused:

Tarih 29 Şubat 2012 00:19

Bence yeterince açıklayıcı bir soru değil. Şıklara baktığımızda bir çok şıkka doğru cevap seçeneği verilebilir. Ancak sorudaki;

devlet teşkilatının temellerini oluşturan kısma dikkat edersek teşkilatlanmanın tek bir amacı olabilir bu da merkezi otoriyeti güçlendirmektir. Sorunun sorulma amacı merkezi otoriyeti vurgulamaktı haliyle cevap C seçeneği olacaktır. Ancak soru yeterince iyi sorulmamış.

E şıkkı diyenlere de katılmıyorum. Hatta E şıkkını asla işaretlemem. Cevabın e şıkkı olması da ihtimaller içinde değil. Çünkü isyan edecek veya etmesi muhtemel bir millet veya millete askeri güc kazandırırsam onların isyan etmemesi içten bile değil. Zaten isyan etme düşüncesi olan millete silah sağlarsam güçlenip isyan etmeyecekler de ne yapacaklar ki? Tarihte bunu örnekleyecek çok olay vardır. Tıpkı Ermenilerin isyan etmesi için Rusların askeri destek sağlayıp asker yapmaları.
--

Nizamülmülk'e gelince; Nizamülmülk'ün Türk olmaması Türklerden nefret ettiğini veya sevmediği sonucunu çıkarmaz. Nizamülmülk Selçuklular için çok büyük şeyler yapmış ünlü siyasi alimlerden biridir. Sorunun Nizamülmülk'ün Türk olmaması ile hiç alakalı olamaz. (Büyük Selçuklu Tarihi açık ve net) Zaten Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük devlet adamlarından biri olarak kabul edilir. Büyük Selçuklu Devleti'nin yıkılma nedenine baktığımızda zaten çoğunluk Batınî fikridir.

RevolutionFire 29 Şubat 2012 00:22

@2 de dediği gibi eger Nizamülmülk Türk değil ve Türkleri sevmıyorsa ısyan cıkarta bılır bu dıger devletın orduları ıcınde gecerlı olucaktır hedeflenen dusuncede genış bakmak gereklı bence ve merkezı otorıteyı artırıp bı taşla bırçok kuş vurmak amaçlandığı soylene bilir dolayısla buda bizi ''C'' şıkkına götürür..

certyle 29 Şubat 2012 00:27

Alıntı:

RevolutionFire Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 4352)
@2 de dediği gibi eger Nizamülmülk Türk değil ve Türkleri sevmıyorsa ısyan cıkarta bılır bu dıger devletın orduları ıcınde gecerlı olucaktır hedeflenen dusuncede genış bakmak gereklı bence ve merkezı otorıteyı artırıp bı taşla bırçok kuş vurmak amaçlandığı soylene bilir dolayısla buda bizi ''C'' şıkkına götürür..

Nizamülmülk neden isyan çıkartsın Türk olmayabilir ama devlete bağlı bir vezirin öncelikli hedefi devletin geleceğidir.Bu söz söylemiş ki diğer milletten insanlara da eşit davranalım olası bir isyan çıkmasın.fakat vezir diğer milletten insanları orduya katmamış sadece olması gerektiğini savunmuştur.bu da isyanları önlemek içindir.

RevolutionFire 29 Şubat 2012 00:32

ordu bir milletin yapı taşı oldugunun hepimiz farkındayız vezirin bunu soylemesı olası ısyanları engeller ama uzun surelı bırsey degıldır tek vezır yerıne veya olması gerekenler dışında sen orduyu merkeze baglayarak onları degıstırmıs oluyorsun dolayısıyla halk senınle beraber hareket edıyor arasındakı farkı ıyı gormek gerek

Tarih 29 Şubat 2012 00:32

Ayrıca bu gibi sorularınız için lütfen Konu açınız. Bu konunun ilk mesajına baktığımızda nasıl yeni bir konu açılacağını söylenmiştir. :)

certyle 29 Şubat 2012 00:36

Alıntı:

Tarih Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 4351)
Bence yeterince açıklayıcı bir soru değil. Şıklara baktığımızda bir çok şıkka doğru cevap seçeneği verilebilir. Ancak sorudaki;

devlet teşkilatının temellerini oluşturan kısma dikkat edersek teşkilatlanmanın tek bir amacı olabilir bu da merkezi otoriyeti güçlendirmektir. Sorunun sorulma amacı merkezi otoriyeti vurgulamaktı haliyle cevap C seçeneği olacaktır. Ancak soru yeterince iyi sorulmamış.

E şıkkı diyenlere de katılmıyorum. Hatta E şıkkını asla işaretlemem. Cevabın e şıkkı olması da ihtimaller içinde değil. Çünkü isyan edecek veya etmesi muhtemel bir millet veya millete askeri güc kazandırırsam onların isyan etmemesi içten bile değil. Zaten isyan etme düşüncesi olan millete silah sağlarsam güçlenip isyan etmeyecekler de ne yapacaklar ki? Tarihte bunu örnekleyecek çok olay vardır. Tıpkı Ermenilerin isyan etmesi için Rusların askeri destek sağlayıp asker yapmaları.
--

Nizamülmülk'e gelince; Nizamülmülk'ün Türk olmaması Türklerden nefret ettiğini veya sevmediği sonucunu çıkarmaz. Nizamülmülk Selçuklular için çok büyük şeyler yapmış ünlü siyasi alimlerden biridir. Sorunun Nizamülmülk'ün Türk olmaması ile hiç alakalı olamaz. (Büyük Selçuklu Tarihi açık ve net) Zaten Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük devlet adamlarından biri olarak kabul edilir. Büyük Selçuklu Devleti'nin yıkılma nedenine baktığımızda zaten çoğunluk Batınî fikridir.

evet vermiş olduğunuz cevap beni ikna etti ve olayı anladım çok teşekkür ederim. bu sorunun bu kadar uzayacağını tahmin etmedim kusura bakmıyın bi daha ki soru için yeni konu açarım :)

WEZ Format +2. Şuan Saat: 17:57.