Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı
Kapat

Geri git   Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı > Duyuru - İstek - Tanışma Bölümü > Tarih Tartışmaları

Tarih Tartışmaları Tarih alanında merak ettiğiniz tartışmaları bulabilir veya tartışmaya açmak istediğiniz konuyu buraya yazabilir farklı bilgiler öğrenebilirsiniz

Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Stil
Alt 29 Şubat 2012, 09:20   #21
Yeni Üye
kuman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 38
Aldığı Beğeni: 2
Beğendikleri: 0
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Görüyorum ki herkes yanlış anlamış. Nizamülmülk'ün ne kadar değerli olduğunu biliyorum. Büyük Selçuklu Devletini sistemleştiren ve Nizamiye medreselerinin temelini atan o'dur. Benim için düzen kuran Tonyukuk, Atatürk kadar önemli bir devlet adamıdır. Türkleri sevmez evet bu böyle ( Türk kadınlarında edep yok ve erkek işlerine karışmamalılar diyen kendisidir. Türk göçebelere hor bakan da kendisidir.--Siyasetname'de bunu görebilirsiniz) bu yüzden onu eleştirmeye hakkımız yok. Benim orada kastetmek istediğim: Orduyu sadece Türklerden oluşturmak istemeyecektir. Türklere özgü bir devlet de istemeyecektir. Tüm devletin halkının katılacağı bir devletten yana olacaktır. Yani şunu demek istiyorum ki Nizamülmülk, Türkleri sevmez diyerek orduda sadece Türkler olacak gibi birşey demez. Bunun karşısında olacaktır. Bunu da anlıyorum. Umarım şimdi daha açıktır.

Cevap E şıkkı yani bu soruyu Nizamülmülk'e sorsan E derdi. Aslında E desen de bir bakıma sonuçta C şıkkına götürür. Bu durum yani azınlıklara orduda yer verme aklına gelen her imparatorlukta vardır. Öyle isyan etmeleri falan mümkün değildir. Mesela Bizans da Kuman Türkleri ve Alanlar orduya alınmıştır. Ancak ellerinde silah olduğu halde isyan etmemişlerdir . Perslerde orduya Yunanlar ve İskitler de alınmıştır ancak isyan etmemişlerdir. Roma İmparatorluğunda Hunlar ve Sarmatlar orduya alınmıştır. 15 yıl görevde kalırlar. Ancak Roma tarihinde hiçbir Hun askeri veya Sarmat askeri isyan çıkarmamıştır ki bu tipte adamların sayıları bazen 150 bini bulur. Anadolu Selçuklularda Gürcü, Rum, Frank, Rus, Kürt vs. orduya alınmıştır. Ancak isyan etmemişlerdir. Bunun da sebebi merkezi otorite sağlamdır yani orduya bu tür azınlıklar alınırken aileleri vs. bellidir. Bir sorun çıkartırsa asker, bu ailesine ödettirilir. Gerek malıyla gerek canıyla. Ermenilerin isyan etmesi bu konuya örnek teşkil etmez. Onlar zaten isyanı kafalarına koymuşlar. Ruslar onlara bir devlet vereceğinden ! bağlasanız durmazlar. Kaldı ki Osmanlının son döneminde İngiliz Belgelerine göre 1 milyon ajan vb. tipte adam var. Osmanlının bunları kontrol edecek hali yok bir de Ermenilerle mi uğraşacak. Bu yüzden cevap E'dir. Cevap C dahi olsa ben yanlış yaptım demezdim. Çünkü neyin ne olduğu açık.

certyle ve Mavimsi bu mesaja teşekkür etti

Konu kuman tarafından (29 Şubat 2012 Saat 09:22 ) değiştirilmiştir.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 29 Şubat 2012, 15:56   #22
Yeni Üye
Mavimsi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 138
Aldığı Beğeni: 0
Mavimsi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bilgi verdiğiniz için teşekkürler.

Alt 29 Şubat 2012, 18:44   #23
Yeni Üye

Konular: 0
Aldığı Beğeni: 0
sefa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Merhaba aranıza yeni katıldım.Tek bi başlık altında bulamadım Acaba Şeyh Sait isyanı ve Menemen olayına zemin hazırlayan olaylar nelerdir ? Şimdiden Teşekkürler.

sefa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 29 Şubat 2012, 19:48   #24
Founder
Tarih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 920
Aldığı Beğeni: 6
Beğendikleri: 27
Tarih isimli Üye şuanda  online konumundadır

@Sefa, Lütfen Tarih Tartışmaları - Tarih Forum - Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı buradan yeni konu açınız.
-

Kilit.

-
Tarih isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Konu Kapatılmıştır

Etiketler
cevaplayalim, cevaplayalım, ettiklerinizi, merak, sorun, tarihte

Seçenekler
Stil