Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı

Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı (https://www.tarih.gen.tr/forum/)
-   Tarih Tartışmaları (https://www.tarih.gen.tr/forum/tarih-tartismalari/)
-   -   Tarihte Merak Ettiklerinizi Sorun Cevaplayalım (https://www.tarih.gen.tr/forum/tarih-tartismalari/2717-tarihte-merak-ettiklerinizi-sorun-cevaplayalim.html)

Admin 16 Aralık 2011 01:49

Tarihte Merak Ettiklerinizi Sorun Cevaplayalım
 
Merhabalar tarihseverler..
-
Bu bölümümüzde "Sorun cevaplayalım" şeklinde bir aktivite oluşturduk. Bu sayede merak ettiğiniz, tartışmaya açmak istediğiniz bir konu varsa ve üyeliğiniz yoksa öncelikle;

>> UYE OL << bölümünden 30 saniye içinde üye olabilir ve bu aktiviteyi kullanabilirsiniz.

Eğer zaten üyeseniz, yukarıdaki http://www.tarih.gen.tr/forum/images.../newthread.gif butonuna basıp konu başlığınızı ve merak ettiğiniz, tartışmaya açmak istediğiniz konuyu yazıp konuyu açabilirsiniz.
Unutmayalım ki, konu başlığınız anlamlı olmalıdır. "Şuna bakın", "tartışma konusu" gibi anlamsız şeyler yazmamanız gerekir.

Örneğin osmanlıda harem üzerine bir tartışma açmak istiyorsanız konu başlığınız "Osmanlıda Harem Nasıldı" gibi anlamlı ve açmak istediğiniz konuyu özetler şekilde olmalıdır.


Örnek bir Tarih Tartışmaları Konusu > Okullarda Osmanlıca Dersi Okutulmalı mı?

Hayırlı olması ve bol bol bilgiler edinebilme dileğiyle.
İyi forumlar..
NOT: LÜTFEN YUKARIDAN "YENİ KONU" BUTONUNA BASIP YENİ KONU AÇINIZ. BU BAŞLIK ALTINDA SORULARI SORMAYINIZ.
-
NOT: LÜTFEN YUKARIDAN "YENİ KONU" BUTONUNA BASIP YENİ KONU AÇINIZ. BU BAŞLIK ALTINDA SORULARI SORMAYINIZ.
-
NOT: LÜTFEN YUKARIDAN "YENİ KONU" BUTONUNA BASIP YENİ KONU AÇINIZ. BU BAŞLIK ALTINDA SORULARI SORMAYINIZ.


EmpiRes 16 Aralık 2011 12:41

İlk soru da benden gelsin hemen açıyorum konumu (:

gülkızı 10 Ocak 2012 19:05

bildiğim kadarıyla osmanlıda harem padişahın özel odası ve padisahtan baska kımse giremiyordu bu odaya ..

EmpiRes 10 Ocak 2012 19:41

Alıntı:

gülkızı Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 3473)
bildiğim kadarıyla osmanlıda harem padişahın özel odası ve padisahtan baska kımse giremiyordu bu odaya ..

Harem binası kalın duvarlarla çevrilidir. Etrafında harem ağalarına ait binalar ve diğer ocakların daireleri vardır ve buraya ulaşılması mümkün değildir. Haremde yaşayanlar; harem içinde ve bahçesinde dolaşırlarken sürekli salâvat-ı şerife getirirlerdi. Odaların kapıları ve duvarları ayetler ve hadislerle süslenmiştir. Harem dairelerine harici kişilerin girmesi mümkün değildir; ancak zorunlu hallerde harem ağaları ve tabipler girebilmiştir. Osmanlı Harem hayatı ile ilgili bilgileri veren yabancı seyyahların ve tarihçilerin girilmesi imkânsız olan bu dairelere nasıl girdiği ve nasıl bilgi edindikleri hayret vericidir. Bu kişilerin yazdığı kitaplar ve makaleler ne acıdır ki bizim aydınlarımız tarafından referans olarak gösterilmektedir.

Bu bilgiler, Osmanlı tarihçileri tarafından defalarca çürütülmüştür.

Çürütülen örnekler için google'a "osmanlıda harem ve harem hayatı makale" yazarsanız ilk sırada çıkacaktır

• Hocamız orda konu başlıklarının anlamlı olmasına vurgu yapmış.Zaten "tartışma" olarak da belirtmiştir bunda bir sakınca olduğunu düşünmüyorum

nisa 22 Şubat 2012 13:04

reform dönemini kısaca açıklar mısnız

Tarih 22 Şubat 2012 23:39

Nisa bu bilgi için lütfen konu açınız. Admin nickinin yazdığında nasıl konu açıp yardım talebi isteyeceğiniz söylenmiştir.

SuLTaN 24 Şubat 2012 21:07

Alıntı:

nisa Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 4206)
reform dönemini kısaca açıklar mısnız

nisacıgım senin için reformu yüzeysel bir şekilde açıklmaya çalıştım umarım faydasını görürsün :)
Reform nedir
Katolik Kilisesi'nin bozulması ve dini amaçlardan uzaklaşması üzerine 16. yüzyılda Almanya'da başlayarak diğer Avrupa Ülkelerine yayılan dini alandaki yeniliklere Reform denilmiştir.
Reform nerede başlamıştır ?
Reform, 15. ve 17. yüzyıl boyunca tüm Avrupa'yı etkileyen Katolik Kilisesi ne karşı yapılmış dinsel bir harekettir.
Katolik kilisesinin aşırı zenginleşmesi ve yozlaşması, siyasetle ve dünyasal etkinliklerle daha fazla ilgilenmeye başlaması birçok din adamının tepkisini çekmiş ve reform hareketlerine yol açmıştır. Reform hareketleri önce Almanya'da sonrasında ise Fransa, İngiltere ve Kuzey Avrupa ülkelerinde de etkili olur. Bu reform hareketi hıristiyanlığın yeni ve büyük 3 mezhebinden Protestanlığın oluşmasını sağlamıştır.
Başarılı Reform hareketi ilk defa Almanya'da Martin Luther ile başladı.Bunun nedeni de Almanya'nın birleşmesinden önce birçok bağımsız devletin olmasından dolayı özgür bir ortamın bulunmasındandır. 31 Ekim 1517'de Martin Luther Almanya'nın şehrinde bir kilisenin kapısına 95 maddeden oluşan protesto metnini astı ve Protestan Reformu hareketini resmen başlattı. Luther bu metni hazırlarken daha önce reform hareketine girişmiş olan ve gibi isimlerin görüşlerinden etkilenmişti. İncil'in farklı dillere çevirilmesi ve matbaanın bulunup halk tarafından da okunabilir hale gelmesiyle, insanlar kilisenin doktrinlerinin yanlış ve yobaz olduğunu düşünmeye başlamıştı. Martin Luther astığı protesto metninde özellikle endüljans a karşı çıkar. Görüntüde halkın haklarını savunan Luther, halkın da desteğini alarak protestanlığın temellerini atar. Martin Luther bunun yüzünden Papa tarafından afaroz edildi.Afaroznameyi halk önünde yaktığı için,Martin Luther ölüm cezasına çarptırıldı. Alman imparatoru Şarlken, Luther’i ve taraftarlarını 1529’da protesto ettiği için Almanya’da yeni oluşan bu mezhebe Protestanlık denir.
Reform'un Nedenleri
Katolik Kilisesi'nin bozulması ve ıslahat fikrinin yayılması.
Hümanizm sayesinde Hıristiyanlığın kaynaklarına inilmesi İncil'in milli dillere çevrilerek temel ilkelerin ortaya konulması.
Matbaanın yaygınlaşması ile okuma-yazma bilenlerin artması üzerine Katolik Mezhebi'nin sorgulanmaya başlanması.
Endülüjans sorununun ortaya çıkması, para karşılığında kilisenin günahları affetmesi.
Reform'un Sonuçları
Avrupa'da mezhep birliği bozuldu. Katolik ve Ortodoks Mezhepleri yanında Protestanlık, Kalvenizm ve Anglikanizm mezhepleri ortaya çıktı mezhepler arasında çatışmalar başladı.
Din adamları ve kilise eski itibarını kaybetti.
Katolik Kilisesi, kendisini yenilemek ve düzenlemek zorunda kaldı.
Eğitim-öğretim faaliyetleri kiliseden alınarak laik bir eğitim sistemi kuruldu.
Katolik Kilisesi'nden ayrılan ülkelerde kilisenin mallarına ve topraklarına el konuldu.
Papa ve kilisenin Avrupa Ülkelerinin kralları üzerindeki etkisi sona erdi ve Avrupa'da siyasal bölünmeler yaşandı. Çünkü Ortaçağ'da Papa, Avrupa krallarına taç giydirerek onların krallıklarını onaylıyor ve yönlendirebiliyordu. Papanın bu gücü kaybetmesi, Haçlı Seferleri'nin düzenlenmesini engellemiştir.
Katolik kalan ülkelerde yeni mezheplerle mücadele etmek amacıyla Engizisyon Mahkemeleri kuruldu.
Protestan krallar ve prensler, din işlerinin mutlak hakimi oldular.
Reform hareketleri, Avrupa'yı siyasi yönden zarara uğratmıştır. Şarlken'in Osmanlı Devleti üzerine yapmayı planladığı Haçlı Seferi bölünmelerden dolayı gerçekleşmemiştir.
Mezhep savaşları, Osmanlı Devleti'nin Avrupa'da ilerlemesini kolaylaştırmıştır.
Osmanlı Devleti içerisinde yaşayan Gayrimüslimlerin büyük çoğunluğu Hıristiyandı. Osmanlı Devleti bunlara inanç ve din konularında serbestlik tanıyarak geniş haklar verdi. Osmanlı'da dini bakımdan bağımsız olan Hıristiyan Toplumu, Avrupa'daki mezhep kavgalarından etkilenmedi. Bunda Osmanlı Devleti'nin Hıristiyan halkı kilisenin suistimallerine karşı koruması etkili olmuştur.

certyle 28 Şubat 2012 21:08

Arkadaşlar bu soru bu bugünkü denemede çıktı. bi açıklar mısınız.

Büyük Selçuklularda devlet teşkilatının temellerini oluşturan Vezir Nizamülmülk, ordunun sadece bir milletin değil bir kaç farklı milletten kurulmasının doğru olacağını söylemiştir.
Nizamülmülk bu düşüncesiyle öncelikle neyi savunmuştur
?
A ülke savunmasını kolaylaştırmak
B toplumsal eşitliği sağlamak.
C merkezi otoriteyi güçlendirmek
D yetenekli unsurlardan yaralanmayı
E bağlı illetlerin isyan etmesini engellemeyi

Rita 28 Şubat 2012 22:28

Soru açık uçlu bir soru olması ile birlikte cevap daha çok D şıkkı olarak ağır basmaktadır. Tek bir milletin oluşturduğu sisteme bağlı olmaktansa bu konuda yetenekli unsurlardan da yararlanıp daha güçlü bir ordu sistemi kurmak hedeflendirilmek istemiş olabilir. Bu açıdan baktığımızda cevabın D şıkkı olması muhtemeldir.

kuman 28 Şubat 2012 22:34

aslına bakılırsa hepsi cevap olabilir ancak Nizamülmülk Türk değildir. Türkleri de pek seven biri olduğuna inanmam. Nizamülmülk için devletin bekası önemlidir bu yüzden isyan edeceklere devlette yer vermeyi düşünecektir. Cevap E olmalı gene de çok açık bir soru değil.


WEZ Format +2. Şuan Saat: 07:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2021, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0