Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı

Tarih Forum, Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı (https://www.tarih.gen.tr/forum/)
-   Tarih Tartışmaları (https://www.tarih.gen.tr/forum/tarih-tartismalari/)
-   -   Tarihte Merak Ettiklerinizi Sorun Cevaplayalım (https://www.tarih.gen.tr/forum/tarih-tartismalari/2717-tarihte-merak-ettiklerinizi-sorun-cevaplayalim.html)

Admin 16 Aralık 2011 01:49

Tarihte Merak Ettiklerinizi Sorun Cevaplayalım

Merhabalar tarihseverler..
-
Bu bölümümüzde "Sorun cevaplayalım" şeklinde bir aktivite oluşturduk. Bu sayede merak ettiğiniz, tartışmaya açmak istediğiniz bir konu varsa ve üyeliğiniz yoksa öncelikle;

>> UYE OL << bölümünden 30 saniye içinde üye olabilir ve bu aktiviteyi kullanabilirsiniz.

Eğer zaten üyeseniz, yukarıdaki http://www.tarih.gen.tr/forum/images.../newthread.gif butonuna basıp konu başlığınızı ve merak ettiğiniz, tartışmaya açmak istediğiniz konuyu yazıp konuyu açabilirsiniz.
Unutmayalım ki, konu başlığınız anlamlı olmalıdır. "Şuna bakın", "tartışma konusu" gibi anlamsız şeyler yazmamanız gerekir.

Örneğin osmanlıda harem üzerine bir tartışma açmak istiyorsanız konu başlığınız "Osmanlıda Harem Nasıldı" gibi anlamlı ve açmak istediğiniz konuyu özetler şekilde olmalıdır.

Örnek bir Tarih Tartışmaları Konusu > Okullarda Osmanlıca Dersi Okutulmalı mı?

Hayırlı olması ve bol bol bilgiler edinebilme dileğiyle.
İyi forumlar..
NOT: LÜTFEN YUKARIDAN "YENİ KONU" BUTONUNA BASIP YENİ KONU AÇINIZ. BU BAŞLIK ALTINDA SORULARI SORMAYINIZ.
-
NOT: LÜTFEN YUKARIDAN "YENİ KONU" BUTONUNA BASIP YENİ KONU AÇINIZ. BU BAŞLIK ALTINDA SORULARI SORMAYINIZ.
-

EmpiRes 16 Aralık 2011 12:41

İlk soru da benden gelsin hemen açıyorum konumu (:

gülkızı 10 Ocak 2012 19:05

bildiğim kadarıyla osmanlıda harem padişahın özel odası ve padisahtan baska kımse giremiyordu bu odaya ..

EmpiRes 10 Ocak 2012 19:41

Alıntı:

gülkızı Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 3473)
bildiğim kadarıyla osmanlıda harem padişahın özel odası ve padisahtan baska kımse giremiyordu bu odaya ..

Harem binası kalın duvarlarla çevrilidir. Etrafında harem ağalarına ait binalar ve diğer ocakların daireleri vardır ve buraya ulaşılması mümkün değildir. Haremde yaşayanlar; harem içinde ve bahçesinde dolaşırlarken sürekli salâvat-ı şerife getirirlerdi. Odaların kapıları ve duvarları ayetler ve hadislerle süslenmiştir. Harem dairelerine harici kişilerin girmesi mümkün değildir; ancak zorunlu hallerde harem ağaları ve tabipler girebilmiştir. Osmanlı Harem hayatı ile ilgili bilgileri veren yabancı seyyahların ve tarihçilerin girilmesi imkânsız olan bu dairelere nasıl girdiği ve nasıl bilgi edindikleri hayret vericidir. Bu kişilerin yazdığı kitaplar ve makaleler ne acıdır ki bizim aydınlarımız tarafından referans olarak gösterilmektedir.

Bu bilgiler, Osmanlı tarihçileri tarafından defalarca çürütülmüştür.

Çürütülen örnekler için google'a "osmanlıda harem ve harem hayatı makale" yazarsanız ilk sırada çıkacaktır

• Hocamız orda konu başlıklarının anlamlı olmasına vurgu yapmış.Zaten "tartışma" olarak da belirtmiştir bunda bir sakınca olduğunu düşünmüyorum

nisa 22 Şubat 2012 13:04

reform dönemini kısaca açıklar mısnız

Tarih 22 Şubat 2012 23:39

Nisa bu bilgi için lütfen konu açınız. Admin nickinin yazdığında nasıl konu açıp yardım talebi isteyeceğiniz söylenmiştir.

SuLTaN 24 Şubat 2012 21:07

Alıntı:

nisa Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 4206)
reform dönemini kısaca açıklar mısnız

nisacıgım senin için reformu yüzeysel bir şekilde açıklmaya çalıştım umarım faydasını görürsün :)
Reform nedir
Katolik Kilisesi'nin bozulması ve dini amaçlardan uzaklaşması üzerine 16. yüzyılda Almanya'da başlayarak diğer Avrupa Ülkelerine yayılan dini alandaki yeniliklere Reform denilmiştir.
Reform nerede başlamıştır ?
Reform, 15. ve 17. yüzyıl boyunca tüm Avrupa'yı etkileyen Katolik Kilisesi ne karşı yapılmış dinsel bir harekettir.
Katolik kilisesinin aşırı zenginleşmesi ve yozlaşması, siyasetle ve dünyasal etkinliklerle daha fazla ilgilenmeye başlaması birçok din adamının tepkisini çekmiş ve reform hareketlerine yol açmıştır. Reform hareketleri önce Almanya'da sonrasında ise Fransa, İngiltere ve Kuzey Avrupa ülkelerinde de etkili olur. Bu reform hareketi hıristiyanlığın yeni ve büyük 3 mezhebinden Protestanlığın oluşmasını sağlamıştır.
Başarılı Reform hareketi ilk defa Almanya'da Martin Luther ile başladı.Bunun nedeni de Almanya'nın birleşmesinden önce birçok bağımsız devletin olmasından dolayı özgür bir ortamın bulunmasındandır. 31 Ekim 1517'de Martin Luther Almanya'nın şehrinde bir kilisenin kapısına 95 maddeden oluşan protesto metnini astı ve Protestan Reformu hareketini resmen başlattı. Luther bu metni hazırlarken daha önce reform hareketine girişmiş olan ve gibi isimlerin görüşlerinden etkilenmişti. İncil'in farklı dillere çevirilmesi ve matbaanın bulunup halk tarafından da okunabilir hale gelmesiyle, insanlar kilisenin doktrinlerinin yanlış ve yobaz olduğunu düşünmeye başlamıştı. Martin Luther astığı protesto metninde özellikle endüljans a karşı çıkar. Görüntüde halkın haklarını savunan Luther, halkın da desteğini alarak protestanlığın temellerini atar. Martin Luther bunun yüzünden Papa tarafından afaroz edildi.Afaroznameyi halk önünde yaktığı için,Martin Luther ölüm cezasına çarptırıldı. Alman imparatoru Şarlken, Luther’i ve taraftarlarını 1529’da protesto ettiği için Almanya’da yeni oluşan bu mezhebe Protestanlık denir.
Reform'un Nedenleri
Katolik Kilisesi'nin bozulması ve ıslahat fikrinin yayılması.
Hümanizm sayesinde Hıristiyanlığın kaynaklarına inilmesi İncil'in milli dillere çevrilerek temel ilkelerin ortaya konulması.
Matbaanın yaygınlaşması ile okuma-yazma bilenlerin artması üzerine Katolik Mezhebi'nin sorgulanmaya başlanması.
Endülüjans sorununun ortaya çıkması, para karşılığında kilisenin günahları affetmesi.
Reform'un Sonuçları
Avrupa'da mezhep birliği bozuldu. Katolik ve Ortodoks Mezhepleri yanında Protestanlık, Kalvenizm ve Anglikanizm mezhepleri ortaya çıktı mezhepler arasında çatışmalar başladı.
Din adamları ve kilise eski itibarını kaybetti.
Katolik Kilisesi, kendisini yenilemek ve düzenlemek zorunda kaldı.
Eğitim-öğretim faaliyetleri kiliseden alınarak laik bir eğitim sistemi kuruldu.
Katolik Kilisesi'nden ayrılan ülkelerde kilisenin mallarına ve topraklarına el konuldu.
Papa ve kilisenin Avrupa Ülkelerinin kralları üzerindeki etkisi sona erdi ve Avrupa'da siyasal bölünmeler yaşandı. Çünkü Ortaçağ'da Papa, Avrupa krallarına taç giydirerek onların krallıklarını onaylıyor ve yönlendirebiliyordu. Papanın bu gücü kaybetmesi, Haçlı Seferleri'nin düzenlenmesini engellemiştir.
Katolik kalan ülkelerde yeni mezheplerle mücadele etmek amacıyla Engizisyon Mahkemeleri kuruldu.
Protestan krallar ve prensler, din işlerinin mutlak hakimi oldular.
Reform hareketleri, Avrupa'yı siyasi yönden zarara uğratmıştır. Şarlken'in Osmanlı Devleti üzerine yapmayı planladığı Haçlı Seferi bölünmelerden dolayı gerçekleşmemiştir.
Mezhep savaşları, Osmanlı Devleti'nin Avrupa'da ilerlemesini kolaylaştırmıştır.
Osmanlı Devleti içerisinde yaşayan Gayrimüslimlerin büyük çoğunluğu Hıristiyandı. Osmanlı Devleti bunlara inanç ve din konularında serbestlik tanıyarak geniş haklar verdi. Osmanlı'da dini bakımdan bağımsız olan Hıristiyan Toplumu, Avrupa'daki mezhep kavgalarından etkilenmedi. Bunda Osmanlı Devleti'nin Hıristiyan halkı kilisenin suistimallerine karşı koruması etkili olmuştur.

certyle 28 Şubat 2012 21:08

Arkadaşlar bu soru bu bugünkü denemede çıktı. bi açıklar mısınız.

Büyük Selçuklularda devlet teşkilatının temellerini oluşturan Vezir Nizamülmülk, ordunun sadece bir milletin değil bir kaç farklı milletten kurulmasının doğru olacağını söylemiştir.
Nizamülmülk bu düşüncesiyle öncelikle neyi savunmuştur
?
A ülke savunmasını kolaylaştırmak
B toplumsal eşitliği sağlamak.
C merkezi otoriteyi güçlendirmek
D yetenekli unsurlardan yaralanmayı
E bağlı illetlerin isyan etmesini engellemeyi

Rita 28 Şubat 2012 22:28

Soru açık uçlu bir soru olması ile birlikte cevap daha çok D şıkkı olarak ağır basmaktadır. Tek bir milletin oluşturduğu sisteme bağlı olmaktansa bu konuda yetenekli unsurlardan da yararlanıp daha güçlü bir ordu sistemi kurmak hedeflendirilmek istemiş olabilir. Bu açıdan baktığımızda cevabın D şıkkı olması muhtemeldir.

kuman 28 Şubat 2012 22:34

aslına bakılırsa hepsi cevap olabilir ancak Nizamülmülk Türk değildir. Türkleri de pek seven biri olduğuna inanmam. Nizamülmülk için devletin bekası önemlidir bu yüzden isyan edeceklere devlette yer vermeyi düşünecektir. Cevap E olmalı gene de çok açık bir soru değil.

certyle 29 Şubat 2012 00:10

Alıntı:

Rita Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 4327)
Soru açık uçlu bir soru olması ile birlikte cevap daha çok D şıkkı olarak ağır basmaktadır. Tek bir milletin oluşturduğu sisteme bağlı olmaktansa bu konuda yetenekli unsurlardan da yararlanıp daha güçlü bir ordu sistemi kurmak hedeflendirilmek istemiş olabilir. Bu açıdan baktığımızda cevabın D şıkkı olması muhtemeldir.

Evet soru biraz sıkıntılı ve cevap anahtarında C şıkkı olarak çıkıyor ben de E şıkkını işaretledim ve hocayla da uzun uzun tartıştık ve o da C şıkkı olması gerektiğini söyledi ama ben hala E şıkkında ısrarlıyım.sizin söylediğiniz D şıkkı biraz dolaylı yol oluyor.soruda öncelikli hedefi sorulmuştu. bunun için de C veya E şıkkını cevap olarak gösterebilirim ve net bi çözüme de kavuşmuyor.

Mavimsi 29 Şubat 2012 00:13

Bağlı milletleri karşısına almak yerine yanına almak istediğini ve cevabın E olduğunu düşündüm ben de soruya baktığımda.

certyle 29 Şubat 2012 00:14

Alıntı:

kuman Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 4328)
aslına bakılırsa hepsi cevap olabilir ancak Nizamülmülk Türk değildir. Türkleri de pek seven biri olduğuna inanmam. Nizamülmülk için devletin bekası önemlidir bu yüzden isyan edeceklere devlette yer vermeyi düşünecektir. Cevap E olmalı gene de çok açık bir soru değil.

Ben de sizin gibi düşünerek E şıkkını işaretledim ama anahtar C şıkkı diyor net bi çözüme kavuşmuyor. ama öncelikli hedefi onların isyan etmelerini önlemek belki de yabancı milletletten insanları orduya dahil etmek olası bi karışıklığın çıkmasına neden olur ve bu da merkezi otoriteyi sarsar.Nizamülmülk ise bu sözü söylemiş fakat orduya diğer milletlerden insan almamış sadece onların isyan etmelerini önlemek istemiştir.diye düşünüyorum ve hala da E şıkkını savunuyorum.

certyle 29 Şubat 2012 00:16

Alıntı:

Mavimsi Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 4348)
Bağlı milletleri karşısına almak yerine yanına almak istediğini ve cevabın E olduğunu düşündüm ben de soruya baktığımda.

Her sorduğum kişi E diyor ama cevap C kafam çok karıştı.:confused:

Tarih 29 Şubat 2012 00:19

Bence yeterince açıklayıcı bir soru değil. Şıklara baktığımızda bir çok şıkka doğru cevap seçeneği verilebilir. Ancak sorudaki;

devlet teşkilatının temellerini oluşturan kısma dikkat edersek teşkilatlanmanın tek bir amacı olabilir bu da merkezi otoriyeti güçlendirmektir. Sorunun sorulma amacı merkezi otoriyeti vurgulamaktı haliyle cevap C seçeneği olacaktır. Ancak soru yeterince iyi sorulmamış.

E şıkkı diyenlere de katılmıyorum. Hatta E şıkkını asla işaretlemem. Cevabın e şıkkı olması da ihtimaller içinde değil. Çünkü isyan edecek veya etmesi muhtemel bir millet veya millete askeri güc kazandırırsam onların isyan etmemesi içten bile değil. Zaten isyan etme düşüncesi olan millete silah sağlarsam güçlenip isyan etmeyecekler de ne yapacaklar ki? Tarihte bunu örnekleyecek çok olay vardır. Tıpkı Ermenilerin isyan etmesi için Rusların askeri destek sağlayıp asker yapmaları.
--

Nizamülmülk'e gelince; Nizamülmülk'ün Türk olmaması Türklerden nefret ettiğini veya sevmediği sonucunu çıkarmaz. Nizamülmülk Selçuklular için çok büyük şeyler yapmış ünlü siyasi alimlerden biridir. Sorunun Nizamülmülk'ün Türk olmaması ile hiç alakalı olamaz. (Büyük Selçuklu Tarihi açık ve net) Zaten Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük devlet adamlarından biri olarak kabul edilir. Büyük Selçuklu Devleti'nin yıkılma nedenine baktığımızda zaten çoğunluk Batınî fikridir.

RevolutionFire 29 Şubat 2012 00:22

@2 de dediği gibi eger Nizamülmülk Türk değil ve Türkleri sevmıyorsa ısyan cıkarta bılır bu dıger devletın orduları ıcınde gecerlı olucaktır hedeflenen dusuncede genış bakmak gereklı bence ve merkezı otorıteyı artırıp bı taşla bırçok kuş vurmak amaçlandığı soylene bilir dolayısla buda bizi ''C'' şıkkına götürür..

certyle 29 Şubat 2012 00:27

Alıntı:

RevolutionFire Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 4352)
@2 de dediği gibi eger Nizamülmülk Türk değil ve Türkleri sevmıyorsa ısyan cıkarta bılır bu dıger devletın orduları ıcınde gecerlı olucaktır hedeflenen dusuncede genış bakmak gereklı bence ve merkezı otorıteyı artırıp bı taşla bırçok kuş vurmak amaçlandığı soylene bilir dolayısla buda bizi ''C'' şıkkına götürür..

Nizamülmülk neden isyan çıkartsın Türk olmayabilir ama devlete bağlı bir vezirin öncelikli hedefi devletin geleceğidir.Bu söz söylemiş ki diğer milletten insanlara da eşit davranalım olası bir isyan çıkmasın.fakat vezir diğer milletten insanları orduya katmamış sadece olması gerektiğini savunmuştur.bu da isyanları önlemek içindir.

RevolutionFire 29 Şubat 2012 00:32

ordu bir milletin yapı taşı oldugunun hepimiz farkındayız vezirin bunu soylemesı olası ısyanları engeller ama uzun surelı bırsey degıldır tek vezır yerıne veya olması gerekenler dışında sen orduyu merkeze baglayarak onları degıstırmıs oluyorsun dolayısıyla halk senınle beraber hareket edıyor arasındakı farkı ıyı gormek gerek

Tarih 29 Şubat 2012 00:32

Ayrıca bu gibi sorularınız için lütfen Konu açınız. Bu konunun ilk mesajına baktığımızda nasıl yeni bir konu açılacağını söylenmiştir. :)

certyle 29 Şubat 2012 00:36

Alıntı:

Tarih Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 4351)
Bence yeterince açıklayıcı bir soru değil. Şıklara baktığımızda bir çok şıkka doğru cevap seçeneği verilebilir. Ancak sorudaki;

devlet teşkilatının temellerini oluşturan kısma dikkat edersek teşkilatlanmanın tek bir amacı olabilir bu da merkezi otoriyeti güçlendirmektir. Sorunun sorulma amacı merkezi otoriyeti vurgulamaktı haliyle cevap C seçeneği olacaktır. Ancak soru yeterince iyi sorulmamış.

E şıkkı diyenlere de katılmıyorum. Hatta E şıkkını asla işaretlemem. Cevabın e şıkkı olması da ihtimaller içinde değil. Çünkü isyan edecek veya etmesi muhtemel bir millet veya millete askeri güc kazandırırsam onların isyan etmemesi içten bile değil. Zaten isyan etme düşüncesi olan millete silah sağlarsam güçlenip isyan etmeyecekler de ne yapacaklar ki? Tarihte bunu örnekleyecek çok olay vardır. Tıpkı Ermenilerin isyan etmesi için Rusların askeri destek sağlayıp asker yapmaları.
--

Nizamülmülk'e gelince; Nizamülmülk'ün Türk olmaması Türklerden nefret ettiğini veya sevmediği sonucunu çıkarmaz. Nizamülmülk Selçuklular için çok büyük şeyler yapmış ünlü siyasi alimlerden biridir. Sorunun Nizamülmülk'ün Türk olmaması ile hiç alakalı olamaz. (Büyük Selçuklu Tarihi açık ve net) Zaten Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük devlet adamlarından biri olarak kabul edilir. Büyük Selçuklu Devleti'nin yıkılma nedenine baktığımızda zaten çoğunluk Batınî fikridir.

evet vermiş olduğunuz cevap beni ikna etti ve olayı anladım çok teşekkür ederim. bu sorunun bu kadar uzayacağını tahmin etmedim kusura bakmıyın bi daha ki soru için yeni konu açarım :)

kuman 29 Şubat 2012 09:20

Görüyorum ki herkes yanlış anlamış. Nizamülmülk'ün ne kadar değerli olduğunu biliyorum. Büyük Selçuklu Devletini sistemleştiren ve Nizamiye medreselerinin temelini atan o'dur. Benim için düzen kuran Tonyukuk, Atatürk kadar önemli bir devlet adamıdır. Türkleri sevmez evet bu böyle ( Türk kadınlarında edep yok ve erkek işlerine karışmamalılar diyen kendisidir. Türk göçebelere hor bakan da kendisidir.--Siyasetname'de bunu görebilirsiniz) bu yüzden onu eleştirmeye hakkımız yok. Benim orada kastetmek istediğim: Orduyu sadece Türklerden oluşturmak istemeyecektir. Türklere özgü bir devlet de istemeyecektir. Tüm devletin halkının katılacağı bir devletten yana olacaktır. Yani şunu demek istiyorum ki Nizamülmülk, Türkleri sevmez diyerek orduda sadece Türkler olacak gibi birşey demez. Bunun karşısında olacaktır. Bunu da anlıyorum. Umarım şimdi daha açıktır.

Cevap E şıkkı yani bu soruyu Nizamülmülk'e sorsan E derdi. Aslında E desen de bir bakıma sonuçta C şıkkına götürür. Bu durum yani azınlıklara orduda yer verme aklına gelen her imparatorlukta vardır. Öyle isyan etmeleri falan mümkün değildir. Mesela Bizans da Kuman Türkleri ve Alanlar orduya alınmıştır. Ancak ellerinde silah olduğu halde isyan etmemişlerdir . Perslerde orduya Yunanlar ve İskitler de alınmıştır ancak isyan etmemişlerdir. Roma İmparatorluğunda Hunlar ve Sarmatlar orduya alınmıştır. 15 yıl görevde kalırlar. Ancak Roma tarihinde hiçbir Hun askeri veya Sarmat askeri isyan çıkarmamıştır ki bu tipte adamların sayıları bazen 150 bini bulur. Anadolu Selçuklularda Gürcü, Rum, Frank, Rus, Kürt vs. orduya alınmıştır. Ancak isyan etmemişlerdir. Bunun da sebebi merkezi otorite sağlamdır yani orduya bu tür azınlıklar alınırken aileleri vs. bellidir. Bir sorun çıkartırsa asker, bu ailesine ödettirilir. Gerek malıyla gerek canıyla. Ermenilerin isyan etmesi bu konuya örnek teşkil etmez. Onlar zaten isyanı kafalarına koymuşlar. Ruslar onlara bir devlet vereceğinden ! bağlasanız durmazlar. Kaldı ki Osmanlının son döneminde İngiliz Belgelerine göre 1 milyon ajan vb. tipte adam var. Osmanlının bunları kontrol edecek hali yok bir de Ermenilerle mi uğraşacak. Bu yüzden cevap E'dir. Cevap C dahi olsa ben yanlış yaptım demezdim. Çünkü neyin ne olduğu açık.

Mavimsi 29 Şubat 2012 15:56

Bilgi verdiğiniz için teşekkürler.

sefa 29 Şubat 2012 18:44

Merhaba aranıza yeni katıldım.Tek bi başlık altında bulamadım Acaba Şeyh Sait isyanı ve Menemen olayına zemin hazırlayan olaylar nelerdir ? Şimdiden Teşekkürler.

Tarih 29 Şubat 2012 19:48

@Sefa, Lütfen Tarih Tartışmaları - Tarih Forum - Tarih, Forum Tarih, Forum, Tarih Portalı buradan yeni konu açınız.
-

Kilit.

WEZ Format +2. Şuan Saat: 18:32.