Otlukbeli Savaşı, Otlukbeli Muharebesi | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

Isminiz@Tarih.gen.tr Uzantılı MSN
Forum

Otlukbeli Savaşı

 • Otlukbeli Savaşı (1473)

  Otlukbeli Savaşı, Osmanlı hükümdarı Fatih Sultan Mehmet (2. Mehmed) ile Akkoyunlu Devleti’nin sultanı Uzun Hasan arasında 11 Ağustos 1473 yılında günümüz Erzincan sınırında bulunan Otlukbeli ilçesinde gerçekleşmiş ve Osmanlı Devleti’nin kesin zaferiyle sonuçlanmıştır.

  Otlukbeli Savaşı’nın Nedenleri

  • Geçmişe dayanan Osmanlı-Akkoyunlu aileleri arasındaki düşmanlık
  • Akkoyunluların, Osmanlının rakibi ve düşmanı olan Timur’u desteklemesi.
  • Uzun Hasan’ın müttefiki durumunda olan Trabzon Rum İmparatorluğu’nun Fatih Sultan Mehmed tarafından 1461 yılında yok edilmesi ve Uzun Hasan’ın bunu protesto etmesi.
  • Uzun Hasan’ın Osmanlı ticaretini düşürmek için Osmanlı düşmanı olan Venediklerle ticaret ve iş birliği yapması.
  • Osmanlı Devleti’ne karşı başkaldıran Karamanoğulları’nın doğuya doğru kaçıp Akkoyunlu Devleti’ne sığınması ve Akkoyunlu Devleti’nin Osmanlı’ya karşı ordusunda yer almaya başlaması.


  Otlukbeli Savaşı

  Kendisine sığınan Karamanoğullarıyla birlikte hareket edip ortaklaşa ordu kuran Akkoyunlu Devleti, Doğu Karadeniz tarafından harekete geçen Osmanlı ordusunu pusuya düşürmeyi ve baskın yapmayı planlıyordu. Ancak Osmanlı keşif birlikleri bu durumu son anda farketmesiyle Fatih Sultan Mehmed derhal savaş düzeni almasını emretmişti. İstanbul’un Fethi sırasında topların önemini anlayan Osmanlı hükümdarı, ilk kez hafif havan topları üretildi ve bu doğu seferine götürülmüştü.

  İki ordunun karşılaştığı yer gerek savaşa elverişsizliği gerekse kayalıklar, engebe olması yüzünden atlıların kullanımı açısından çok zordu. Savaştan önce Osmanlı beylerinden bazıları Fatih Sultan Mehmed’e savaş için daha elverişli bir bölgeye çekilip düşmanın gelmesini beklemesini önermişse de Fatih Sultan Mehmed, düşmana bu kadar yakınken böyle bir geri çekilmenin ve manevranın tehlikeli olacağını düşünerek savaşa girmeyi daha uygun buldu.

  Coğrafi şartların uygun olmamasından dolayı iki taraf için de atlı askerler (süvariler) etkili olamadı. Osmanlının en büyük avantajı olan havan topları iyi aşırtma atışlar yapmış ve bu yeni silah karşısında Akkoyunlu ordusu düzeni bozulup darmadağın olmasına neden olmuştur. Osmanlı sağ ve sol taraf komutanlarının da kendi yönlerinden Akkoyunlu ordusunun üzerine gidip askerlerini dağıtması Akkoyunlu Uzun Hasan’ın ve Karamanoğlu beyi, savaş meydanını terketmelerine neden olmuştur.

  Akkoyunlu Devleti, bu savaştan sonra ordularını bir daha toparlayamamış ve nihayetinde çöküş dönemine girmiştir.

   

  Etiketler:

Yorum Yazin


sitemap