Padişahlar – 4. Murat | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

Isminiz@Tarih.gen.tr Uzantılı MSN
Forum

Padişahlar – 4. Murat

 • Osmanli-nisani.svg    IV. Murat

  IV. Murat.jpg

  IV. Murat

  Tughra of Murad IV.JPG

  Saltanatı 10 Eylül 1623- 8 Şubat 1640
  Padişah Sırası 17
  Doğum Tarihi 27 Temmuz 1612
  Ölüm Tarihi 8 Şubat 1640
  Önce I.Mustafa
  Sonra I. İbrahim
  Soyu Osmanlı Hanedanı
  Babası I. Ahmet
  Annesi Kösem Sultan
  Dini İslam

  Yaşamı
  Saltanatında İlk Yılları

  IV. Murat tahta geçtikten sonra, ülkeyi uzun süre akrabaları ve annesi Kösem Sultan yönetti. Bu süre içinde İmparatorluk anarşiye ve büyük iç karışıklıklara sürüklendi, Safeviler Irak’ı ele geçirdi, Kuzey Anadolu’da isyanlar patlak verdi ve 1631 yılında Yeniçeriler sarayı basarak sadrazam ile birçok devlet yöneticisini öldürdü. Zaten çocukluğu sırasında ağabeyi Genç Osman’ın şehit edilişine tanık olan IV. Murat, tüm bu olayların da etkisiyle çok sert bir mizaca büründü ve yirmi bir yaşından itibâren ülke yönetimini tamamen kendi ellerine aldı.

  Mutlak Saltanat Yılları
  IV. Murat ilk olarak, yaygınlaşmış olan rüşvet ve iltiması ortadan kaldırdı ya da en aza indirdi. Annesinin yönetimi altında aşırıya gitmiş olan keyfî harcamalar ile savurganlığı bitirdi. İstanbul’da alkol, tütün ve kahveyi yasakladı.  Yasağa uymayanların öldürülmesini emretti. Bazı geceler tedbîl-i kıyafet ile sokaklarda teftişlerde bulundu.

   Askerî başarıları
  IV. Murat devrindeki en önemli askerî olay Safeviler’e karşı girişilen 1623–1639 Osmanlı-Safevi Savaşları’dır. Bu savaşta Osmanlı orduları, Azerbaycan, Erivan, Tebriz ve Hamedan’ı ele geçirmiş ve son olarak 1638 yılındaki Bağdat Seferi ile 1624’ten beri İran işgali altında bulunan bu şehri yeniden Osmanlı topraklarına katmışlardır. Bağdat’ın fethinin ardından IV. Murat, tarihe geçen o ünlü sözü söylemiştir:

  “ Bağdat’ı almaya çalışmak, Bağdat’ın kendinden daha mı güzeldi ne! ”

  IV. Murat, bu savaşlarda Osmanlı ordularını bizzat kendisi komuta etti ve büyük bir askerî dehâ olduğunu kanıtladı. Sefer sırasında, Anadolu’daki tüm isyanları ve isyan etmesi muhtemel unsurları yoketti. Böylece devlet otoritesi yeniden ve kesin bir şekilde sağlandı. Yerli halk, memnuniyetini göstermek üzere birçok yerel yapıya onun ismini verdi.

  Safeviler, kesin Osmanlı zaferi karşısında çaresiz kalınca barış istemek zorunda kaldılar ve 1639 Mayıs’ında Kasr-ı Şirin Antlaşması imzalandı. Antlaşma neticesinde Mezopotamya Osmanlı egemenliğine girdi ve Birinci Dünya Savaşı’na kadar Osmanlı’nın toprağı olarak kaldı. IV. Murat, İstanbul’a döndükten sonra saygın devlet adamlarına, İmparatorluğun eski parlak günlerine dönmesine yönelik ekonomik ve siyasi projeler hazırlanması emrini verdi. Ama hastalığı ve ırsî bir sonuç olan erken ölümü, onun İmparatorluğu dönüştürme fikirlerine ve çalışmalarına engel oldu.

  Ölümü
  IV. Murat, 1640 yılında İstanbul’da henüz 27 yaşında ölmüştür. Ölüm nedeni üzerine iki ayrı iddia vardır. Batılı kaynaklar sirozdan, Osmanlı kaynakları ise damla hastalığından öldüğünü iddia ederler. IV. Murat, ölüm döşeğindeyken kardeşi İbrahim’in öldürülmesini emretmiştir. Ancak emri yerine getirilmemiş ve İbrahim, onun ardından padişah olmuştur. IV. Murat’ın bu emri vermesinin nedeni, kardeşi İbrahim’in deli olduğunu ve İbrahim’in tahta geçmesi halinde İmparatorluğun büyük karışıklıklara sürükleneceğini düşünmesiydi.

 1. #1 medical assistant
  Nisan 21st, 2010 at 02:47

  nice post. thanks.

  Cevap Yaz.Post Reply
 2. #2 Burak
  Ekim 12th, 2011 at 07:49

  IV. Murat dönemini anlatmadan önce kısaca geçtiğiniz 1566-1623 arasındaki ”Silin Padişahlar” devrinde, II.Osman’ ın Yeniçerilerce tahttan indirildiği kısımda bir yanlışlar var: II.Osman’ ın annesi Safiye Valide Sultan değil, Mahfiruz Valide Sultan’ dır. Safiye Sultan, II.Osman’ ın dedesi III.Mehmet’ in annesidir, ayrıca II.Osman’ ın tahttan indirildiği 1622′ de çoktan ölmüştür. (Ölümü 1605′ dir). O kısımda dolap çeviren olsa olsa II.Osman’ ın üvey annesi Kösem Sultandır.
  Saygılar…

  Cevap Yaz.Post Reply
 3. #3 Admin
  Ekim 13th, 2011 at 17:15

  Sevgili Burak, bizim bahsettiğimiz dönem IV. Murad dönemidir. Sizin verdiğiniz Mahrifuz Hatice Sultan ile ilgili verdiğim bilgilerde dahi geçmezken nasıl bu şekilde bir bilgi verme gereği duydunuz şaşkınlık içerisindeyiz. Genç Osman’dan sonra başa geçen IV. Murad’tan bahsediyoruz farkındaysanız. Konu içinde verilen 1631 Yeniçeri baskını ile Genç Osman’ın tahtan indirilmesi ile alakalı değildir. Sadece IV. Murad’ın neden bu şekilde sert bir mizaca sahip olduğunu belirtmek adına ondan önce yaşanan Genç Osman hadisesine sadece ismen bahsedilmiştir. Bu yüzden karışıklık yaşamışsınız.

  Cevap Yaz.Post Reply
 4. #4 gizemmmmmm
  Ekim 18th, 2011 at 18:51

  adam içkiyi yasaklıyo sonra uçkuruna sahip çıkamayıp içkiden ölüyo:D:D:D:D

  Cevap Yaz.Post Reply
 5. #5 yağmrurr
  Kasım 4th, 2011 at 17:36

  padişah 4. murad çok enteresan bir kişiliğe sahipmiş. 4. Murad hem içki ve tütün mamüllerini yasaklıyor hem de kendisi uymuyor anlamadım gitti

  Cevap Yaz.Post Reply
 6. #6 nur
  Mart 5th, 2012 at 20:47

  senın o bı tarafından konusup uckuruguna sahıp olamıyo dedıgın adamlar olmasaydı sen boyle yasayamazdın guzelım. tarıhını bılmeden yorum yapma bence. ıckıyı yasaklayan bı ınsan ıckıden olur mu hıc tabı sızın gıbı beyınsızler bunu anlayamazlar. batılı kaynaklara ınanma payınız varsa osmanlı kaynaklarınada olsun. gıt once tarıhını ogren

  Cevap Yaz.Post Reply
Yorum Yazin


sitemap