Sütçü İmam Olayı | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

Isminiz@Tarih.gen.tr Uzantılı MSN
Forum

Sütçü İmam Olayı

 • Sütçü İmam Olayı

  Fransız kuvvetlerinin Maraş’a girişlerinin ertesi günü 31 Ekim 1919 tarihinde Fransız ve Ermeni askerler üçer-dörder kişilik gruplar halinde çarşı – pazar ve mahalleleri dolaşıyordu. Türklerin bazılarını dövmelerinin yanında, Türk milletini ve Türk Hükümeti’ni aşağılayıcı sözler sarf ediyorlardı. Bardağı taşıran son damla, Fransız askerlerinin Uzunoluk Hamamı’ndan çıkan Türk kadınlarına sarkıntılık etmeleri olmuştur.

  Bir grup Fransız – Ermeni askeri ikindi üzerinde Uzunoluk Caddesi’nden kışlaya dönüyorlardı. Askerler yol değiştirerek hamamdan çıkan kadınların inmekte oldukları alana yöneldiler ve kadınlardan birine yaklaşarak “Artık burası Türklerin değildir, Fransız memleketinde peçe ile gezilmez.” diyerek kadının peçesini yırttılar. Peçesi yırtılan ve zor durumda kalan kadıncağız bayılıp yere düştü. Diğer kadınlar da imdat istercesine bağırmaya başladılar. Olayı karşıdaki kahveden gören Türkler dışarı çıkarak askerlerin üzerine yürüdüler. Türkler, askerleri uyararak yollarına devam etmelerini söylediler. Askerler kötü sözler sarf ederek silah kullandılar. Bu arada Çakmakçı Sait şehit oldu ve Gaffar Osman yaralandı.

  Sütçü İmam

  Sütçü İmam

  Bu arada asıl adı Ali olan Sütçü İmam Uzunoluk Caddesi’ndeki dükkânında süt satarak geçimini sağlıyor, hem de ücretsiz olarak imamlık yapıyordu. Kadınların çığlıklarını ve bağırışlarını duyan Sütçü İmam, tabancasını alarak dükkânından hızla olayın olduğu yere geldi. Silahını Çakmakçı Sait’i vuran askerin üzerine boşalttı. Sütçü İmam’ın silahı ile yaralanan asker, arkadaşlarının yardımı ile kışlaya götürüldü. Yaralı asker bir gün sonra öldü. Sütçü İmam ise, Nalbant Bekir’den aldığı bir atla Bertiz’in Ağabeyli köyünde bulunan Beyazıt oğlu Muharrem Bey’in yanına gitti. Sütçü İmam Ermeni ve Fransızlar tarafından sürekli arandı. Bulunması için de Maraş Hükümeti çok sıkıştırıldı. Bütün çabalara rağmen Sütçü İmam bulunamadı.

  Sütçü İmam’ın bu unutulmaz kahramanlığından dolayı halk adeta birbirine kenetlenerek kardeş oldu. Birlik ve beraberliğin en güzel örneği bundan sonra da yaşandı. Bundan sonraki olaylarda ve savaşlarda Maraşlılar aslanlar gibi dövüştüler. Sütçü İmam olayı, Maraş savunmasında yeni bir ışık, yeni bir zafer yolunu açmış oldu.

  Cumhuriyet döneminde 1992 yılında Maraş’ta yapılan üniversiteye Sütçü İmam Üniversitesi adı verilmiştir.

  Etiketler:, , ,

 1. #1 perihan
  Ocak 14th, 2012 at 16:26

  inanılmaz olaylar sütçü imama allahtan rahmet yağsın

  Cevap Yaz.Post Reply
 2. #2 nesli
  Ocak 14th, 2012 at 17:35

  ödevim için teşekkürler

  Cevap Yaz.Post Reply
 3. #3 sude
  Ocak 14th, 2012 at 17:39

  çok güzel olmuş yazımı da hikaye gibi hoş vaaaaalaaaaa

  Cevap Yaz.Post Reply
 4. #4 Sıla Nur Karadeniz
  Şubat 20th, 2014 at 19:37

  Ödevimi buradan yaptım bunun için çok teşekkür ederim :)

  Cevap Yaz.Post Reply
 5. #5 emine
  Kasım 12th, 2014 at 19:20

  Çok işime yaradı

  Cevap Yaz.Post Reply
 6. #6 Esra
  Şubat 13th, 2015 at 18:20

  arkadaşlar bunlar doğrumu ki

  Cevap Yaz.Post Reply
 7. #7 meral
  Mayıs 31st, 2016 at 16:40

  güzel de neden kopyalanmıyor?

  Cevap Yaz.Post Reply
Yorum Yazin


sitemap