Tarih Makaleleri – Meclisi Mebusan | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

Isminiz@Tarih.gen.tr Uzantılı MSN
Forum

Tarih Makaleleri – Meclisi Mebusan

 • Meclis-i Mebusan

  Osmanlı Devleti’nde ilk defa 1876 Ka-nun-ı Esasi’sine göre kurulan millet vekilleri meclisi. Hükümet organlarının kendi yetki ve görev alanları içerisinde çalışmasını belirten, kuvvetler ayrılığı ilkesine göre;
  Osmanlı Devleti’nde ilk defa 1876 Ka-nun-ı Esasi’sine göre kurulan millet vekilleri meclisi. Hükümet organlarının kendi yetki ve görev alanları içerisinde çalışmasını belirten, kuvvetler ayrılığı ilkesine göre; bu güçler yasama, yargı ve yürütme başlıkları altında toplanmıştır. Yasama görevini üstlenen meclisler, 1876 Anayasa’sına göre ayan ve Meclis-i Meb’usan adı altında Osmanlı parlamentosunu oluşturmuşlardır. ayan Meclisi üyelerini, padişah tayin ederken Meclis-i Meb’usan üyeleri, iki dereceli seçim sistemiyle seçilirlerdi.

  1876 Kanuni Esasi’nin ilk şekli ve kısa süren uygulamasına göre Mebusan Meclisi, aksi kararlaştırılmadıkça açık olarak görüşmeler yapabilen, kanun teklif ve görüşme yetkileri oldukça sınırlı bir meclisti. Mebusların kanun teklifi yetkileri kendi görev alanlarıyla sınırlıydı. Ayrıca görüşülecek kanun teklifleri için padişahtan izin almak gerekiyordu. Dört yıl için seçilen üyeler, her elli bin Osmanlı erkek vatandaş için bir kişi olmak üzere yüz otuz kişilik bir meclis teşkil etmişlerdir. Siyasi sebepler yüzünden ilk seçim, meclisin bir an önce toplanabilmesi için Talimat-ı muvakkate adı verilen geçici bir düzenlemeyle yapıldı. Meclis-i Meb’usan yetki ve etki alanının sınırlı olmasına rağmen siyasi bakımdan önemli sayılabilecek işler yapmıştır. Sultan II. Abdülhamit’in 1877 yılında Meclis-i Meb’usan’ı dağıtmasıyla 30 yıldan fazla meclis toplanamamıştır. 1908 yılında Kanun-ı Esasi’nin yürürlüğe konmasıyla seçimler yapılmış ve Meb’usan Meclisi yeniden çalışmaya başlamıştır.

  Etiketler:

 1. #1 fatih
  Nisan 20th, 2011 at 18:16

  iyi

  Cevap Yaz.Post Reply
 2. #2 TraXy
  Aralık 28th, 2011 at 17:44

  saol kardes

  Cevap Yaz.Post Reply
 3. #3 kasatra soldrex
  Nisan 27th, 2012 at 18:52

  kapışmaya ne dersiniz ??????

  Cevap Yaz.Post Reply
 4. #4 Emre
  Nisan 15th, 2013 at 20:11

  cok saol ödev sayende bitti :D

  Cevap Yaz.Post Reply
 5. #5 leyla
  Nisan 18th, 2013 at 17:24

  güzel gibi ama benim kadar değil XDXDXDXDXD

  Cevap Yaz.Post Reply
 6. #6 oppami
  Mayıs 6th, 2013 at 16:30

  çok yardımcı oldunuz teşekkürler

  Cevap Yaz.Post Reply
Yorum Yazin


sitemap