Ülkeler Tarihi – Belçika Tarihi | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

Isminiz@Tarih.gen.tr Uzantılı MSN
Forum

Ülkeler Tarihi – Belçika Tarihi

 • Belçika’ya ilk yerleşenler Belgealar olup, 5. asra kadar Roma İmparatorluğunun idaresi altındaydılar. Beşinci asırda ise Frankların istilasına maruz kaldılar. Daha sonra ülke Charles (Şarlken)in Batı imparatorluğuna dahil oldu. 1477’den sonra, Şarlken’in yeğeni Maximilian’ın eline geçti. Bundan sonra 300 sene kadar Belçika yabancılar tarafından idare edildi.

  1713’te Avusturya İmparatorluğunun eline geçti ve “Avusturya Hollandası” diye anıldı. Fransa 1813’te Belçika’yı işgal etti. 1815’te Napolyon yenilince, Belçika Hollandalıların idaresine girdi. 1830’da Belçikalılar birleşerek Fransa ve İngiltere’nin garantisi altında bağımsız bir devlet kurdular. 4 Haziran 1831 tarihinde bir krallık haline gelen Belçika, Afrika’da sömürgecilik hareketlerinde de bulundu.

  Sömürgelerinden en son Kongo, 3 Haziran 1960’da bağımsızlığını kazandı. Belçika, Birinci ve İkinci Dünya Savaşına iştirak etmiş olup her iki savaşta da Almanya tarafından işgal edilmiş, Almanya’nın yenik düşmesi üzerine işgalden kurtulmuştur. Birleşmiş Milletler ve NATO üyesidir.

  Etiketler:, ,

 1. #1 Belçika
  Mart 31st, 2010 at 14:10

  Belçika tarihi, çok enteresan bir süreçten geçmiş. Zamanın da belçika almanya ile baya sorun yaşamış. paylaşım için teşekkürler, okuyup da yorum yapmayanlara da tarih yorumsuz olmaz :)

  Cevap Yaz.Post Reply
 2. #2 Tarihçi
  Aralık 11th, 2011 at 07:26

  Yalnız burada hic Ruanda daki iç savaştan bahsedilmemiş. Tamamen aynı olan bir milletin icine Irkçılık tohumları ekerek bir kismina “Tutsi” diger kismina da “hutsi” diyerek yuzbinlerce insanın katledilmesine sebep olan Belçika tarihinin kara lekeleri atlanmis.

  Cevap Yaz.Post Reply
Yorum Yazin


sitemap