Ülkeler Tarihi – Senegal Tarihi | Tarih Kütüphanesi

Logo Background RSS

Isminiz@Tarih.gen.tr Uzantılı MSN
Forum

Ülkeler Tarihi – Senegal Tarihi

 • senegal siyasi tarih, senegal tarihi, senegal, senegal siyasi tarihi, senegal tarihi, senegal tarihi hakkında bilgi, senegal siyasi tarihi hakkında bilgi, senegal siyasi tarih hakkında bilgi, senegal tarih hakkında bilgi

  Senegal in ilk tarihi hakkında elde mevcut bilgiler çok az olup, kesin değildir. Bunun için Senegal tarihini, 11. yüzyılda Müslümanlıkla şereflenen, Senegal Nehri orta bölümlerinde kurulmuş, Tekrur Krallığı ile başlatmak uygundur. On beşinci yüzyıl başlarında ilk olarak, Avrupalılardan Portekizliler ülkeye ulaştılar.

  Daha sonra 17. yüzyılda, Fransızlar bölgeyi kontrolları altına aldılar. Bir müddet Fransız Batı Afrikası olarak kaldı. 1960 yılında bağımsız oldu. Bundan sonra Fransa’nın nüfuzu altında demokratik hayata girdi.Progressiste Sénégalaise Birliği Başkanı olan, Léopold Senghor ülkenin ilk devlet başkanı oldu. 1963’te bir ihtilal teşebbüsü atlatıldı.

  1968 yılında işçilerle anlaşmazlıklar çıktı. Başbakan Andou, 1981 yılında Başkan Abdou Senghor’un emekliye ayrılmasından sonra devlet başkanı oldu. 1988’de olağan üstü hal ilan ederek başkanlığa devam etti. 1982 yılında Gambia ile ortak bir federasyon kuruldu. Bu federasyonda ülkeler bağımsızlıklarını koruyor ve yalnız savunma ve mali hususlarda birleşiyorlardı.

  Bu birlik daha sonra çıkan anlaşmazlıklar yüzünden 1989 Eylülünde bozuldu. Hükumet, ülkeyi istikrarsızlığa sürükleyen iç ve dış karışıklıkların üstesinden gelme yolunda büyük atılımlar gerçekleştirdi. 8 Nisan 1991’de Başkan Andou başbakanlığa Habib Thiam’ı getirdi. 1993’te yapılan seçimlerde Andou tekrar başkanlığa seçildi.

 1. #1 M.Gokçe
  Ağustos 8th, 2011 at 06:48

  3.paragrafin basinda Basbakan Andou yazmissiniz basbakan Abdou Diouf yazilmasi gerekirken çunku Andou isminde hiç basbakanlari olmamistir .Senegal 1854’de Louis Faidherbe pasanin Fransa adina genel vali olarak atanmasi ile somurge donemi baslamis 1960’daki bagimsizligina kadar 106 sene surmus.Senegal tarihinin ilk ve tek kadin basbakani da 1940 dogumlu Mame Madior Boye olmustur 03/03/2001-04/11/2002 tarihleri arasinda .Mart 2000 de Abdoulaye WADE cumhurbaskanligina seçilmistir .

  Cevap Yaz.Post Reply
 2. #2 Admin
  Ağustos 8th, 2011 at 13:51

  Kısa sürede düzeltilecektir. Yazılrıen Abdou yerine harf yanlışlığı yüzünden Andou yazılmıştır. Senegal tarihi ile ilgili dikkat ve ilginizden tarih.gen.tr yönetimi olarak teşekkür ederiz. Sizin gibi ülkemizden çok uzak olan Senegal gibi bir ülkenin tarihini bilen, araştıran kişilere ihtiyacımız olduğunu belirmek gerekir. Senegal Siyasi Tarihi ile ilgili bilgiler tekrardan göz geçirilecektir.

  Cevap Yaz.Post Reply
Yorum Yazin


sitemap